Program:
- 11:30 Uroczysta parada górnicza
Plac Wolności – ul. Krakowska – Rynek - 11:50 Powitanie braci górniczej na tarnogórskim rynku przez władze Wolnego Miasta Górniczego
- 12:30 Msza św. w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła
Pochód wyruszy z Placu Wolności o godz. 11:30. Przy dźwiękach górniczej orkiestry przejdzie ul. Krakowską. Na rynku nastąpi uroczyste powitanie przez władze miasta. Później wszyscy przemaszerują do kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie o 12.30 odbędzie się uroczysta msza święta.
To tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki takimi słowami: „Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy”.
Zwyczaj sprzed prawie wieku powrócił do naszego miasta z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w 2019 r. W kolejnych latach tradycję przerwała pandemia, ale w 2022 r. parada znowu powróciła i będzie to czwarta współczesna edycja.
Tarnowskie Góry to miejsce narodzin kultu Św. Barbary, który zawędrował do Miasta Gwarków już w 1721 r. Założone wówczas przez jezuitów bractwo Św. Barbary potwierdził specjalną bullą papież Benedykt XIV. Równocześnie założono księgę bractwa, w której zapisywano nowych członków i wybudowano kaplicę ku czci świętej. Co więcej, bractwo to istnieje do dziś, a górnikom nadal patronuje św. Barbara – 4 grudnia świętowana jest na całym świecie barbórka.
Na wydarzenie Gwarkowie ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapraszają wspólnie z górnikami, przedstawicielami górniczych zakładów i instytucji, pasjonatami historii, a także samorządowcami z tarnogórskiego magistratu.