icon-news

Barbórka? W Tarnowskich Górach nawet w środku lata!

Wydarzenia 11.07.2022

Minęło 238 lat i 11 pokoleń, ale tradycja wciąż jest żywa. 16 i 17 lipca w Tarnowskich Górach odbyła się tegoroczna edycja Barbórki w środku lata. Wydarzenie nawiązuje do odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphine oraz dawnego lipcowego Bergfestu, czyli święta górniczego.

Z okazji rocznicy na tarnogórskim rynku były koncerty, występy artystyczne oraz kiermasz rękodzieła. Nie zabrakło także nawiązań do dawnych Bergfestów oraz górnictwa.

W niedzielę w Parku Kunszt odbyły oficjalne uroczystości, które śmiało można nazwać rekonstrukcją historyczną. To właśnie na terenie dzisiejszej dzielnicy Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne na polecenie hrabiego Redena i Heinitza nakazano poszukiwań złóż rud srebronośnych. I jako że je znaleziono, założono w tym miejscu kopalnię Fryderyk, do której cztery lat później sprowadzono pierwszą maszynę parową, która zmieniła bieg historii, wywołując drugą rewolucję górniczą w Tarnowskich Górach, dając początek industrializacji Górnego Śląska oraz symbolicznie rozpoczynając także rewolucję przemysłową nawet na europejskim kontynencie. Nie wiemy, czy Tarnogórzanie byli świadomi, że jest to epokowe odkrycie, ale mimo to na pamiątkę tamtych wydarzeń usypali w sąsiedztwie kopalni pamiątkowy kopiec, spotykając się przy nim co roku 16 lipca. Barbórka w środku lata znów „wskrzesiła” ówczesnych bohaterów wydarzeń. Był hrabia Reden, reformator Heinitz, oryginalny tekst dyrektora kopalni Kocha, czy też wspólnie odśpiewany Tarnogórski Dzwoneczek.

Później zabawa przeniosła się na rynek. Był „koncert na 100 pyrlików” i skok przez skórę. Druga z wymienionych atrakcji według starej górniczej tradycji to ceremonia przyjmowania nowicjuszy do stanu górniczego przez stare strzechy. Polega na opasaniu skórą i (jak nazwa wskazuje) skoku przez nią. Tego dnia Gwarkowie „przyjęli” do swojego grona kilkanaście młodych adeptów. A Ci nieco starsi, czyli członkowie Tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zatańczyli na płycie rynku tradycyjnego Walczyka.

Wydarzenie trwało dwa dni. Na scenie swoje 5 minut miały liczne grupy wokalne. Poza tym był stand-up i pokaz mody w barwach miasta. Głównym organizatorem imprezy był Urząd Miasta w Tarnowskich Górach. W nawiązaniu do starych górniczych tradycji pomogli Miłośnicy oraz Góry Kultury.

Barbórka? W Tarnowskich Górach nie tylko w grudniu, ale także w środku lata! Wydarzenie powróci za rok.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem