icon-news

Porozumienie w obiekcie UNESCO

Aktualności 20.06.2018

Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. Arkadiusz Mężyk i szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak podpisali dziś (19.06) w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra – obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO specjalne porozumienia o wzajemnej współpracy. To pierwsza w Polsce tego rodzaju umowa pomiędzy uczelnią a organizacją pozarządową prowadzącą obiekty o randze światowej.

Zapisy umowy były przygotowywane od kilku miesięcy, jeszcze za kakadencji poprzedniego szefa SMZT Marka Kandzi. Umowę o wzajemnej współpracy podpisano w miejscu nietypowym, bo w jednej z komór Zabytkowej Kopalni Srebra, której podziemia od ubiegłego roku znajdują się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

„Bardzo się cieszymy, to jest wspaniała możliwość rozwijania współpracy pomiędzy uczelnią ze wzgledu na duże spektrum wydziałow, które są na uczelni, bardzo wielu specjalistów z rożnych obszarów może uczestniczyć w tych projektach. Jest to dla nas poligon doswiadczalny” – komentował po podpisaniu porozumienia rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Porozumienie umożliwi nie tylko wymianę doświadczeń z zakresu budownictwa czy architektury, ale także realizację – poprzez granty i dotacje zewnętrzne dużych projektów inwestycyjnych związanych choćby z modernizacją przykopalnianego Skansenu Maszyn Parowych czy obiektów będących elementami wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

„W imieniu Stowarzyszenia i mieszkańców Tarnowskich Gór dziękuję za ten podpis, za tę współpracę, to umożliwi nie tylko ochronę światowego dziedzictwa, ale także pozwoli to dziedzictwo przekazać przyszłym pokoleniom, do czego współpraca z Wami jest nam tak potrzebna” – mówił po podpisaniu porozumienia Zbigniew Pawlak, nowy Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza Zabytkową Kopalnią Srebra.

Do tej pory SMZT współpracowało jedynie z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej w zakresie koncepcji modernizacji Skansenu Maszyn Parowych. Teraz zakres współpracu zostanie rozszerzony o inne wydziały.

„Jest to dla nas rownież wyzwanie. Umowa, którą podpisaliśmy zawiera aż 3 strony różnych prac, ktore bedziemy razem wykonywać. Współpraca dotyczy takich elementów jak przygotowywanie projektów badawczych, dydaktycznych, organizacja stażów i praktyk, współpraca przy wdrażaniu i upowszechnianiu wyników prac naukowo-badawczych, seminariów, konferencji.

Politechnika Śląska jest gotowa także do współpracy w zakresie kompleksowego przygotowania i prowadzenia procesu inwestytycjnego, planowanej rozbudowy lub budowy nowych obiwektów, a także różnego rodzaju ekspertyz. W umowie są również zapisy związane z opracowaniem projektów rewitalizacji, adaptacji do ruchu turyustycznego oraz zabezpieczania zabytkowych wyrobisk podziemnych z zastosowaniem nowoczesnych technologii z jednoczesnym zachowaniem ich historycznego charakteru.

„Chcemy się włączyć w dobre zachowanie tych zabytków, we wszystkie te działania związane z udostepnieniem ich dla zwiedzających. Ta spóścizna historyczna, to jest ogromny kawał histori, tradycji tej ziemi, może byc bardzo ciekawą ofertą turystyczną również dla gości nie tylko z kraju, ale i ze świata” – mówił rektor Politechniki Śląskiej.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej to jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, która zarządza dziedzictwem światowym UNESCO. Dzięki staraniom SMZT województwo śląskie może od blisko roku szczycić się pierwszym obiektem wpisanym na tę prestiżową listę.

„Oczywiście będziemy promowali z całego serca tę kopalnię, bo jesteśmy zakochanie w ziemi śląskiej. Ta ziemi tarnogórska jest bardzo piękna, piękne miasto i zabytki” – mówił prof. Mężyk. (smzt)

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem