icon-news

Parada Górnicza znów w Mieście Gwarków

Wydarzenia 12.12.2022

– Bez względu na to, czy kopiemy sól, piach, kamień, rudy srebronośne, czy też węgiel, to jesteśmy jedną wielką rodziną! Bezpośrednio albo pośrednio wszystko zawdzięczamy górnictwu. To bardzo szlachetny zawód, dlatego odkurzamy tradycję i powracamy do parady górniczej – powiedział prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak do braci górniczej na rynku. 11 grudnia przez Tarnowskie Góry przeszła Parada Górnicza Miasta Gwarków.

Razem z Górniczą Orkiestrą Dętą z Bytomia i tarnogórskimi Gwarkami w paradzie wzięły udział m.in. poczty sztandarowe wielu instytucji górniczych, obchodzący w tym roku swoje 100-lecie przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego oraz świętujący właśnie 115-lecie ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, a także goście z kopalń w Bochni i Wieliczce. Barwny pochód przeszedł na rynek, gdzie wg przedwojennej tradycji, uczestników powitał burmistrz miasta.

Jako 62. burmistrz Wolnego Miasta Górniczego Tarnowskich Gór witam Was wszystkich, przybyłych procesyjnie na tarnogórski rynek, aby po raz kolejny pokazać (mimo iż w mieście nie istnieje już górnictwo rud srebronośnych), nie zapominamy o patronce, która towarzyszy od wielu wieków górnikom w wykuwaniu historii tej ziemi. To przecież nasze dziedzictwo. Chcemy okazać św. Barbarze wdzięczność i prosić ją o dalsze wstawiennictwo. Święta Barbaro, módl się za nami – powitał brać górniczą burmistrz Arkadiusz Czech który przypomniał także żywot patronki górników. Legenda mówi, że podczas ucieczki przed Barbarą otworzyła się skała, w której mogła się schronić. Dlatego też o wstawiennictwo  zaczęli prosić ją właśnie górnicy. Do tego w XVIII w. w mieście zostało założone jedno z pierwszych bractw tej świętej. Barbórkowe tradycje przetrwały kilka wieków i są w naszym mieście żywe do dziś.

Następnie w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła odprawiona została uroczysta msza św., której przewodniczył bp diecezji gliwickiej Andrzej Iwanecki. Oprawę muzyczną wraz z orkiestrą zapewnili muzycy z In Tempore – Kameralnego Zespołu Wokalnego. A po mszy można było się wpisać do (założonej w 1742 r.) wystawionej w kościele księgi Bractwa św. Barbary.

Parada Górnicza to tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki takimi słowami: „Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy”.

Zwyczaj sprzed prawie wieku powrócił do naszego miasta z inicjatywy SMZT w 2019 r. W kolejnych latach parada nie odbyła się z powodu pandemii.

W najbliższych miesiącach chcemy doprowadzić do wpisu „Kultu św. Barbary oraz tradycji górników kopalni kruszcowych  na ziemi tarnogórskiej” na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To jest nasze i to nas wyróżnia na tle innych. Mimo że wydobycie zakończyło się tutaj ponad sto lat temu, tradycje górnicze wciąż są w naszym mieście żywe – dodał Pawlak.

Tarnowskie Góry to miejsce narodzin kultu Św. Barbary, który zawędrował do Miasta Gwarków już w 1721 r. Założone wówczas przez Jezuitów bractwo Św. Barbary potwierdził specjalną bullą papież Benedykt XIV. Równocześnie założono księgę bractwa, w której zapisywano nowych członków i wybudowano kaplicę ku czci świętej. Dziś górnikom nadal patronuje św. Barbara, a 4 grudnia świętowana jest barbórka (i to nie tylko na Górnym Śląsku, bo w Stanach Zjednoczonych jest to National Miners’ Day, w Australii National Mining Day, a w Indiach National Coal Miners’ Day).

Uczestnicy Parady Górniczej Miasta Gwarków 2022:

  • Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
  • Tarnowskie Góry Urząd Miasta
  • Górnicza Orkiestra Dęta Bytom
  • Węglokoks S.A.
  • Węglokoks Kraj S.A.
  • Centrala Zbytu Węgla „WĘGLOZBYT”
  • Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego
  • Wyższy Urząd Górniczy
  • Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
  • Park św. Kingi w Wieliczce
  • Kopalnia Soli w Wieliczce
  • Kopalnia Soli w Bochni
  • Klub Emerytów Górniczych w Radzionkowie
  • Klub Górników przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich
  • Politechnika Śląska
  • Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
  • Tarnogórskie Starostwo Powiatowe

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem