icon-news

Dymarki Śląskie – festiwal pradawnych rzemiosł w Miasteczku Śląskim

Wydarzenia 16.06.2025

To był dzień pełen dymu, żaru, zapachów i absolutnie niezwykłych doświadczeń. Za nami Dymarki Śląskie, czyli I edycja festiwalu pradawnych rzemiosł w Miasteczku Śląskim, który odbył się 15 czerwca w Żyglinie.

Żyglin zamienił się w żywe muzeum sprzed 2000 lat. Można było zobaczyć (a nawet spróbować wykonać) to wszystko, czego współczesny człowiek nie zrobiłby sam. Zrobiliśmy własnoręcznie linę, przyglądaliśmy się, jak kiedyś wytapiano szkło i formowano je w fantastyczne kształty, jak farbowano tkaniny, jak pracowały piece dymarskie – do żelaza i do miedzi z kominem z… wydrążonego pnia!

Zobaczyliśmy też coś, co dziś już rzadko się ogląda – tradycyjną produkcję drewnianych grabi. Z prostych narzędzi, z drewna, z precyzją i doświadczeniem – aż chciało się złapać za nie i spróbować samemu!

Nie zabrakło warsztatów garncarskich, tkackich, wyrobu skór, oprawy rogów, a nawet technik tworzenia noży. Odwiedziliśmy zielarkę i jej magiczne mikstury, strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy nożami i graliśmy w dawne gry. A do tego – koncerty, klimat i coś dla podniebienia. W kuchni rycerskiej spróbowaliśmy dania godnego samego króla Katalonii – jajecznicy z jabłkami, bakaliami i cynamonem, czyli tzw. abulastra.

Ten festiwal to dla nas coś więcej niż atrakcja – to opowieść o tożsamości. Wspólnie z mieszkańcami i gośćmi chcieliśmy pokazać, że Miasteczko Śląskie nie jest jedynie współczesnym przemysłowym ośrodkiem, ale miejscem o wielowiekowej ciągłości życia i pracy. Dzisiejsza transformacja ekologiczna może być zakorzeniona w przeszłości – i właśnie takie mosty budujemy tym wydarzeniem – mówił Tomasz Respondek, Burmistrz Miasteczka Śląskiego, które jest organizatorem festiwalu.

Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej i służył m.in. zachowaniu dziedzictwa i tożsamości społeczności lokalnych. Festiwal stawiał na edukację poprzez doświadczenie – dlatego goście mogli na własne oczy zobaczyć i dotknąć dawnych technologii.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta w Miasteczku Śląskim, a partnerem – Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

To była świetna impreza dla dużych i małych – z historią, rzemiosłem, muzyką i humorem. Czy „Dymarki Śląskie” na stałe wpiszą się w kulturalny kalendarz Miasteczka Śląskiego? Mamy taką nadzieję!

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem