icon-news

Dziady Tarnogórskie w podziemiach

Wydarzenia 13.11.2023

Gdy rok temu Salezjański Teatr Młodych rozpoczynał swoją przygodę ze spektaklem pt. „Dziady Tarnogórskie”, to chyba nawet sami aktorzy nie podejrzewali, że zejdą ze swoją sztuką do podziemi. A dokładnie 40 pod ziemię! W weekend 18 i 19 listopada można było obejrzeć teatr w kopalni z listy UNESCO. Obok Guślarza i księdza z II cz. Dziadów Mickiewicza pojawiły się także duchy postaci historycznych związanych z miastem.

„Dziady Tarnogórskie” to niezwykły spektakl, który łączy romantyczną tradycję dziadów z historią naszego miasta. Scenariusz przedstawienia napisał Jan Drechsler, muzykę i efekty dźwiękowe przygotował Wojciech Plaza. Premiera widowiska miała miejsce w listopadzie roku 2022 w zabytkowym kościele św. Marcina w Tarnowskich Górach. W tym roku – po raz pierwszy – przedstawienie zagościło w podziemiach naszego miasta. Było mistycznie i tajemniczo. W teatralnym obrzędzie obok młodych aktorów wcielających się w historyczne postacie wzięła udział również publiczność, bo to do nas – współczesnych mieszkańców Tarnowskich Gór – duchy z przeszłości kierują swoje słowa, przestrogę, dobre rady.

Salezjański Teatr Młodych skupia uczniów i absolwentów Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którzy – pod okiem swoich opiekunek Katarzyny Strzałkowskiej i Anny Walaszczyk – rozwijają swoje aktorskie pasje. Teatr działa od kilku lat, ma już w swoim dorobku komedie: „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej I „Zemstę” Aleksandra Fredry.  W listopadzie już od kilku lat młodzi zapraszają na dziady…

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem