icon-news

Czwartek tarnogórski – Górnictwo odkrywkowe na ziemi tarnogórskiej

Wydarzenia 10.02.2020

Zapraszamy serdecznie na kolejną odsłonę cyklu historycznego o ziemiach tarnogórskich – Czwartek Tarnogórski, który odbędzie się 20 lutego, o godzinie 19.00 w budynku Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Dziedzictwo podziemnego górnictwa kruszcowego w Tarnowskich Górach to nasz wielki powód do dumy, rzecz unikatowa, wpisana dzięki naszym staraniom na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pogłębiamy swą wiedzę na ten temat, dzięki temu jego historia jest nam doskonale znana.
Jednak to tylko jedna strona medalu…
Na tarnogórskiej ziemi równolegle rozwijało się kopalnictwo odkrywkowe, równie prężne i ważne jak jego starszy i bardziej uznany poprzednik. Warto tu wspomnieć o popularnych Dolomitach w Bobrownikach lub kopalni żelaza Beno Cohna, znajdującej się w okolicach dzisiejszej ulicy Gliwickiej. Temat przybliży nam Łukasz Stera, wieloletni członek Stowarzyszenia, pasjonat historii i przewodnik po Zabytkowej Kopalni Srebra z ogromnym doświadczeniem.

Nasz prelegent podzieli się z nami swą wiedzą oraz obiektami archiwalnymi i geologicznymi, które udało mu się na przestrzeni lat pozyskać. Pragniemy wobec tego zaprosić Państwa na Czwartek Tarnogórski nr 373, obiecujemy, że będzie jak zwykle arcyciekawie. Przypominamy też, że spotykamy się z Państwem już 66 rok, bowiem tradycja naszych czwartkowych wykładów jest równie szacowna jak samo Stowarzyszenie.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem