icon-news

Argentum Mundi, czyli Srebro Świata

Aktualności 05.06.2025

ARGENTUM MUNDI – SREBRO ŚWIATA to nowatorski projekt, który otwiera kolejny etap współpracy Tarnowskich Gór z japońskim miastem Oda i buduje międzynarodową sieć srebrnych miast. Na konferencji prasowej, która odbyła się 5 czerwca w Zabytkowej Kopalni Srebra, zaprezentowany został film edukacyjny, który przybliża historię Miasta Gwarków.

Pomysł zrodził się podczas tworzenia wniosku do wpisu naszych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Koniecznie trzeba było wtedy zrobić analizę porównawczą z innymi tego typu miejscami na świecie. Kopalnia Srebra w Iwami Ginzan, która także znajduje się na liście UNESCO, bardzo chętnie rozpoczęła z nami ten projekt i dzieci w Oda już uczą się o Tarnowskich Górach – mówi Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zainicjowało współpracę.

Kto śledzi działalność zarządzającego kopalnią i sztolnią stowarzyszenia ten wie, że kontakty z Japonią rozwijają się bardzo prężnie. Przedstawiciele miasta Oda i kopalni Iwami Giznan przylecieli do Tarnowskich Gór na Gwarki w 2023. I to właśnie wtedy omówiono pomysł współpracy pomiędzy szkołami. Projekt nie skupia się na turystyce, lecz na edukacji najmłodszych – przekazywaniu wartości dziedzictwa, historii i tradycji związanych z wydobyciem srebra. 

Pierwszy element projektu to film edukacyjny (warto nadmienić, że bardzo profesjonalny; nagraniem i montażem zajął się Jacek Nawrat z LUMBERJACK STUDIO). Do sfinansowanej przez SMZT produkcji scenariusz napisała Hanna Marczyńska (członkini stowarzyszenia), która do odegrania głównych ról zaangażowała swoje dzieci. Franek i Marysia (Jurek i Klara Marczyńscy) opowiadają o Tarnowskich Górach. Towarzyszy im dziadek Marian Wróbel (również członek SMZT). Podczas wycieczki omawiają historię miasta i pokazują najciekawsze miejsca. Równocześnie zadają pytania i proponują zadania do wykonania dla swoich kolegów z innych srebrnych miast na świecie.

Kolejnym krokiem był wybór szkoły, która miałaby nawiązać kontakt z placówką w Oda. Padło na Szkołę Podstawową nr 15 im. Gwarków Tarnogórskich. Jak mówi dyrektorka Teresa Banaś, imię zobowiązuje, dlatego szkoła nie wahała się ani chwili i od razu przystąpiła do projektu. Uczniowie już zobaczyli zdjęcia kopalni Iwami Ginzan, a później stworzyli swoje autorskie prace, które można podziwiać na szkolnej gazetce. Projekt zatem trwa, a najbardziej fascynujące jest w nim to, że nie ma żadnych ram czasowych i na pewno się nie skończy – dodaje Banaś. W działania zaangażował się także nauczyciel Andrzej Kanclerz, który po godzinach pracy jest Członkiem Zarządu SMZT. Dodatkowo uczniowie nakręcili już swój filmik, który przedstawia szkołę. 

Dzieci w Oda już uczą się o Tarnowskich Górach. Narracja o naszym mieście została wprowadzona na ich lekcjach, ponieważ w japońskim programie nauczania jest zapis dot. nauczania o lokalnym dziedzictwie i dzięki temu tam jest łatwiej dokonywać takich zmian. Uczniowie zachwycili się filmem SMZT i… już chętnie wykonują zadania oraz prace zaproponowane w scenariuszu – mówi Mirosław Błaszczak – w przeszłości dyrektor Instytutu Polski w Japonii, który pomaga stowarzyszeniu w kontaktach z Japończykami. Dodaje także, że jest zachwycony otwarciem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej na świat (być może przedstawicielom i uczniom z Tarnowskich Gór uda się odwiedzić Japonię w 2027 r.). Warto nadmienić, że docelowo “srebrna sieć” ma połączyć wszystkie miasta na świecie, które są związane z wydobyciem srebra, a każda tarnogórska szkoła podstawowa ma mieć kontakt z inną zagraniczną placówką.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem