icon-news

Nowa baza noclegowa w sercu Tarnowskich Gór. Będziecie zaskoczeni aranżacją

Aktualności | 06.07.2021

Jeszcze w tym miesiącu Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej uruchomi pierwszy w mieście hostel. Powstaje on w historycznych budynkach dawnej fabryki mydła Josepha Lukaschika przy ul. Gliwickiej 4 i 2 w Tarnowskich Górach. Projekt aranżacji, utrzymany w klimacie wytwórni mydła, nawiązuje do sztandarowego produktu zakładu z okresu międzywojennego tj. mydła “Młotek i Perlik”. Taka też będzie nazwa nowej bazy noclegowej.

Czytaj więcej

Miłośnicy odpowiadają Ministerstwu

Aktualności | 22.03.2021

Stanowisko Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w sprawie komunikatu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 19 marca 2021 roku pn. „Jedyne rozwiązanie dla Tarnowskich Gór to wspólna instytucja kultury powołana przez Stowarzyszenie Miłośników Tarnowskich Gór i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego”.

Czytaj więcej

Msza za naszych żołnierzy

Aktualności | 24.09.2020

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaprasza na mszę świętą w intencji Żołnierzy 11 Pułku Piechoty oraz 3 Pułku Ułanów Śląskich. Msza odbędzie się w niedzielę 27 września o 12.00 w kościele św. Anny w Tarnowskich Górach

Czytaj więcej

1526.UNESCO DLA TARNOGÓRZAN, czyli cudze chwalicie, swego nie znacie

Aktualności | 09.07.2020

Z okazji 3. rocznicy wpisania tarnogórskich zabytków pogórniczych na listę UNESCO mamy dla tarnogórzan 1526 DARMOWYCH BILETÓW do Zabytkowa Kopalnia Srebra – obiekt światowego dziedzictwa… i Sztolnia Czarnego Pstrąga – obiekt światowego dziedzictwa…! Dlaczego akurat tyle? Rok 1526 to moment założenia Naszego Miasta!

Czytaj więcej

Wieża gwarków będzie miała nowy dzwon. Stary trafi do muzeum

Aktualności | 14.05.2020

Społecznicy ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zdemontowali wczoraj (13.05) późnym popołudniem dzwon z wieży gwarków, która stanowi od wielu lat symbol Tarnowskich Gór – miasta z zabytkami światowego dziedzictwa UNESCO. Wysłużony i uszkodzony dzwon trafi teraz jako eksponat do tarnogórskiego Muzeum. Jego miejsce za kilka miesięcy zajmie replika, która zostanie wykonana przez cenioną na rynku pracownię ludwisarską zgodnie z wytycznymi magistratu i Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Czytaj więcej

Miłośnicy ocalili zabytkowy krzyż górniczy z XIX w.

Aktualności | 10.04.2020

Po ponad 9 miesiącach prac, kosztem kilkudziesięciu tysięcy złotych Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, odrestaurowało zabytkowy krzyż przy ul. Górniczej w Tarnowskich Górach. O pomoc w jego ocaleniu zaapelowali okoliczni mieszkańcy. Obiekt był w fatalnym stanie technicznym, a dla lokalnego dziedzictwa ma ogromne znaczenie. Dziś z okazji Wielkiego Piątku Powiatowa Konserwator Zabytków dokonała oficjalnych odbiorów.

Czytaj więcej

Śląskie obiekty z listy światowego dziedzictwa w dobie epidemii

Aktualności | 27.03.2020

Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce od ponad 2 tygodni nieczynne dla turystów są dwa kluczowe obiekty z województwa śląskiego wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zarządzająca nimi organizacja pozarządowa utraciła w związku z tym główne źródło przychodów, a nie jest dofinansowywana z pieniędzy podatników tak jak inne atrakcje turystyczne w regionie

Czytaj więcej

UWAGA ! Ważne informacje

Aktualności | 16.03.2020

Szanowni Państwo ! W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych gości, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zawiesza profilaktycznie do odwołania wszelką działalność kulturotwórczą, spotkania sekcji, chórów i innych zaprzyjaźnionych organizacji

Czytaj więcej

“Miłośnicy” ze sztandarem

Aktualności | 23.01.2020

Ponad 200 osób – przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, zaprzyjaźnionych instytucji i stowarzyszeń przybyło dziś wieczorem do Tarnogórskie Centrum Kultury na uroczystą galę z okazji 65- lecia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Czytaj więcej

“Oskar” polskiej turystyki dla kopalni srebra

Aktualności | 01.01.2020

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach otrzymała “turystycznego Oscara”, złoty certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. To najważniejsze trofeum w krajowej turystyce.. Certyfikaty dla wyróżniających się produktów, usług turystycznych POT przyznała w czwartek 28 listopada po raz siedemnasty

Czytaj więcej

Głosuj na bezpłatne lekcje w obiekcie UNESCO

Aktualności | 12.11.2019

Ponad 4 tys. uczniów z województwa śląskiego może w przyszłym roku skorzystać z bezpłatnych lekcji, które odbywać się będą w podziemiach i muzeum Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach wpisanej w 2017 r. na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nim jednak zabrzmi pierwszy dzwonek, kopalnia musi powalczyć o głosy w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Czytaj więcej

Archiwalne egzemplarze Montesa dla każdego

Aktualności | 05.11.2019

Od dwudziestu lat poszerza naszą wiedzę na temat dziedzictwa ziemi tarnogórskiej. Przez ten czas Oficyna Monos wypuściła na rynek aż 100 numerów popularnej gazety. Chcesz mieć jeden z nich? Sprawdź jakie numery oferujemy i odbierz bezpłatny egzemplarz w naszej siedzibie.

Czytaj więcej

Tradycyjny cykl historyczny tym razem na słono

Aktualności | 25.10.2019

Jak mówi stare przysłowie – “bez soli smutna biesiada”. Wczoraj w ramach kolejnej edycji Czwartku Tarnogórskiego Zofia Lesiewicz zorganizowała nam wszystkim piękną biesiadę, gdzie oprócz ciekawych opowieści, pojawiły się również artefakty solne z różnych zakątków kraju i świata.

Czytaj więcej

Naukowcy zbadają początki naszego przemysłu

Aktualności | 09.07.2019

Wydobycie na tarnogórskiej ziemi rozpoczęło się prawdopodobnie już 12 tysięcy lat temu. Jak pracowali i żyli nasi przodkowie? Gdzie sięgają przemysłowe korzenie regionu oraz jak zmieniał się przemysł na Śląsku od powstania pierwszych kopalni po współczesną Rewolucję 4.0 w fabrykach? – na te pytania odpowiedzieć ma niezwykle nowatorski, innowacyjny i oryginalny, wspólny projekt Politechniki Śląskiej i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, pt. Laboratorium Badań i Analiz Warunków Pracy Zawodów Przemysłowych.

Czytaj więcej

Serce kopalni nadal bije – uroczysty wernisaż w zabytkowym pałacu

Aktualności | 28.04.2019

To był niezwykłe inspirujący wieczór, pełen odniesień do wciąż żywej kopalni, z profesorskim performancem o słynnym odkrywcy i koncertem fortepianowym, który zadziwił niejednego konesera. 27 kwietnia w Centrum Kultury Śląskiej odbył się uroczysty wernisaż wystawy “Srebrem Pisane” – jednorodnej kolekcji dzieł sztuki, która powstała z inspiracji tarnogórskich podziemi, tych samych, które trafiły w 2017 r. na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Czytaj więcej

Miasto Gwarków – tutaj bije źródło industrialnego Śląska

Aktualności | 25.04.2019

„Miasto Gwarków – Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach” będzie pierwszym tego typu szlakiem w Polsce, opartym na zabytkach UNESCO oraz innych historycznych obiektach. Szlakiem objętych zostanie 16 miejsc. Dziś w Urzędzie Miejskim uroczyście podsumowano projekt upowszechniania dziedzictwa dla pogórniczych zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pod roboczym tytułem: „Miasto Gwarków – Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach”

Czytaj więcej

Walończycy w tarnogórskich obiektach UNESCO

Aktualności | 10.04.2019

Przedstawiciele belgijskich kopalń wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako “Główne ośrodki górnicze Walonii” przez dwa dni zapoznawali się z tarnogórskimi obiektami, które dwa lata temu dołączyły do najważniejszych zabytków naszego globu. To część międzynarodowego projektu związanego z zarządzaniem dziedzictwem światowym.

Czytaj więcej

Alojz z Bobrownik odsłonięty

Aktualności | 04.12.2018

To już tradycja, że 4 grudnia razem z Tarnowskie Góry Urząd Miasta i Arkadiusz Czech odsłaniamy kolejne figury gwarków. Trzecia stanęła dziś rano na skwerze przy ul. Głównej w Bobrownikach Śląskich. Przedstawia ona tarnogórskiego gwarka w kapeluszu trzymającego jedną dłonią bryłę kruszcu.

Czytaj więcej

Hałda pod lupą naukowców z Uniwersytetu Śląskiego

Aktualności | 29.11.2018

28 listopada naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zaprezentowali w siedzibie tarnogórskiego magistratu projekt pn. “Dobre praktyki dla wzmocnienia bioróżnorodności i aktywnej ochrony muraw galmanowych rejonu śląsko-krakowskiego BioGalmany”. To kolejne spotkanie związane z cyklem badań hałdy popłuczkowej – miejsca światowego dziedzictwa UNESCO oraz ochrony występującej tam roślinności.

Czytaj więcej

Pomagali Wieliczce, teraz wezmą się za tarnogórskie podziemia

Aktualności | 07.11.2018

Specjaliści od budowania marki stworzą koncepcję pierwszego w Polsce, wielopunktowego produktu turystycznego UNESCO, na który składają się obiekty tworzące “Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”, wpisaną w ubiegłym roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Sztolnia w trójwymiarze – głosowanie

Aktualności | 25.09.2018

Rozpoczęło się głosowanie na projekty do Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego na rok 2019. Jednym z nich jest stworzenie trójwymiarowego modelu długiej na ponad 4,5 km Sztolni Głębokiej Fryderyk. Od ubiegłego roku obiekt ten znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz jest szansa, by poznać go w najdrobniejszych szczegółach.

Czytaj więcej

Medale UNESCO rozdane

Aktualności | 07.09.2018

Kilkadziesiąt osób odebrało dziś w Sali Sesyjnej tarnogórskiego ratusza pamiątkowe medale wydane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w związku z pierwszą rocznicą wpisu zabytków pogórniczych miasta na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Unikatowe bicykle dołączą do słynnej parady historycznej

Aktualności | 06.09.2018

Po wielu latach nieobecności, dwa zabytkowe bicykle, będące własnością Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, znów staną się ozdobą słynnej na skalę kraju parady historycznej, która odbywa się w ramach “Dni Tarnogórskich Gwarków”. Rowery zostały odrestaurowane i w niedzielę 9 września, punktualnie o 11.00 wyruszą w miasto razem z grupą kilkuset osób, które odtwarzać będą dzieje Tarnowskich Gór – od odkrycia złóż srebra i ołowiu, aż po czasy współczesne.

Czytaj więcej

Pamiątkowe medale z okazji rocznicy wpisu na Listę UNESCO

Aktualności | 05.09.2018

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wykonało ponad sto pamiątkowych medali z okazji pierwszej rocznicy wpisu tarnogórskich zabytków pogórniczych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Za kilka dni otrzymają je reprezentanci świata polityki, kultury, biznesu i różnych lokalnych, regionalnych i krajowych instytucji. W ten sposób SMZT chce przypomnieć o obowiązku wspólnej troski na rzecz ochrony i zachowania naszego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Czytaj więcej

Marka Śląskie dla Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Aktualności | 03.09.2018

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, dzięki któremu województwo śląskie może od roku chwalić się pierwszym wpisem na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, otrzymało prestiżowe wyróżnienie w konkursie “Marka Śląskie. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się 1 września, na terenie obiektu widowiskowo-sportowego „Arena Gliwice”, podczas 24. Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Czytaj więcej

Porozumienie w obiekcie UNESCO

Aktualności | 05.08.2018

Zarządzanie światowym dziedzictwem, zwłaszcza zlokalizowanym pod ziemią, do łatwnych nie należy. W gąszczu przepisów – jak w kopalnianym labiryncie, łatwo się pogubić. Na szczęście w naszym gronie są przyjaciele, którzy od wielu lat wspierają Stowarzyszenie swoją wiedzą i doświadczeniem prawniczym.

Czytaj więcej

Zabytki UNESCO źródłem inspiracji artystów

Aktualności | 31.07.2018

Tarnogórskie obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO widziane oczami polskich i zagranicznych artystów. W poniedziałek 6 sierpnia w mieście gwarków rozpocznie się piąta już edycja Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego „Srebrem Pisane”.

Czytaj więcej

Szef brytyjskich obiektów UNESCO w Tarnowskich Górach

Aktualności | 19.07.2018

Dzieli je dystans ponad 2 tys. kilometrów, łączy nie tylko historia przemysłu wydobywczego, ale przede wszystkim obecność na liście najważniejszych zabytków na świecie. W piątek 20 lipca Tarnowskie Góry, których zabytki na tę listę trafiły w ubiegłym roku, odwiedzi Kevin Baker – przedstawiciel historycznych kopalń cyny Geevor oraz Król Edward w Kornwalii, wpisanych na Listę UNESCO w 2006 roku.

Czytaj więcej

Komitet UNESCO wyznaczył nowe kierunki działania

Aktualności | 09.07.2018

Zarządcy 28 obiektów wpisanych dokładnie rok temu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO wyznaczyli dziś podczas spotkania, które odbyło się w sali sesyjnej tarnogórskiego Ratusza, kierunki działania na najbliższe lata. Poruszono kwestie odpowiedniej ochrony naszych dóbr a także rozwoju turystycznego miasta.

Czytaj więcej

Porozumienie w obiekcie UNESCO

Aktualności | 20.06.2018

Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. Arkadiusz Mężyk i szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak podpisali dziś (19.06) w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra – obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO specjalne porozumienia o wzajemnej współpracy. To pierwsza w Polsce tego rodzaju umowa pomiędzy uczelnią a organizacją pozarządową prowadzącą obiekty o randze światowej.

Czytaj więcej

Prezydenckie odznaczenia dla miłośników ziemi tarnogórskiej

Aktualności | 18.06.2018

Kilkadziesiąt osób z regionu otrzymało dziś (18.06) w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wyróżnienia za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Wśród odznaczonych znaleźli się Jerzy Zieliński i Grzegorz Rudnicki – członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, organizacji dzięki której region może szczycić się od blisko roku pierszym obiektem wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

“Człowiek od UNESCO” pokieruje Stowarzyszeniem

Aktualności | 18.06.2018

Zbigniew Pawlak, nazywany w kuluarach “człowiekiem od UNESCO” został nowym szefem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Tak zdecydowali w tajnym głosowaniu członkowie tej organizacji podczas Walnego Zebrania sprawozdawczo-wyborczego. Odbyło się ono 16 czerwca w sali konferencyjnej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Czytaj więcej

Tablica ku czci ostatniego dyrektora szkoły górniczej w Tarnowskich Górach

Aktualności | 04.06.2018

“Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że dożyliśmy takiej chwili, że mogliśmy uczestniczyć w tym wielkim święcie naszego dziadka i to jeszcze w 150-lecie jego urodzin” – dziękowała Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Teresa Kruczek, wnuczka inż. Feliksa Piestraka, wieloletniego szefa dwóch elitarnych szkół górniczych w Tarnowskich Górach i Wieliczce. W sobotę 2 czerwca, na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej tej niezwykłej postaci.

Czytaj więcej

Tarnowskie Góry z certyfikatem UNESCO

Aktualności | 17.04.2018

Przedstawiciele Tarnowskich Gór i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej odebrali dziś (17.04) na Zamku Królewskim w Warszawie specjalny certyfikat UNESCO, czyli oficjalne potwierdzenie ubiegłorocznego wpisu “Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na najważniejszą listę zabytków świata.

Czytaj więcej

Nowi przewodnicy po obiektach UNESCO

Aktualności | 04.04.2018

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które doprowadziło do pierwszego w województwie śląskim wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, wyszkoliło ok. 50 nowych przewodników. Wczoraj późnym popołudniem w siedzibie SMZT otrzymali oni certyfikaty uprawniające do oprowadzania wycieczek po Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

Czytaj więcej

Obiekt UNESCO w trójwymiarze

Aktualności | 28.03.2018

Być może za niecały rok będziemy mogli zobaczyć jak wygląda trójwymiarowy model hałdy popłuczkowej w Tarnowskich Górach i poznać skutki rozjeżdżania tego obiektu przez quady i motocykle. Model 3D hałdy, będącej od lipca ubiegłego roku miejscem światowego dziedzictwa UNESCO, stworzą naukowcy z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Rozpoczęli oni właśnie badanie hałdy za pomocą specjalistycznego skanera.

Czytaj więcej

Ponad 3,5 mln zł kosztować będzie naprawa zabytkowej sztolni wpisanej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Aktualności | 08.03.2018

Najpóźniej pod koniec 2019 r. ma zostać rozwiązany problem zapadliska na wylocie Sztolni Głębokiej Fryderyk w Zbrosławicach k. Tarnowskich Gór. Zarząd Województwa Śląskiego poinformował właśnie o przyznaniu na ten cel ponad 2,1 mln zł unijnej dotacji. O środki te występowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej razem z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. SMZT od ponad dekady walczy o to, by zagrożenie jakie wystąpiło na końcowym odcinku sztolni, wpisanej w ubiegłym roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, wreszcie zlikwidować.

Czytaj więcej

Archeolodzy odkryli piec do wytopu ołowiu mający około tysiąca lat

Aktualności | 21.02.2018

Podziemny piec hutniczy do termicznego przetwarzania rud ołowiu mający około tysiąc lat, a także o wiele starsze fragmenty ceramiki i narzędzi krzemiennych odnaleźli na terenie Miasteczka Śląskiego archeolodzy z Czechowic-Dziedzic. Niektóre znaleziska będzie można zobaczyć już w najbliższy piątek podczas spotkania z badaczami.

Czytaj więcej

Komitet sterujący debatował o atrybutach UNESCO

Aktualności | 07.02.2018

Komitet Sterujący realizujący Plan Zarządzania „Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” – obiektu wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – obradował 8 lutego w Ratuszu. Przyszłość stacji wodociągowej Staszic, likwidacja zapadliska przy wylocie Głębokiej Sztolni Fryderyk, inwentaryzacja podziemi oraz rewitalizacja innych pogórniczych zabytków wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO to tylko niektóre z zagadnień poruszonych na spotkaniu.

Czytaj więcej

UNESCO w Tarnowskich Górach: Poszukiwania słynnej maszyny parowej

Aktualności | 22.01.2018

To może być jedno z najważniejszych odkryć w najnowszej, przemysłowej historii Górnego Śląska. W okolicy Parku Kunszt w Tarnowskich Górach rozpoczęto poszukiwania śladów pierwszej w tej części Europy maszyny parowej, którą górnicy wykorzystywali od końca XVIII w. do pompowania nadmiaru wody z wyrobisk kopalni Fryderyk. Miejsce to wraz z innymi zabytkami pogórniczymi miasta zostało w ubiegłym roku wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Nowe strony obiektów UNESCO

Aktualności | 18.01.2018

Od tej pory żaden turysta nie powinien już mylić nazw tarnogórskich tras podziemnych wpisanych w ubiegłym roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. O tym, że kopalnia to nie to samo co sztolnia, turyści dowiedzą się m.in. z uruchomionych właśnie stron internetowych tych obiektów. To jednak nie koniec nowości.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie szkoli nowych przewodników po mieście i obiektach UNESCO

Aktualności | 15.01.2018

Ponad 70 osób zdawało w miniony weekend egzamin teoretyczny na przewodnika po Tarnowskich Górach, a także zabytkach wpisanych w lipcu ubiegłego roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz czeka ich sprawdzian praktyczny – zarówno na powierzchni, jak i w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

Czytaj więcej

Tarnowskie Góry: Wydano pierwszy przewodnik o zabytkach UNESCO

Aktualności | 15.12.2017

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które doprowadziło do sukcesu jakim było podniesienie pierwszego zabytku z województwa śląskiego do rangi światowej, wydało właśnie pierwszy przewodnik turystyczny informujący o obiektach pogórniczych wpisanych w lipcu tego roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Wątpliwości dotyczące pradziejów ziemi tarnogórskiej

Aktualności | 13.12.2017

Po wielomiesięcznej dyskusji naukowców na temat prehistorycznych śladów działalności człowieka na obszarze kruszconośnym Górnego Śląska i Małopolski, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej postanowiło wydać publikację, która powinna rozwiać wątpliwości jakie wystąpiły po zaprezentowanej na początku tego roku, w Centrum Kultury Śląskiej, wystawie „Odczytano z torfowisk – początki i sposoby pozyskiwania metali na terenie tarnogórskiego obszaru kruszconośnego”.

Czytaj więcej

Apel do braci górniczej z okazji “Barbórki”

Aktualności | 24.11.2017

Tarnowskie Góry to miejsce narodzin kultu św. Barbary – podkreśla Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i apeluje do braci górniczej z całego regionu do uczestnictwa w nabożeństwie z okazji “Barbórki”. Uroczysta msza święta ku czci patronki dobrej śmierci odbędzie się tradycyjnie 4 grudnia o 10.00 w tarnogórskim kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Czytaj więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem