icon-news

Parada Górnicza znów w Mieście Gwarków

Wydarzenia 23.11.2022

Brać górnicza w Mieście Gwarków hucznie świętuje dzień swojej patronki! Odkurzamy stare barbórkowe tradycje i po raz kolejny zapraszamy do Tarnowskich Gór, bo już w niedzielę 11 grudnia w centrum miasta odbędzie się wielka górnicza parada.

Pochód wyruszy z Placu Wolności o godz. 11:30. Przy dźwiękach górniczej orkiestry z Miechowic przejdzie ul. Krakowską. Na rynku nastąpi uroczyste powitanie przez władze miasta.  Później wszyscy przemaszerują do kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie o 12.30 odbędzie się uroczysta msza św. z muzyczną oprawą orkiestry górniczej i zespołu Kameralnego Zespołu Wokalnego In Tempore z Tarnowskich Gór.

To tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki takimi słowami: „Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy”.

Zwyczaj sprzed prawie wieku powrócił do naszego miasta z inicjatywy SMZT w 2019 r. W kolejnych latach parada nie odbyła się z powodu pandemii.

Teraz powracamy do hucznego świętowania barbórki, szczególnie że w najbliższych miesiącach chcemy doprowadzić do wpisu „Kultu św. Barbary oraz tradycji górników kopalni kruszcowych  na ziemi tarnogórskiej” na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To jest nasze i to nas wyróżnia na tle innych. Mimo że wydobycie zakończyło się tutaj ponad sto lat temu, tradycje górnicze wciąż są w naszym mieście żywe – mówi Zbigniew Pawlak, prezes SMZT.

Tarnowskie Góry to miejsce narodzin kultu Św. Barbary, który zawędrował do Miasta Gwarków już w 1721 r. Założone wówczas przez Jezuitów bractwo Św. Barbary potwierdził specjalną bullą papież Benedykt XIV. Równocześnie założono księgę bractwa, w której zapisywano nowych członków i wybudowano kaplicę ku czci świętej. Dziś górnikom nadal patronuje św. Barbara, a 4 grudnia świętowana jest barbórka (i to nie tylko na Górnym Śląsku, bo w Stanach Zjednoczonych jest to National Miners’ Day, w Australii National Mining Day, a w Indiach National Coal Miners’ Day)

Program:

11:30 Uroczysta parada górnicza
Plac Wolności – ul. Krakowska – Rynek

11:50 Powitanie braci górniczej na tarnogórskim rynku przez władze Wolnego Miasta Górniczego

12:30 Msza św. w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła z oprawą muzyczną zespołu In Tempore

Na wydarzenie Gwarkowie ze  Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapraszają wspólnie z górnikami, przedstawicielami górniczych zakładów i instytucji, pasjonatami historii, a także samorządowcami z tarnogórskiego magistratu.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem