icon-news

Gdy jedni widzą słońce, on widzi ciemność. Tajemnice kopalni na Czwartku Tarnogórskim

Wydarzenia 24.05.2024

Od 30 lat chodzi po ciemnych i klaustrofobicznych wyrobiskach. Drąży podziemne korytarze, w których nie było nikogo nawet od 500 lat. Za nami 381. z kolei Czwartek Tarnogórski (23 maja 2024 r.), którego prelegentem był Michał Maksalon. 

Podczas spotkania „Gdy Ty widzisz słońce, ja widzę ciemność. Kopalnia srebra – odkrycia i tajemnice” opowiadał o swojej pasji do podziemnego świata, eksploracji XVI-wiecznych wyrobisk w Tarnowskich Górach, charakterystyce eksploracji starych kopalni, trudnościach, z którymi trzeba się w nich mierzyć.

Michał Maksalon – pracownik Zabytkowej Kopalni Guido, znany eksplorator podziemi górniczych w Polsce i za granicą, przyjaciel Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Czwartki Tarnogórskie to tradycja, która ma prawie 70 lat. 18 listopada 1954 r. w kawiarni na rynku odbył się pierwszy wykład historyczny. Prelegentem był Bolesław Lubosz, który opowiadał „O utworach literackich związanych z ziemią tarnogórską”. Do dziś organizacja zaprasza na spotkania, które dotyczą nie tylko historii.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem