Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej rozpoczyna nowy sezon „Czwartków Tarnogórskich” – czyli cyklicznych spotkań z historią miasta gwarków i dziedzictwem regionu.
Pierwszy po wakacyjnej przerwie „Czwartek Tarnogórski” poświęcony będzie tematyce kolejowej, a konkretnie MAGISTRALI WĘGLOWEJ – ogromnemu przedsięwzięciu infrastrukturalnemu II Rzeczypospolitej, które miało rozwiązać problem transportu czarnego złota z Górnego Śląska na Pomorze.
[Zbudowana w latach 1926–1933 Magistrala Węglowa, była największą i najnowocześniejszą inwestycją transportową II Rzeczypospolitej oraz przykładem polsko-francuskiej współpracy gospodarczej. Dzięki niej nastąpiło szybkie zespolenie Górnego Śląska i wnętrza kraju z wybrzeżem Bałtyku.] wikipedia
„Na Tarnowskie Góry do dziś mówi się, że są MIASTEM KOLEJARZY, dlatego zdecydowaliśmy, że najbliższy „Czwartek Tarnogórski” poprowadzi wybitny specjalista dr JAN SZKUDLIŃSKI. Do miasta gwarków przyjedzie – nomen omen – pociągiem” – żartuje Mariusz Gąsior.
dr Jan Szkudliński to kierownik Działu Historycznego w Muzeum Miasta Gdyni i były kierownik Działu Naukowego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest on również współtwórcą wystawy głównej w tym muzeum i znanym tłumaczem publikacji historycznych w języku angielskim.
Czwartek Tarnogórski
„Przemysłowe kontakty Gdyni z Górnym Śląskiem. Historia Magistrali Węglowej 1926-1939” – dr Jan Szkudliński
MIEJSCE: Siedziba Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
DATA: 25.10.2018,
GODZINA: 19.00
WSTĘP: WOLNY