icon-news

Odkrywamy nowe fakty dot. tarnogórskiej parafii ewangelickiej

Aktualności 11.03.2025

„Kronika Parafii Ewangelickiej w Tarnowskich Górach od 1893 do 1938 roku”. To najnowsza książka wydana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Dwujęzyczna publikacja prezentuje nieznane dotąd fakty oraz niepublikowane jeszcze zdjęcia z ewangelickiego kościoła (sprzed przebudowy) i społeczności należącej do parafii na przełomie XIX i XX wieku.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tarnowskich Górach wzbogaciła się niedawno o interesujący rękopis – kronikę, obejmującą okres od połowy lat dziewięćdziesiątych XIX wieku po rok 1937. Te zapiski prowadzili proboszczowie Fedor Bojanowski (1857–1926) i Friedrich Sowade (1878–1953). Nie były one znane dotąd historykom, co czyni kronikę wyjątkowo cenną. Decyzja o szybkim udostępnieniu tych materiałów badaczom oraz pasjonatom historii Tarnowskich Gór była więc oczywista. Do manuskryptu dołączono także księgę jubileuszową 150-lecia istnienia parafii ewangelickiej w 1892 r. Powstał tom przynoszący wiele nowego materiału historycznego do dziejów nie tylko parafii ewangelickiej, ale całych Tarnowskich Gór i okolicznych ziem. Kilka niepublikowanych dotąd fotografii wzbogaca publikację.

Autorzy zamieszczonych w tym tomie tekstów byli proboszczami parafii ewangelickiej w Tarnowskich Górach. Fedor Bojanowski (1857 Legnica  – 1926 Wrocław) stanął na czele parafii w 1883 r. Napisał pierwszą historię ewangelików w  tym mieście, przebudował kościół Zbawiciela, powiększył dom parafialny, otwarł przedszkole, wzmocnił duszpasterstwo poza miastem – w Laryszowie, Strzybnicy, Świerklańcu i Tworogu, założył Ewangelicki Związek Mężczyzn i Młodzieńców. W 1900 roku został superintendentem diecezji gliwickiej, a w 1910 r. – radcą konsystorskim w Śląskim Konsystorzu we Wrocławiu. Friedrich Sowade (1878 Łomnica – 1953 Eichstedt) pracował w  Tarnowskich Górach od 1910 r. Był to trudny czas dla parafii – wojna światowa, zmiana państwowości w 1922 r. i przypadnięcie Tarnowskich Gór Polsce, wraz z podziałem parafii przez granicę państwową, spory o kształt ewangelicyzmu na polskim Górnym Śląsku. W 1937 r. musiał opuścić parafię i wyjechał do Niemiec.

Cena książki: 32 zł.

To druga część książki o historii tarnogórskiej parafii ewangelickiej. Pierwszą w 2016 r. wydał Urząd Miasta w Tarnowskich Górach.

10 kwietnia w kościele ewangelickim na tarnogórskim rynku odbędzie się Czwartek Tarnogórskim połączony z promocją książki.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem