icon-news

Opole: upamiętnienie brytyjskich wojsk

Aktualności 22.11.2023

Od kilku lat wspominamy w naszym mieście historię wojsk brytyjskich, które stacjonowały m.in. w Tarnowskich Górach sto lat temu. Postanowiliśmy wyjść nawet z tymi wspomnieniami poza granice regionu. W sobotę 18 listopada 2023 r. na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Opolu odbyła się ceremonia upamiętniająca 30 zmarłych i poległych żołnierzy Brytyjskiego Korpusu Śląskiego. 

Żołnierze British Silesian Force  służyli na Górnym Śląsku od marca 1921 do lipca 1922 r. jako wojska rozjemcze/pokojowe. Dziś spoczywają właśnie na tym cmentarzu. Mogiły już nie istnieją, ale jest tablica, pod którą odczytany został apel i złożono wieńce. Celebrę przygotowała Sekcja Historyczna SMZT we współpracy z Grupą Rekonstrukcyjną Black Watch Silesia.

W ceremonii uczestniczyła również Joanna Filipczyk, reprezentująca miasto Opole, współautorka monografii o cmentarzu pt. „O życiu i śmierci w Opolu. Stary cmentarz miejski 1913-1963”. Książka jest dwujęzyczna, polsko-niemiecka (drugim autorem jest Gerhard Schiller). Na cmentarzu pojawił się również Liam Nolan, korespondent zagraniczny kanału RTÉ One, będącego częścią irlandzkiej telewizji publicznej (do Opola przyjechał z siedziby tv w Warszawie).

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem