icon-news

Zaduszki 2023

Wydarzenia 02.11.2023

Dzwonnica Gwarków – symbol górniczej przeszłości Tarnowskich Gór. To właśnie w tym miejscu Gwarkowie z SMZT co roku 2 listopada spotykają się, żeby wspomnieć i upamiętnić członków organizacji, którzy odeszli w ostatnim roku.

prof. dr hab. n. med. Józef Dzielicki

10 grudnia 2022 r. w wieku 81 lat zmarł śp. prof. dr hab. n. med. Józef Dzielicki, twórca Akademickiego Centrum Chirurgii Małoinwazyjnej dla Dorosłych i Dzieci w PSK1 w Zabrzu. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (rocznik 1966). Specjalista chirurgii ogólnej, chirurgii klatki piersiowej i chirurgii dziecięcej. W 1993 roku uzyskał tytuł profesora Śląskiej Akademii Medycznej, zaś w 2000 roku – profesora zwyczajnego.

Był autorem i współautorem ponad 150 publikacji z zakresu torakochirurgii, 60 prac z zakresu chirurgii małoinwazyjnej, wprowadził szereg operacji małoinwazyjnych wykonywanych po raz pierwszy w Polsce, w tym operację tarczycy, resekcje jelitowe, usunięcie płata płucnego metodą torakospokową; autor 30 filmów o tematyce chirurgicznej wykorzystywanych w procesie dydaktycznym studentów; w latach 1985-2000 przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. Był członkiem honorowym Towarzystw Chirurgicznych  w Czechach i Słowacji oraz Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Prof. Dzielicki był członkiem SMZT od 04.10.2001 r., w którego działaniach aktywnie uczestniczył.

Jagoda Sojka

Gdybyśmy zaczęli od słów;  Jadwiga Sojka, to część zebranych, zastanowiłaby się o kogo chodzi. JAGODA – bo tak zwracali się do niej wszyscy urodziła się 26 maja 1956 roku w Bolesławcu. Z domu wyniosła dobre i wartościowe cechy. Była najmłodszą z trzech sióstr i zawsze miło wspominała swoje dzieciństwo pełne radości, miłości i ciepła. Do Tarnowskich Gór przywiodła ją szkoła – Technikum Chemiczne. Po jego ukończeniu rozpoczęła pracę w Fazosie. Pracowała przy odczynnikach chemicznych. Nie była to ani łatwa, ani bezpieczna praca dla młodej dziewczyny, ale Jagoda potrafiła sobie z tym.

Wyszła za mąż w 1977 roku. Potem zatrudniła się  w administracji Zakładu Opieki Zdrowotnej w Tarnowskich Górach w dziale merytorycznym – praca  o zupełnie innym charakterze, ale Jagoda była osobą ambitną i szybko stała się bardzo dobrym pracownikiem. W styczniu 2001 roku w wyniku reorganizacji Służby Zdrowia trafiła do administracji Zakładu Pulmonologii i pracowała tam na stanowisku Kierownika Administracji do emerytury, na którą odeszła w sierpniu 2019 roku.

Do SMZT, a dokładnie do Sekcji Penetracji i Ochrony Podziemi została wprowadzona przez swojego męża. Zauroczyły ją podziemia. Z pasją opowiadała o chodniku kalcytowym czy mostkach. Czynnie uczestniczyła we wszystkich pracach przy maszynie na Staszicu, w Skansenie Maszyn Parowych i podczas udrażniania ujścia dramy przy Bramie Gwarków. Zawsze uśmiechnięta, zawsze rozgadana, zawsze pomocna. Pozytywnie nastawiona do życia  i nawet jeżeli było źle, to mówiła, że jest dobrze. Do końca swoich dni wierzyła, że na wakacje w tym roku pojedzie do Hiszpanii… Walczyła z ciężką chorobą. Odeszła 21 marca 2023 roku.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem