icon-news

Czwartek Tarnogórski: Życie codzienne w wojennym Afganistanie

Wydarzenia 19.11.2019

Zapraszamy na spotkanie z kapitanem Sebastianem Orlickim, długoletnim oficerem Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, weteranem misji wojskowych w trzech różnych konfliktach zbrojnych. Opowie on o życiu codziennym w wojennym Afganistanie.

Szanowni Państwo

nadszedł czas na kolejną odsłonę naszego comiesięcznego cyklu Czwartków Tarnogórskich, prelekcję nr 371, to już 66 sezon naszych spotkań z historią i naukami pokrewnymi. Przypominamy skromnie, że spotykamy się z Państwem na Czwartkach od 1954 roku czyli 65 lat, a wśród naszych prelegentów gościliśmy miedzy innymi Gustawa Morcinka, Jana Nowaka i weteranów powstań śląskich.

Tym razem mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z kapitanem Sebastianem Orlickim, długoletnim oficerem Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, weteranem misji wojskowych w trzech różnych konfliktach zbrojnych – w Bośni i Hercegowinie w latach 90. ubiegłego wieku, w Iraku w 2008 roku i w Afganistanie w latach 2010 i 2012. Kapitan Orlicki jest także przewodnikiem w naszej Zabytkowej Kopalni Srebra, miejscu światowego dziedzictwa UNESCO.

Czwartek Tarnogórski nr 371.
Tytuł: Życie codzienne w wojennym Afganistanie. Wspomnienia uczestnika misji wojskowej.

Misje te swego czasu wzbudzały wiele emocji w naszym społeczeństwie, a widok żołnierzy w mundurach pustynnych na przepustce na ulicach polskich miast nie był rzadkością. Polski żołnierz zapłacił też własną krwią za pomoc tym krajom w powrocie do stabilizacji. Spotkanie z kapitanem Orlickiem będzie więc doskonałą okazją, by zerknąć bliżej na realia służby polskich żołnierzy na obczyźnie.

Chcielibyśmy także tym spotkaniem oddać hołd naszym żołnierzom służącym na misjach wojskowych na całym świecie, pamiętamy bowiem w Stowarzyszeniu zarówno o nich, jak i o żołnierzach międzywojennych pułków tarnogórskich – 11 Pułku Piechoty i 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Zapraszamy serdecznie, będzie arcyciekawie!!!

Wstęp bezpłatny. 🙂

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem