icon-news

Parada Górnicza 2023

Wydarzenia 20.11.2023

Brać górnicza wyruszy w miasto, aby hucznie świętować dzień swojej patronki! 10 grudnia w Tarnowskich Górach zgodnie z przedwojennymi barbórkowymi tradycjami odbędzie się kolejna górnicza parada.

Pochód wyruszy z Placu Wolności o godz. 11:30. Przy dźwiękach górniczej orkiestry przejdzie ul. Krakowską. Na rynku nastąpi uroczyste powitanie przez władze miasta. Później wszyscy przemaszerują do kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie o 12.30 odbędzie się uroczysta msza święta.

To tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki takimi słowami: „Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy”.

Zwyczaj sprzed prawie wieku powrócił do naszego miasta z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w 2019 r. W kolejnych latach tradycję przerwała pandemia, ale w 2022 r. parada znowu powróciła i będzie to trzecia współczesna edycja.

– Mimo że wydobycie zakończyło się tutaj ponad sto lat temu, tradycje górnicze wciąż są w naszym mieście żywe – mówi Zbigniew Pawlak, prezes SMZT i przypomina, że „Zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej” od marca tego roku znajdują się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, co tym bardziej zobowiązuje nas do ich pielęgnowania.

Tarnowskie Góry to miejsce narodzin kultu Św. Barbary, który zawędrował do Miasta Gwarków już w 1721 r. Założone wówczas przez jezuitów bractwo Św. Barbary potwierdził specjalną bullą papież Benedykt XIV. Równocześnie założono księgę bractwa, w której zapisywano nowych członków i wybudowano kaplicę ku czci świętej. I co więcej, bractwo to istnieje do dziś, a górnikom nadal patronuje św. Barbara – 4 grudnia świętowana jest na całym świecie barbórka.

Program:

11:30 Uroczysta parada górnicza
Plac Wolności – ul. Krakowska – Rynek

11:50 Powitanie braci górniczej na tarnogórskim rynku przez władze Wolnego Miasta Górniczego

12:30 Msza św. w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła

Na wydarzenie Gwarkowie ze  Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapraszają wspólnie z górnikami, przedstawicielami górniczych zakładów i instytucji, pasjonatami historii, a także samorządowcami z tarnogórskiego magistratu.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem