icon-news

Dotyk Nieoczywistego. 40-lecie pracy twórczej Andrzeja Kanclerza

Wydarzenia 23.10.2023

40 lat minęło! W sobotę 21 października 2023 r. w Tarnogórskim Centrum Kultury odbyła się gala z okazji 40-lecia pracy twórczej poety, artysty i Członka Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Andrzeja Kanclerza. Dotyk Nieoczywistego, to tytuł nie tylko spotkania, ale także nowego tomiku poezji zaprezentowanego podczas spotkania.

Posłuchaliśmy wierszy – zarówno starych, jak i tych nowych. Były podziękowania, prezenty, kwiaty i wspomnienia.

Prezes stowarzyszenia Zbigniew Pawlak wręczył jubilatowi lampkę karbidową, aby świeciła i inspirowała w kolejnych latach twórczości. Z rąk radnej Sejmiku naszego regionu Lucyny Ekkert, Kanclerz odebrał Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Była także mała dawka muzyki. Na początek na gitarze zagrał Jacek Swoboda (teksty piosenek sprzed lat autorstwa Kanclerza), a na koniec można było wsłuchać się w dźwięki lutni (wykonanie: Anna Wiktoria Swoboda – córka Jacka). Spotkanie poprowadził Mariusz Gąsior.

Andrzej Kanclerz (ur. 29 listopada 1963 r.) ma na swoim koncie kilkanaście tomików wierszy. Swoje prace publikował także w zbiorach opowiadań, antologiach, książkach popularnonaukowych i gazetach. Jako literat, animator kultury i nauczyciel zainicjował tworzenie się środowiska literackiego w Tarnowskich Górach. Jest ekspertem w zakresie geografii literacko-kulturowej ziemi tarnogórskiej oraz życia literackiego miasta. Od 1998 do 2021 roku prowadził warsztaty literackie w Tarnogórskim Centrum Kultury i animował kulturę literacką w mieście. Wynikiem podjętych działań było uaktywnienie i stworzenie środowiska młodoliterackiego, wydanie trzech antologii, plakatów literackich i zorganizowanie międzynarodowych mityngów literackich, spotkań z autorami w ramach Salonu literackiego TCK oraz happeningów poetyckich. Uczestnicy warsztatów nagradzani byli na ogólnopolskich konkursach poetyckich i wydali własne książki.
Od 2005 r. jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Ważną częścią działalności Andrzeja Kanclerza jest praca społeczna w charakterze sekretarza zarządu organizacji, która od 70 lat chroni zabytki miasta, upowszechnia jego historię i troszczy się o górnicze dziedzictwo tej ziemi.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem