icon-news

Nowi przewodnicy po obiektach UNESCO

Aktualności 04.04.2018

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które doprowadziło do pierwszego w województwie śląskim wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, wyszkoliło ok. 50 nowych przewodników. Wczoraj późnym popołudniem w siedzibie SMZT otrzymali oni certyfikaty uprawniające do oprowadzania wycieczek po Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

Wręczenie certyfikatów odbyło się w zabytkowej siedzibie SMZT, która mieści się w centrum Tarnowskich Gór. – Nowi przewodnicy dziękowali za to, że mogli nabyć nowe uprawnienia i poznać tajemnice miasta gwarków. Wiele osób wygłaszało nawet hymny pochwalne dla Stowarzyszenia za organizację kursu – relacjonuje Stanisław Wyciszczak, wiceprzewodniczący i współzałożyciel SMZT.

Do udziału w kursie zgłosiło się ponad 70 osób, na placu boju zostało niecałe 50. – Taki kurs był nam potrzebny, gdyż do tej pory organizowaliśmy kursy eksternistyczne. Teraz otrzymaliśmy zastrzyk świeżej krwi – komentuje Marek Kandzia Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Jesteśmy dumni z tego że jako kolejne pokolenie przewodników możemy mówić o historii naszego srebrnego miasta, które zostało docenione na arenie światowej. Przed nami długa droga, ale ta praca jest tego warta – mówi Tomasz Kik, nowy przewodnik, który będzie oprowadzał wycieczki również w języku czeskim.

Obecnie dla Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga pracuje ponad 30 przewodników. Przyjmuje się, że w kolejnym roku od wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO frekwencja wzrasta o 30-40 procent. Statystyki są obiecujące. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku Kopalnię Srebra zwiedziło blisko 10 tys. osób, czyli o niecałe 4 tys. więcej niż przez pierwszy kwartał roku 2017. Z kolei do Sztolni zajrzało niecałe 2300 zwiedzających, czyli ok. 150 więcej.

W ubiegłym roku do tarnogórskich obiektów Szlaku Zabytków Techniki zajrzało w sumie 131 tys. osób. To jeden z najlepszych wyników. Sądzimy, że w zbliżającym się sezonie odwiedzi nas większa liczba turystów niż do tej pory, dlatego musimy być na to przygotowani – uważa Zbigniew Pawlak wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Certyfikat uprawnia do oprowadzania turystów po Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga – dwóch flagowych obiektach turystyki podziemnej regionu, a od lipca u biegłego roku również zabytkach światowego dziedzictwa UNESCO.

Beata Kiszel, dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach,  liczy, że nowi przewodnicy będą swoistego rodzaju ambasadorami i zachęcą turystów do odwiedzania nie tylko kopalni, ale także tarnogórskiej starówki.– Nie ma bowiem lepszej reklamy niż przewodnik, który odpowiednio zachęci turystów do zwiedzania innych ciekawych miejsc – mówi Beata Kiszel i dodaje, że – skarby są także w sercu miasta gwarków.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem