Historia domu wycieczkowego Gwarek

Nocowali tu znani polscy artyści a nawet naukowcy z dalekiego Pakistanu. Jego grube XVI- wieczne mury gościły roztańczone baletnice i wysokiej rangi oficerów. Od 1965 r. przez słynny dom wycieczkowy „Gwarek” w Tarnowskich Górach przewinęły się dziesiątki tysięcy gości z całego świata.

Obiekt należący do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej mieści się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Gliwickiej 2.  To właśnie Miłośnicy w latach 60-tych ubiegłego wieku podnieśli budynek z ruin  i stworzyli w nim nie tylko swoją siedzibę, ale również punkt informacji turystycznej oraz bazę noclegową. Oficjalnie Dom Wycieczkowy rozpoczął swoją działalność 17 maja 1965 roku. Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonał ówczesny członek Rady Państwa, Jerzy Ziętek.

Od początku obiekt miał służyć głównie zorganizowanym grupom turystów oferując 49 miejsc noclegowych. Jak podają archiwa, do końca 1965 roku  „Gwarek” przenocował ponad tysiąc osób. Były to przede wszystkim  wycieczki  z różnych zakątków Polski.  Później zaczęli zjeżdżać goście z zagranicy. W 1967 roku nocowała tu grupa piłkarzy z Erfurtu (dawne NRD). Częstymi bywalcami byli członkowie Domowiny z Budziszyna,  organizacji podobnej do SMZT,  którzy do Tarnowskich Gór zaprosili wiele zespołów folklorystycznych. W starych kronikach widnieją również wpisy członków PTTK, pracowników zakładów przemysłowych, spółdzielni mleczarskich i wielu innych.

Do najbardziej egzotycznych gości, którzy odwiedzili “Gwarka” jeszcze w czasach PRL-u należał Bashir Ahmad Gill, inspektor rządu Pakistanu ds. górnictwa. W czasie swojego pobytu w mieście, zwiedził  Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga. Tak wpisał się do księgi hotelowej:  Na własne oczy zobaczyłem jak działała kopalnia i jej naturalny system odwadniający. To wszystko dobitnie ukazuje determinację i odwagę dawnych gwarków. Tarnowskie Góry, 26.06.1971.

Do księgi wpisali się także oficerowie z  jednostki wojskowej 2751 w Brzegu, tancerki z  Państwowej Szkoły Baletowej z Łodzi   oraz Mohamed Sabry El Mathouly z egipskiego Urzędu Górniczego i Geologicznego. W domu wycieczkowym nocował także piosenkarz i aktor Jerzy Połomski, jednak żaden wpis w pamiątkowej księdze się nie zachował.

W latach 2003-2004 r. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przeprowadziło generalny remont swojej bazy noclegowej. Dziś  “Gwarek” oferuje 49 miejsc noclegowych i swoją ofertę kieruje głównie do szkół i grup zorganizowanych. Obiekt służy również jako zaplecze noclegowe dla licznych gości Stowarzyszenia.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem