icon-news

Gabriela Anna Kańtor na Czwartku Tarnogórskim

Wydarzenia 27.11.2023

Za nami 379 Czwartek Tarnogórski (23 listopada 2023 r.). Goście była Gabriela Anna Kańtor. Pełna pasji autorka powieści o nietuzinkowych postaciach z naszej bliższej i dalszej przeszłości, które zapisały się na kartach historii nie tylko Górnego Śląska. Były więc opowieści o dawnych czasach i fakty z życia pisarza. A po spotkaniu pisarka znalazła chwilę na podpisanie książek. Jedna z dedykacji została nawet przekazana na licytację „Przybij łapę z lePsim życiem”.

Gabriela Anna Kańtor urodziła się i żyje na Śląsku, z wykształcenia jest pedagogiem i terapeutką psychologiczną, jednak dzisiaj realizuje swoje marzenie i pisze książki. Pierwszą powieścią była saga rodzinna „Koronki z płatków śniegu”. Szczególnie bliskie są autorce losy śląskich księżniczek, które znajduje odzwierciedlenie w kolejnych pozycjach m.in. „Ławeczka księżnej Daisy”, „Śląski Kopciuszek” „Pani na Kopicach”, czy ostatnia „Bachantka na panterze”. Dwie przedostatnie dotyczą niezwykłej historii, a raczej historii kobiety, która żyjąc w XIX wieku, znalazła sposób i dość odwagi, by przełamywać konwenanse i zmieniać świat wokół siebie na lepszy. Ostatnia odkrywa tajemnicę jednej z rzeźb Teodora Kalidego.

Czwartki Tarnogórskie to tradycja, która ma prawie 70 lat. 18 listopada 1954 r. w kawiarni na rynku odbył się pierwszy wykład historyczny. Prelegentem był Bolesław Lubosz, który opowiadał „O utworach literackich związanych z ziemią tarnogórską”. Do dziś organizacja zaprasza na spotkania, które dotyczą nie tylko historii.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem