icon-news

Tablica ku czci ostatniego dyrektora szkoły górniczej w Tarnowskich Górach

Aktualności 04.06.2018

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że dożyliśmy takiej chwili, że mogliśmy uczestniczyć w tym wielkim święcie naszego dziadka i to jeszcze w 150-lecie jego urodzin” – dziękowała Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Teresa Kruczek, wnuczka inż. Feliksa Piestraka, wieloletniego szefa dwóch elitarnych szkół górniczych w Tarnowskich Górach i Wieliczce. W sobotę 2 czerwca, na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej tej niezwykłej postaci.

Tablicę z wizerunkiem Feliksa Piestraka, którą pracownicy Zabytkowej Kopalni Srebra zainstalowali na elewacji frontowej budynku nadszybia, odsłoniła Teresa Kruczek. Muzyk Silesian Brass Quartet zagrał na trąbce hymn tarnogóski, były płomienne przemowy, a także popularny hymn górniczy zaśpiewany przez kilkadziesiąt zgromadzonych osób.

„W osobie inż. Feliksa Piestraka, który w tym mieście zajął poczesne miejsce, Stowarzyszenie widzi człowieka wielkiej myśli i wielkiego czynu, niestrudzonego inicjatora wraz z członkami zespołu” – zachowania podziemnego bogactwa Ziemi Gwarków dla przyszłych pokoleń – komentował Stanisław Wyciszczak, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Inicjatorem upamiętnienia inż. Piestraka jest zarządzające Zabytkową Kopalnią Srebra Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Tablicę odsłonięto dokładnie w 150. rocznicę jego urodzin.

Urodził się 2 czerwca 1868 r. w Lutczy, na terenie ówczesnych Austro-Węgier. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Leoben w Austrii. Pracował m.in. w państwowych salinach galicyjskich, Wieliczce, Kałuszu, Bochni, Dolinie, przechodząc wszelkie oddziały techniczne: głębokich wierceń, miernictwa, budownictwa lądowego, budowy maszyn, w oddziale ruchu kopalnianego i warzelnictwa soli.

 

Feliks Piestrak to osoba niezwykle zasłużona dla Tarnowskich Gór. Od lat 20. ubiegłego wieku kierował elitarnymi szkołami górniczymi w Tarnowskich Górach i Wieliczce oraz miał ogromny wpływ na rozwój tamtejszej turystyki podziemnej. Należał do zespołu specjalistów, którzy jeszcze przed wojną udostępnili turystom fragment podziemi tarnogórskich. Napisał również nie tylko przewodnik po Wieliczce i jej kopalni, po muzeach Galicji i Tarnowskich Górach, ale także przetłumaczył i wydał niemiecko-polski słownik terminów górniczych.

Był ostatnim dyrektorem tarnogórskiej Szkoły Górniczej, którą zlikwidowano w 1933 r. Na terenie miasta nie prowadzono już od wielu lat wydobycia metali, dlatego nie było konieczności dalszego prowadzenia szkoły. Przeniesiono ją do Katowic, gdzie powstały Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe. Przyczyną zamknięcia szkoły była również likwidacja Polskiej Skarbowej Huty Srebra i Ołowiu (dawniej Huta Fryderyk) , którą na obecnych terenach miasta uruchomiono w 1786 r.

„Nie zakładał Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, tym bardziej nie pracował przy uruchomieniu Zabytkowej Kopalni Srebra czy Sztolni Czarnego Pstrąga. – Ale był wśród tych, od których Alfons Kopia zaraził się myślą utworzenia kopalni pokazowej i potem z tej iskry rozniecił ogień – mówił o Feliksie Piestraku w październiku 2017 r. na łamach tygodnika „Gwarek” Stanisław Wyciszczak.

Zmarł w Tarnowskich Górach 15 maja 1947r., pochowany został w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W 2008 r. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej dla uczczenia postaci inż. Feliksa Piestraka ufundowało i umieściło na budynku byłej Szkoły Górniczej przy ul. K. Miarki 17 tablicę pamiątkową poświęconą jego pamięci. Szkołą tą inż. Feliks Piestrak kierował w latach 1924-1933.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem