icon-news

Brać górnicza w Tarnowskich Górach święci dzień swej patronki

Wydarzenia 22.11.2019

Wielka parada z udziałem pracowników śląskich kopalń i organizacji kultywujących dawne tradycje górnicze przejdzie ulicami Tarnowskich Gór w niedzielę 8 grudnia. To powrót do pięknych tradycji „barbórkowych” sięgających okresu międzywojennego

Na wydarzenie zaprasza Magistrat Wolnego Miasta Górniczego, czyli Urząd Miasta Tarnowskie Góry, gwarkowie ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz górnicza brać z wielu śląskich kopalń, zakładów i instytucji, w tym m.in. Kopalni Bobrek.

Ponieważ 4 grudnia przypada w środku tygodnia, uroczystości barbórkowe zostaną zorganizowane w niedzielę 8 grudnia.

Będzie to pierwsza tego typu parada, której historia sięga lat 30. ubiegłego wieku. „Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy”. Tymi słowami, na łamach jednej z gazet, Fryderyk Antes – międzywojenny burmistrz Tarnowskich Gór, wzywał wszystkich górników z całej Polski do wspólnych obchodów „Barbórki”.

Tak jak czyniono to ponad 80 lat temu, przemaszerujmy wspólnie ulicami Tarnowskich Gór na rynek. Tam nastąpi uroczyste powitanie przez władze miasta. W paradzie wezmą udział górnicy z wielu śląskich kopalń, m.in. z należącej do Węglokoksu Kopalni Bobrek w Bytomiu, a także Przedsiębiorstwa Budowy Szybów z Tarnowskich Gór, orkiestra górnicza z Miechowic i poczty sztandarowe.

Na paradzie, która wyruszy z Planu Wolności w Tarnowskich Górach o godzinie 12.30, nie może oczywiście zabraknąć przedstawicieli nieczynnego już górnictwa rudnego, czyli gwarków ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Instytucja ta zarządza dwoma trasami podziemnymi wpisanymi na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga.

Na tarnogórskim rynku górników przywitają władze miasta. Później wszyscy przemaszerują do kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie o 13.30 odbędzie się uroczyste nabożeństwo ku czci św. Barbary z muzyczną oprawą orkiestry górniczej i zespołu Kameralnego Zespołu Wokalnego In Tempore z Tarnowskich Gór.

Na paradę i nabożeństwo zapraszamy nie tylko górników, ale również mieszkańców. „Pragniemy, aby tarnogórzanie i mieszkańcy regionu, byli w tym dniu razem z nami” – mówi Zbigniew Pawlak, Przewodniczący Zarządu SMZT.

 

 

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem