icon-news

Niezwykła kolekcja z inspiracji podziemi

Wydarzenia 18.04.2019

Obrazy, zdjęcia, rzeźby i płótna, razem około 100 eksponatów. Wszystkie powstały z inspiracji tarnogórskich podziemi, które trafiły w lipcu 2017 r. na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 14 kwietnia można je oglądać na specjalnej wystawie zorganizowanej w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim z okazji 65-lecia Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Wystawę zorganizowano z okazji 65-lecia Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Składają się na nią obrazy, zdjęcia, rzeźby i płótna, razem to blisko 100 eksponatów. Są one dziełem uczestników Międzynarodowych Interdyscyplinarnych Plenerów Artystycznych i należą do kolekcji SMZT.

„Wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – atrybutów tarnogórskich, uświadamia nam jak ważne jest słowo dziedzictwo i odpowiedzialność za kreatywne dziedziczenie” – uważa prof. Werner Lubsos, tarnogórski artysta i członek Zarządu SMZT, odpowiedzialny za organizację wystawy w Nakle Śląskim i dodaje, że zebrane dzieła to „pierwsza, jednorodna kolekcja dzieł sztuki związanych z podziemiami”.

                           

Uroczysty wernisaż połączony z koncertem fortepianowym odbędzie się w Centrum Kultury Śląskiej 27 kwietnia o godzinie 18.00. Zgromadzeni goście wysłuchają po raz pierwszy kompozycji jednego z uczestników międzynarodowych plenerów – Przemysława Szczotki. Utwór z inspiracji tarnogórskich podziemi wykona Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz.

W lipcu 2017 r. Komitet Sterujący UNESCO podjął decyzję, aby wjątkową wartość Tarnowskich Gór uznać za powszechną, tym samym dziedzictwo górnicze miasta zostało wpisane na najważniejszą listę zabytków świata. To tutaj w przeciągu wieków działy się rzeczy, które miały wpływ na rozwój ludzkości. To tutaj rozpoczęła się rewolucja przemysłowa tej części Europy.

„To właśnie dla tych nowatorskich rozwiązań w Królewskiej Kopalni Fryderyk przyjeżdżali ludzie z całej Europy, pozostawiając wpisy w Złotej Księdze Tarnowskich Gór. To własnie z kart tej księgi odczytujemy, iż przybywali również artyści, którzy z inspiracji tej ziemi tworzyli swoje dzieła. Historia zatoczyła więc koło” – mówi Zbigniew Pawlak, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

We wszystkich edycjach Międzynarodowych Plenerów Artystycznych, organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wzięło udział ponad 50 artystów z różnych stron świata, zainspirowanych tarnogórskim dziedzictwem górniczym. Artyści pozostawili swoje dzieła wzbogacając kolekcję SMZT. W ten sposób powstała jednorodna kolekcja nawiązująca do podziemnego świata gwarków.

Wystawa dzieł Stowarzyszenia potrwa do 2 czerwca 2019 r.

Ceny biletów wstępu do Centrum Kultury Śląskiej <więcej>

normalny – 7 zł
ulgowy – 5 zł (osoby niepełnosprawne, emeryci, uczniowie, studenci)
grupy zorganizowane powyżej 10 osób – 5 zł od osoby
bilet rodzinny (co najmniej 3 osoby: 2 opiekunów + dziecko/dzieci do 15 r. życia lub 1 opiekun + dzieci do 15 r. życia) – 13 zł
opłata za przewodnika – 10 zł (j. polski); 20 zł (j. angielski, j. niemiecki)
Uwaga: W pierwszy piątek każdego miesiąca wstęp bezpłatny.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem