Dni Miasta Tarnowskie Góry organizowane są od 1957 r. W tym roku szczególnie przypominano 240. rocznicę uruchomienia Kopalni Fryderyk (tarnogórska kopalnia rudy ołowiu i srebra funkcjonowała od 1784 roku). Koncertom na scenie, jarmarkom i piknikom wokół rynku, tradycyjnie towarzyszyły także inne wydarzenia. Najważniejszą częścią imprezy był, jak co roku, niedzielny POCHÓD GWARKOWSKI, wpisany w tym roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
„Gdy Gwarki Tarnogórskie plakatem stały…”
Po zakończeniu pierwszego dnia Gwarków na tarnogórskim rynku w Galerii Inny Śląsk odbył się wernisaż wystawy drukowanych w latach 1957-1988 plakatów promujących wydarzenie.
Przez kilkadziesiąt lat Dni Miasta Tarnowskie Góry organizowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Wtedy też plakaty promujące wydarzenie tworzyli lokalni artyści. Dziś wszystkie prace znajdują się w zbiorach SMZT, które na wielu płaszczyznach stara się przypominać inicjatywę oraz prowadzi sprzedaż oryginalnych plakatów.
Po wernisażu odbył się koncert zespołu TEKLA – Tarnogórskiej Elektronicznej Kapeli Ludowej.
„Tarnogórscy przemysłowcy w starożytności i średniowieczu”
Po raz 60. odbyła się konferencja popularno-naukowa.
Gwarkowskie spotkanie w Tarnogórskim Centrum Kultury poświęcone było oczywiście historii i to tej bardzo odległej, za sprawą badaczy / prelegentów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Na początek prof. dr hab. Ireneusz Malik przybliżył temat pozostałości szybów górniczych wieku rzymskiego i wczesnośredniowiecznego na ziemi tarnogórskiej. Do tej pory odkryto około 14 000 takich szybów.
Następnie prof. dr hab. Małgorzata Stefania Wistuba opowiadała o skupiskach śladów mielerzy na ziemi tarnogórskiej i w obszarach sąsiednich – pozostałościach po masowej produkcji węgla drzewnego.
Próbki tego, co wydobyto spod ziemi i przebadano, można było nawet zobaczyć oraz dotknąć.
Konferencja naukowa SMZT to od 1958 r. nieodłączny element corocznych Gwarków.