icon-news

Maszynownia Żywiołów – nowoczesne centrum edukacji

Aktualności | 19.04.2024

Woda. Jeden z żywiołów, bez którego nie ma życia, ale też nie byłoby wpisu „Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I to właśnie dlatego woda jest motywem przewodnim narracji w oddanej do użytku Maszynowni Żywiołów przy Zabytkowej Kopalni Srebra. Oficjalne otwarcie odbyło się 18 kwietnia 2024 r.

Czytaj więcej

Misja tarnogórskiego UNESCO w niemieckim Ratingen

Aktualności | 22.03.2024

19 marca do Oberschlesisches Landesmuseum/ Muzeum Ziemi Górnośląskiej w niemieckim Ratingen dotarło prawie 100 artefaktów ze zbiorów SMZT. 5 maja odbędzie się wernisaż pierwszej tak wielkiej międzynarodowej wystawy o historii Tarnowskich Gór.

Czytaj więcej

Ze sztolni do Tężni Gwarków

Aktualności | 22.03.2024

Ma ponad 6 metrów wysokości i około 20 metrów długości. Dzięki niej organizm uzupełnia niedobory takich substancji jak jod, brom, wapń i magnez. I wcale nie trzeba jechać nad morze. Od 21 marca 2024 r. w parku w Reptach Śląskich przy Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” można korzystać z tężni solankowej.

Czytaj więcej

Szyb Staszic zyskuje nowe życie

Aktualności | 06.03.2024

Dokładnie 20 lat temu Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej rozpoczęło starania o Stację Wodociągową Staszic. 5 marca 2024 r. została podpisana trójstronna umowa o współtworzeniu nowej instytucji kultury o nazwie SZYB STASZIC.

Czytaj więcej

Historia Górnośląskiej Spółki Brackiej w pigułce

Aktualności | 08.02.2024

Kolejny tom Tarnogórskiego Dziedzictwa już na rynku wydawniczym! IV część „srebrnej serii” to historia Górnośląskiej Spółki Brackiej. Publikacja przybliża m.in. zadania i statystyki dot. spółki, a także prezentuje archiwalne zdjęcia budynków administracyjnych w regionie.

Czytaj więcej

Rabaty na noclegi w Hostelu Młotek i Perlik

Aktualności | 18.01.2024

Przenocuj w historycznym kompleksie najsłynniejszej na Górnym Śląsku wytwórni mydła Josepha Lukaschika zlokalizowanej w sercu Tarnowskich Gór, miasta z zabytkami światowego dziedzictwa UNESCO! W 2024 roku można zyskać dodatkowo 20% zniżki na nocleg.

Czytaj więcej

Szyb Staszic w Tarnowskich Górach – nowa instytucja kultury

Aktualności | 06.12.2023

Przez ponad sto lat dostarczał wodę mieszkańcom wielu śląskich miast, dzięki czemu region dynamicznie się rozwijał. To zakład wodociągowy Staszic w Tarnowskich Górach, kluczowy obiekt wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś już nie spełnia swojej pierwotnej funkcji, ale dzięki powstającej instytucji kultury zostanie udostępniony dla turystów.

Czytaj więcej

Zmarł Stanisław Wyciszczak

Aktualności | 30.11.2023

Przyszedł dzień, w którym musimy się pożegnać… 29 listopada zmarł Stanisław Wyciszczak, najstarszy członek SMZT, ojciec założyciel, skarbnica wiedzy, legenda naszego miasta. Miał 93 lata.

Czytaj więcej

Opole: upamiętnienie brytyjskich wojsk

Aktualności | 22.11.2023

Od kilku lat wspominamy w naszym mieście historię wojsk brytyjskich, które stacjonowały m.in. w Tarnowskich Górach sto lat temu. Postanowiliśmy wyjść nawet z tymi wspomnieniami poza granice regionu. W sobotę 18 listopada 2023 r. na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Opolu odbyła się ceremonia upamiętniająca 30 zmarłych i poległych żołnierzy Brytyjskiego Korpusu Śląskiego. 

Czytaj więcej

Promocja Górnego Śląska w kraju i za granicą

Aktualności | 25.10.2023

Współpraca Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej z jedynym niemieckim muzeum prezentujące historię i kulturę Górnego Śląska. 20 października w Tarnowskich Górach gościliśmy dr Davida Skrabanię oraz Franka Mäuera z Muzeum Ziemi Górnośląskiej (OSLM) w Ratingen. Przedstawiciele tarnogórskiej organizacji oraz muzeum podpisali tego dnia w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra z listy UNESCO list intencyjny/ umowę o współpracy.

Czytaj więcej

Tradycje górnicze z certyfikatem NID

Aktualności | 09.10.2023

„Zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej” od marca 2023 r. znajdują się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. 6 października w Zakopanem odbyła się jubileuszowa gala niematerialnego dziedzictwa kulturowego, na której przedstawiciele SMZT – Stanisław Karcz i Grzegorz Rudnicki odebrali certyfikat potwierdzający wpis. 

Czytaj więcej

Eksponat po renowacji

Aktualności | 05.10.2023

Koło wodne ze Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach przeszło renowację. M.in. wymieniono zbutwiałe deski i krokwie oraz odmalowano konstrukcję.

Czytaj więcej

Wyprawa w poszukiwaniu srebra – nowa oferta edukacyjna

Aktualności | 04.10.2023

Szkolna lekcja w podziemiach listy UNESCO? Brzmi nieprawdopodobnie, ale tak właśnie będzie! Od 1 października w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach będzie można skorzystać z nowatorskiej oferty edukacyjnej dla klas 1-4 szkół podstawowych. Chodnik Okrężny (wykorzystywany do tej pory dla turystów niepełnosprawnych) zamieni się w pracownię badawczą wypełnioną rekwizytami. Całość zagadnień będzie kręciła się wokół 4 żywiołów. Dzieci m.in. przemienią się w młodych geologów, sprawdzą temperaturę pod ziemią, a z pyrlikiem w dłoni poszukają srebra. Wdrażanie projektu w życiu wchodzi w etap końcowy.

Czytaj więcej

Promocja Śląska z zespołem „Śląsk”

Aktualności | 20.09.2023

– Cieszymy się, że będziemy współpracować, bo łączy nas wiele. Zespół „Śląsk” to marka rozpoznawalna na całym świecie, tarnogórskie podziemia to jedyne obiekty w regionie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a do tego… zarówno wasza instytucja, jak i nasza organizacja obchodzą w tym roku 70-lecie swojego istnienia – powiedział prezes SMZT Zbigniew Pawlak podczas podpisania porozumienia o współpracy z zespołem „Śląsk”.

Czytaj więcej

Goście z Japonii i Słowacji z wizytą w Tarnowskich Górach

Aktualności | 14.09.2023

– Jesteśmy pod wrażeniem, że wasza organizacja choć prywatna, to doprowadziła do wpisu na listę UNESCO. Działalność Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej będzie teraz wzorem dla Kopalni Srebra Iwami Ginzan – powiedziała  Juko Takeda, Przewodnicząca Komisji Oświaty miasta Ōda, szefowa 5-osobowej delegacji z Japonii, którą gościliśmy w Tarnowskich Górach podczas Gwarków (7-10 września 2023 r.).

Czytaj więcej

Miłośnicy w nowych mundurach

Aktualności | 13.09.2023

Nowe stroje na 70-lecie naszej organizacji! Na tegorocznych Gwarkach (7-10 września 2023 r.) Miłośnicy po raz pierwszy zaprezentowali się w nowych mundurach.

Czytaj więcej

Wyróżnienia dla Miłośników

Aktualności | 11.09.2023

W tym roku nasza Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej obchodzi jubileusz 70-lecia. To dobry moment, żeby wręczyć wyróżnienia Miłośnikom, Członkom Zarządu, przewodnikom… Odznaki Zasłużony dla Woj. Śląskiego z rąk radnej regionu Lucyny Ekkert otrzymało w sumie 5 osób. Uroczystość odbyła się w Tarnogórskim Centrum Kultury 9 września 2023 r. w organizowanej w ramach Gwarków konferencji popularnonaukowej.

Czytaj więcej

Promocje w Miastach Gwarków

Aktualności | 18.07.2023

Kup bilet do Zabytkowej Kopalni Srebra lub Sztolni Czarnego Pstrąga i skorzystaj z innych promocji! Najlepsze restauracje, kawiarnie, hotele i atrakcje turystyczne Miast Gwarków czekają z licznymi rabatami.

Czytaj więcej

Antes powrócił do Tarnowskich Gór

Aktualności | 19.06.2023

– Po 32 latach od śmierci, mój ojciec Fryderyk Antes został uhonorowany. I to w miejscu bardzo szczególnym, ponieważ pamiętam, że mocno zależało mu, żeby zapobiec zniszczeniu, nieczynnej już wtedy kopalni srebra, ołowiu i cynku oraz udostępnić ją dla turystów – powiedziała Bożena Antes-Maciejczyk, córka burmistrza Tarnowskich Gór w okresie międzywojennym. 17 czerwca na budynku Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach podczas Industriady 2023 została odsłonięta tablica z jego wizerunkiem.

Czytaj więcej

Po Tarnowskich Górach śladami wojsk brytyjskich

Aktualności | 12.06.2023

Ponad 40 zespołów postanowiło ruszyć śladami wojsk brytyjskich w czasie plebiscytu. 25 czerwca 2023 r., czyli dokładnie w 101. rocznicę przekazania Tarnowskich Gór przez Szkotów i włączenia miasta w granice Polski, odbyła się gra miejska. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Stowarzyszenie Góry Kultury oraz Urząd Miasta w Tarnowskich Górach.

Czytaj więcej

O górniczym dziedzictwie na międzynarodowej konferencji

Aktualności | 29.05.2023

Za nami II Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych ICMUM pn. „Dziedzictwo Górnicze = Dziedzictwo Ludzkości”. Od 22 do 25 maja ponad 200 osób związanych z górnictwem i jego dziedzictwem wymieniało się swoimi doświadczeniami. Gospodarzami i organizatorami wydarzenia było: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A. i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej

Wybory Pięknej z Rept trwają cały rok

Aktualności | 12.05.2023

Podczas II edycji Wyborów Pięknej z Rept poznaliśmy autorów najciekawszych legend, dla których inspiracją stała się tarnogórska jabłoń. 23 kwietnia razem z ogłoszeniem wyników pierwszego konkursu literackiego zapowiedziana została jego kolejna odsłona. Prace można składać do 23 lutego 2024 r.

Czytaj więcej

Piękna z Rept główną bohaterką literackich prac

Aktualności | 08.05.2023

„Piękna z Rept: legenda o cierpieniu, przebaczeniu i radości” to tytuł pracy autorstwa Bożeny Kaczmarczyk-Gwóźdź, która wygrała konkurs literacki organizowany w ramach Wyborów Pięknej z Rept. 23 kwietnia na tarnogórskim rynku nagrodami finansowymi oraz sadzonkami tarnogórskiej jabłoni zostały wyróżnione 4 prace.

Czytaj więcej

Najlepsza kaczka z jabłkiem i najsmaczniejsza szarlotka w mieście

Aktualności | 05.05.2023

22 kwietnia, czyli dzień przed II edycją Wyborów Pięknej z Rept, jury odwiedziło lokale gastronomiczne w Tarnowskich Górach, spróbowało dań głównych oraz deserów i wyłoniło najsmaczniejsze dania. W ramach święta tarnogórskiej jabłoni Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wraz z urzędem miasta ponownie zaprosiło kucharzy do rywalizacji w dwóch kategoriach, w których motywem przewodnim i głównym bohaterem było oczywiście jabłko.

Czytaj więcej

11 pomysłów na jabłko, czyli przedsmak Wyborów Pięknej z Rept

Aktualności | 20.04.2023

– To danie to przypadek, receptura tworzyła się w zasadzie w czasie gotowania – śmiała się uczennica II klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych, która pokonała dziesiątkę kolegów i koleżanek podczas wewnętrznego konkursu w Zespole Usług Gastronomiczno – Hotelarskich w Tarnowskich Górach, organizowanego w ramach Wyborów Pięknej z Rept. Julia Mielcarska przygotowała tartę z malinami, jabłkiem, cydrem i chipsem czekoladowym z granolą. Zwycięskie danie ujęło jury wielością tekstur, smaków łączących delikatną słodkość ze kwaskowatością.

Czytaj więcej

Tarnogórskie podziemia na potężnym billboardzie

Aktualności | 20.03.2023

Ma aż 14 metrów wysokości, więc nie da się go nie zauważyć. Na skrzyżowaniu DK78 z DW908 pojawiły się tarnogórskie podziemia. U zbiegu dróg dojazdowych do Tarnowskich Gór, Miasteczka Śląskiego i Nakła Śląskiego potężny billboard promuje jedyne w województwie śląskim zabytki UNESCO.

Czytaj więcej

Tarnogórskie tradycje barbórkowe na liście NID

Aktualności | 17.03.2023

„Zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej”. Tak brzmi nowy element wpisany w marcu 2023 r. na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. O wpis od kilku miesięcy starali się przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, którzy kilka lat temu doprowadzili 28 pogórniczych artefaktów na listę UNESCO.

Czytaj więcej

30. rocznica śmierci Norberta Kota

Aktualności | 24.02.2023

27 lutego 2023 r. mija dokładnie 30 lat od śmierci Norberta Kota – ojca założyciela SMZT, który przez 34 lata pełnił funkcję prezesa naszej organizacji. Przypominamy jego sylwetkę.

Czytaj więcej

Miasto Gwarków wielkim planem filmowym

Aktualności | 08.02.2023

2 lutego 2023 r. w Tarnowskich Górach rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Diabeł”. To współczesny kryminał, z plejadą polskich i śląskich aktorów, w tym z tarnogórzanami – Erykiem Lubosem i Piotrem Trojanem. Jednak rolę główną odgrywa także Miasto Gwarków, bo film pokaże ciekawe zaułki, park, restaurację, podziemne chodniki oraz wnętrza budynków.

Czytaj więcej

„Ożywiamy” absolwentów tarnogórskiej szkoły górniczej

Aktualności | 07.02.2023

W trosce o dziedzictwo tarnogórskiego górnictwa jako Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej nieustannie odkrywamy coś nowego. Tym razem „ożywiamy” absolwentów Górnośląskiej Szkoły Górniczej, poległych na różnych frontach I wojny światowej, a upamiętnionych dzisiaj na marmurowej tablicy w gmachu szkoły (dzisiejszej siedzibie Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich przy ulicy Karola Miarki 17 w Tarnowskich Górach).

Czytaj więcej

O tarnogórskiej szkole górniczej w nowej książce

Aktualności | 21.12.2022

– Początki szkoły górniczej w Tarnowskich Górach sięgają 1803 roku. W dniu 14 lutego równocześnie otwarto dwie szkoły: jedną w Tarnowskich Górach, a drugą w Królewskiej Hucie – to pierwsze zdanie nowej książki, która przybliża historię nieistniejącej już Górnośląskiej Szkoły Górniczej. Na rynku wydawniczym ukazał się właśnie III tom z cyklu Tarnogórskie Dziedzictwo, czyli najnowsza publikacja Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Czytaj więcej

SMZT ma swojego (żywego) gwarka

Aktualności | 09.12.2022

– W Tarnowskich Górach „czcimy” naszą historię, której częścią są gwarkowie. A tak się składa, że gwarek to nie tylko dawny górnik, ale także… ptak. Dlatego postanowiliśmy zaadoptować gwarka czczonego ze śląskiego zoo. To jednocześnie małe wsparcie finansowe dla zwierząt oraz promocja naszej organizacji, zabytków z listy UNESCO i tarnogórskiej historii – mówi Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. 9 grudnia odwiedziliśmy zoo w Chorzowie (oczywiście w charakterystycznych brązowych strojach gwarków), żeby zobaczyć wspomnianego gwarka, któremu od kilku tygodni patronuje nasza organizacja. Ptak co prawda nie chciał się pokazać, ale jego skrzek słychać było bardzo dobrze.

Czytaj więcej

Tarnogórskie tradycje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwie Kulturowego?

Aktualności | 14.11.2022

– Jeśli doprowadzimy w najbliższych miesiącach do wpisu „Kultu św. Barbary oraz tradycji górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej” na krajową listę, to droga do UNESCO jest już wtedy otwarta – powiedziała Agata Mucha, koordynatorka ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W Zabytkowej Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach 19 listopada 2022 r. odbyły się konsultacje społeczne, które są elementem starań o wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego tarnogórskich górniczych tradycji. Wspólnie ustalono nazwę elementu oraz nakreślono zarys wniosku. Wybrano także depozytariusza/ przedstawiciela, którym został prezes SMZT Zbigniew Pawlak.

Czytaj więcej

Plan pracy Lokalnej Organizacji Turystycznej Miasta Gwarków

Aktualności | 10.11.2022

Stworzenie logo, strony internetowej, planu zarządzania dziedzictwem UNESCO  oraz wspólnego z instytucjami kultury i atrakcjami turystycznymi Bytomia, Zbrosławic i Tarnowskich Gór biletu to podstawowe cele, jakie stawia w najbliższym czasie LOT Miasta Gwarków. Wszystkie ustalono podczas walnego zebrania członków, które odbyło się 10 listopada.

Czytaj więcej

„TUBA” Politechniki Śląskiej dla prezesa SMZT

Aktualności | 09.11.2022

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak otrzymał statuetkę „TUBA”, czyli nagrodę Dziekana Rady Dziekańskiej Społeczności Akademickiej Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. To duże wyróżnienie dla całej organizacji, która od lat na wielu polach współpracuje z uczelnią.

Czytaj więcej

Artykuł w formie książki. Nowa bezpłatna publikacja SMZT

Aktualności | 03.11.2022

Ta historia ma już 100 lat, ale jest bardzo ciekawa, wciąż odkrywana i warta opisania. „380 dni służby w świetle dokumentów. Wojska brytyjskie w Tarnowskich Górach w okresie powstań śląskich i plebiscytu” autorstwa Mariusza Gąsiora to nowa publikacja Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Artykuł w postaci książki został wydany w języku polskim i angielskim, w formie papierowej oraz elektronicznej.

Czytaj więcej

Liczy się każda kropla. „Akademia Wodna” na start!

Aktualności | 20.10.2022

W trosce o środowisko – wystartowała „Akademia Wodna”. Jest to kompleksowy program edukacji wodnej adresowany do mieszkańców Tarnowskich Gór, Miasteczka Śląskiego oraz Woźnik. Jego główny element to program szkoleniowy dla nauczycieli, aplikacja mobilna oraz ścieżka edukacyjna, którą przygotowujemy w Zabytkowej Kopalni Srebra.

Czytaj więcej

Wybory Pięknej z Rept turystycznym wydarzeniem roku

Aktualności | 28.09.2022

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej otrzymało Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w roku 2022. Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii wydarzenie za zorganizowane wspólnie z Urzędem Miasta w Tarnowskich Górach w kwietniu „Wybory Pięknej z Rept”.

Czytaj więcej

Humboldt znowu w Tarnowskich Górach

Aktualności | 19.09.2022

W dniach 14-18 września 2022 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Ozimku odbyła się konferencja naukowa pt. „Aleksander von Humboldt we Frankonii, na Śląsku i w Polsce” (organizator: Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi – SDMP). Jednak na samej dyskusji się nie skończyło. Sobotę uczestnicy wydarzenia spędzili w Tarnowskich Górach, gdzie zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra.

Czytaj więcej

Innowacje godne UNESCO, wspiera Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Aktualności | 18.08.2022

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia została oficjalnym partnerem strategicznym Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. „Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” to jedyny na terenie GZM i jeden spośród zaledwie siedemnastu w Polsce wpis, który znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

„5 lat na liście UNESCO” w pigułce

Aktualności | 11.07.2022

– To jest nasze wspólne dziedzictwo i jesteśmy z niego dumni. A mówiąc, że wspólne, mam na myśli nie tylko tarnogórskie i nawet nie tylko polskie. To przecież światowe dziedzictwo – mówił prezes SMZT 9 lipca 2022 r., czyli w piątą rocznicę wpisu tarnogórskich artefaktów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z okazji małego jubileuszu Przewodniczący Zarządu razem z Jarosławem Wasążnikiem z urzędu miasta, Zastępcą Przewodniczącego Rady Miejskiej Franciszkiem Nowakiem oraz Mirosławem Błaszczakiem z Wymiany Polska-Japonia symbolicznie otworzyli wystawę na rynku, która przybliża, co działo się przez te ostatnie lata.

Czytaj więcej

Efekt UNESCO? Ponad pół miliona turystów i wiele działań SMZT

Aktualności | 06.07.2022

Dokładnie 9 lipca 2022 r. mija 5 lat od wpisu 28 obiektów z Tarnowskich Gór, Zbrosławic oraz Bytomia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od tego czasu Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga, czyli dwa główne obiekty odwiedziło ponad pół miliona turystów. Czas na małe podsumowania. A działo się wiele i to nie tylko pod ziemią. Postawienie tarnogórskich artefaktów na równi z mauzoleum Tadż Mahal w Indiach, czy też piramidami egipskimi to dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej duże wyróżnienie, ale i zobowiązanie.

Czytaj więcej

Zostań patronem SMZT! Pomóż zorganizować Święto Pary!

Aktualności | 12.05.2022

Korzystając ze wszystkich możliwych rozwiązań oraz wsparcia wielu instytucji i tysięcy zwykłych osób, udało się uratować tarnogórskie zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mamy nadzieję, że najgorsze już za nami, choć kolejne wyzwania wciąż przed nami. Dlatego nadal można zostać patronem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i pomóc w utrzymaniu Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga, czy też organizacji unikatowych wydarzeń. Celem na najbliższe miesiące jest Święto Pary.

Czytaj więcej

Miłośnicy dla UKRAINY. Wsparcie kosztów stałych bazy noclegowej

Aktualności | 01.05.2022

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza Hostelem Młotek i Perlik w Tarnowskich Górach pozyskało z Narodowego Instytutu Wolności 10 tysięcy złotych dotacji. Środki zostaną przeznaczone na wsparcie kosztów stałych i zakup urządzeń w związku z przebywającymi w bazie noclegowej uchodźcami z Ukrainy.

Czytaj więcej

Legenda o Pięknej z Rept – konkurs

Aktualności | 25.04.2022

Wybory Pięknej z Rept, czyli I edycja nowego wydarzenia w Tarnowskich Górach z 24 kwietnia trwa nadal. Miejska Biblioteka Publiczna im. B. Lubosza w Tarnowskich Górach ogłosiła konkurs literacki. Do napisania jest legenda o tarnogórskiej jabłoni. Na najlepsze prace czekają nagrody pieniężne. Wyniki poznamy podczas następnej edycji wydarzenia.

Czytaj więcej

Piękna z Rept rozpoczęła sezon wydarzeń w mieście

Aktualności | 25.04.2022

– Są tylko dwie jabłonie na Śląsku. Jest rarytas śląski spod Cieszyna (mniej smaczny, tak na marginesie) i jest Piękna z Rept. Po prostu nasza tarnogórska jabłoń. Bawmy się więc tym wydarzeniem i sadźmy drzewka. Zobaczcie, jakie to ekologiczne. Zamiast tui sadzimy całoroczne jabłonie – powiedział Prezes Zarządu SMZT Zbigniew Pawlak podczas otwarcia Wyborów Pięknej z Rept. To właśnie z inicjatywy stowarzyszenia 24 kwietnia po raz pierwszy w Tarnowskich Górach na otwarcie sezonu kulturalnego w mieście odbyło się nowe wydarzenie, dzięki któremu lokalna społeczność poznała historię unikatowego na skalę światową drzewka.

Czytaj więcej

Jabłko, czyli danie główne podane na wiele sposobów

Aktualności | 21.04.2022

Było słodko, ale nie zabrakło również akcentów słonych. Z jednej strony wykorzystano szpinak lub kaszę, a z drugiej słony karmel oraz bitą śmietanę. W powietrzu unosił się zapach cynamonu, ale bohater był tylko jeden. Jabłko. To właśnie z jabłkiem w głównej roli uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach przygotowali potrawy, które oceniano w konkursie zorganizowanego w ramach Wyborów Pięknej z Rept.

Czytaj więcej

Wybory Pięknej z Rept, czyli nowe święto w mieście

Aktualności | 12.04.2022

Tarnowskie Góry mają srebro, ołów i cynk, niezwykłą historię, niesamowite podziemia, czy też tytuł UNESCO. I na tym nie koniec. Nie wszyscy wiedzą, że mają też unikalny gatunek jabłoni. „Piękna z Rept”, bo tak się tarnogórska odmiana jabłka nazywa, już 24 kwietnia stanie się główną bohaterką imprezy, która ogarnie całe miasto.

Czytaj więcej

UNESCO wita w Tarnowskich Górach

Aktualności | 08.04.2022

Tarnowskie Góry to pierwsze miasto w Polsce, w którym stanęły witacze z emblematem światowego dziedzictwa UNESCO. Zainstalowano je przy pięciu drogach dojazdowych do miasta.

Czytaj więcej

Młodzi fabrykanci i nowy pomysł na ciekawe warsztaty

Aktualności | 18.02.2022

Blisko 180 uczniów z tarnogórskiej „dziewiątki” bierze udział w warsztatach edukacyjnych poświęconych historii fabryki mydła J. Lukaschika, która do 1954 r. funkcjonowała w kompleksie naszych budynków. W zajęciach, które poprzedzają prelekcja i zwiedzanie dawnej siedziby fabryki, gdzie mieści się dziś m.in, Hostel Młotek i Perlik, biorą udział uczniowie z klasa I-VII.

Czytaj więcej

Verona pod ochroną

Aktualności | 26.01.2022

– Wpis na listę UNESCO, to nie tylko prestiż, ale także spoczywające na nas ¬¬duże zobowiązanie. Zostaliśmy zobowiązani do ochrony, edukacji i prowadzenia badań, które pomagają zrozumieć coraz więcej. Kolejnym krokiem do przodu jest dzisiejsza uchwała – mówił Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podczas sesji Rady Miasta Bytom. 24 stycznia radni podjęli decyzję o nadaniu terenom po byłej kopalni galmanu „Verona” statusu obszarów cennych przyrodniczo.

Czytaj więcej

Najstarsze dotąd niepublikowane zdjęcia w jednym albumie

Aktualności | 14.12.2021

Ponad sto lat temu pewien skromny urzędnik z Tarnowskich Gór zrealizował wyjątkowy projekt. Wykonał setki zdjęć Wolnego Miasta Górniczego i okolicznych miejscowości, których tylko niewielka część ukazała się w formie pocztówek. Fotografie te na długo popadły w zapomnienie, zaś o ich autorze nie wiedziano niemal niczego. Joseph Grehl – bo tak nazywał się fotograf – został odkryty na nowo i opisany w albumie wydanym przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Dwieście zdjęć zamieszczonych w tej publikacji to prawdziwa rewelacja, która na nowo buduje obraz ziemi tarnogórskiej.

Czytaj więcej

Badamy, aby poznać i zrozumieć nasze dziedzictwo

Aktualności | 29.10.2021

29 października w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach zaprezentowano pierwsze wyniki badań prowadzonych w ramach projektu Laboratorium Badań i Analiz Warunków Pracy Zawodów Przemysłowych. Ziemię tarnogórską z inicjatywy SMZT od lat badają naukowcy Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Czytaj więcej

Tropem górnictwa w Tarnowskich Górach

Aktualności | 21.10.2021

Teksty Karla Franza Mainki odkrywają nieznane dotąd wątki dotyczące historii regionu i Miasta Gwarków. 21 października w Muzeum w Tarnowskich Górach odbyło się spotkanie z dr. Sebastianem Rosenbaumem (historykiem, pracownikiem IPN w Katowicach i autoemr opracowań publikacij) połączone z promocją książki „Nie ma, nie ma, jak to bergmankowi. Osprowki górnicze i tarnogórskie z lat 1921-1936”. Wydana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej publikacja jest dostępna zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Czytaj więcej

Nowoczesna edukacja i turystyka na terenie archeologicznych wykopalisk

Aktualności | 15.10.2021

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie… pawilon turystyczny. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zaprojektują centrum edukacyjno-turystyczne w Miasteczku Śląskim. Nowoczesny obiekt związany z działalnością hutniczą sięgającą czasów prehistorycznych, powstanie na terenie torfowisk w Żyglinku, gdzie od kilkunastu lat prowadzone są badania archeologiczne oraz w jednym z obiektów działającej nadal huty cynku.

Czytaj więcej

Nowa baza noclegowa w sercu Tarnowskich Gór. Będziecie zaskoczeni aranżacją

Aktualności | 06.07.2021

Jeszcze w tym miesiącu Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej uruchomi pierwszy w mieście hostel. Powstaje on w historycznych budynkach dawnej fabryki mydła Josepha Lukaschika przy ul. Gliwickiej 4 i 2 w Tarnowskich Górach. Projekt aranżacji, utrzymany w klimacie wytwórni mydła, nawiązuje do sztandarowego produktu zakładu z okresu międzywojennego tj. mydła „Młotek i Perlik”. Taka też będzie nazwa nowej bazy noclegowej.

Czytaj więcej

Miłośnicy odpowiadają Ministerstwu

Aktualności | 22.03.2021

Stanowisko Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w sprawie komunikatu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 19 marca 2021 roku pn. „Jedyne rozwiązanie dla Tarnowskich Gór to wspólna instytucja kultury powołana przez Stowarzyszenie Miłośników Tarnowskich Gór i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego”.

Czytaj więcej

Msza za naszych żołnierzy

Aktualności | 24.09.2020

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaprasza na mszę świętą w intencji Żołnierzy 11 Pułku Piechoty oraz 3 Pułku Ułanów Śląskich. Msza odbędzie się w niedzielę 27 września o 12.00 w kościele św. Anny w Tarnowskich Górach

Czytaj więcej

1526.UNESCO DLA TARNOGÓRZAN, czyli cudze chwalicie, swego nie znacie

Aktualności | 09.07.2020

Z okazji 3. rocznicy wpisania tarnogórskich zabytków pogórniczych na listę UNESCO mamy dla tarnogórzan 1526 DARMOWYCH BILETÓW do Zabytkowa Kopalnia Srebra – obiekt światowego dziedzictwa… i Sztolnia Czarnego Pstrąga – obiekt światowego dziedzictwa…! Dlaczego akurat tyle? Rok 1526 to moment założenia Naszego Miasta!

Czytaj więcej

Wieża gwarków będzie miała nowy dzwon. Stary trafi do muzeum

Aktualności | 14.05.2020

Społecznicy ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zdemontowali wczoraj (13.05) późnym popołudniem dzwon z wieży gwarków, która stanowi od wielu lat symbol Tarnowskich Gór – miasta z zabytkami światowego dziedzictwa UNESCO. Wysłużony i uszkodzony dzwon trafi teraz jako eksponat do tarnogórskiego Muzeum. Jego miejsce za kilka miesięcy zajmie replika, która zostanie wykonana przez cenioną na rynku pracownię ludwisarską zgodnie z wytycznymi magistratu i Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Czytaj więcej

Miłośnicy ocalili zabytkowy krzyż górniczy z XIX w.

Aktualności | 10.04.2020

Po ponad 9 miesiącach prac, kosztem kilkudziesięciu tysięcy złotych Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, odrestaurowało zabytkowy krzyż przy ul. Górniczej w Tarnowskich Górach. O pomoc w jego ocaleniu zaapelowali okoliczni mieszkańcy. Obiekt był w fatalnym stanie technicznym, a dla lokalnego dziedzictwa ma ogromne znaczenie. Dziś z okazji Wielkiego Piątku Powiatowa Konserwator Zabytków dokonała oficjalnych odbiorów.

Czytaj więcej

Śląskie obiekty z listy światowego dziedzictwa w dobie epidemii

Aktualności | 27.03.2020

Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce od ponad 2 tygodni nieczynne dla turystów są dwa kluczowe obiekty z województwa śląskiego wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zarządzająca nimi organizacja pozarządowa utraciła w związku z tym główne źródło przychodów, a nie jest dofinansowywana z pieniędzy podatników tak jak inne atrakcje turystyczne w regionie

Czytaj więcej

UWAGA ! Ważne informacje

Aktualności | 16.03.2020

Szanowni Państwo ! W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych gości, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zawiesza profilaktycznie do odwołania wszelką działalność kulturotwórczą, spotkania sekcji, chórów i innych zaprzyjaźnionych organizacji

Czytaj więcej

„Miłośnicy” ze sztandarem

Aktualności | 23.01.2020

Ponad 200 osób – przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, zaprzyjaźnionych instytucji i stowarzyszeń przybyło dziś wieczorem do Tarnogórskie Centrum Kultury na uroczystą galę z okazji 65- lecia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Czytaj więcej

„Oskar” polskiej turystyki dla kopalni srebra

Aktualności | 01.01.2020

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach otrzymała “turystycznego Oscara”, złoty certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. To najważniejsze trofeum w krajowej turystyce.. Certyfikaty dla wyróżniających się produktów, usług turystycznych POT przyznała w czwartek 28 listopada po raz siedemnasty

Czytaj więcej

Głosuj na bezpłatne lekcje w obiekcie UNESCO

Aktualności | 12.11.2019

Ponad 4 tys. uczniów z województwa śląskiego może w przyszłym roku skorzystać z bezpłatnych lekcji, które odbywać się będą w podziemiach i muzeum Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach wpisanej w 2017 r. na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nim jednak zabrzmi pierwszy dzwonek, kopalnia musi powalczyć o głosy w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Czytaj więcej

Archiwalne egzemplarze Montesa dla każdego

Aktualności | 05.11.2019

Od dwudziestu lat poszerza naszą wiedzę na temat dziedzictwa ziemi tarnogórskiej. Przez ten czas Oficyna Monos wypuściła na rynek aż 100 numerów popularnej gazety. Chcesz mieć jeden z nich? Sprawdź jakie numery oferujemy i odbierz bezpłatny egzemplarz w naszej siedzibie.

Czytaj więcej

Tradycyjny cykl historyczny tym razem na słono

Aktualności | 25.10.2019

Jak mówi stare przysłowie – „bez soli smutna biesiada”. Wczoraj w ramach kolejnej edycji Czwartku Tarnogórskiego Zofia Lesiewicz zorganizowała nam wszystkim piękną biesiadę, gdzie oprócz ciekawych opowieści, pojawiły się również artefakty solne z różnych zakątków kraju i świata.

Czytaj więcej

Naukowcy zbadają początki naszego przemysłu

Aktualności | 09.07.2019

Wydobycie na tarnogórskiej ziemi rozpoczęło się prawdopodobnie już 12 tysięcy lat temu. Jak pracowali i żyli nasi przodkowie? Gdzie sięgają przemysłowe korzenie regionu oraz jak zmieniał się przemysł na Śląsku od powstania pierwszych kopalni po współczesną Rewolucję 4.0 w fabrykach? – na te pytania odpowiedzieć ma niezwykle nowatorski, innowacyjny i oryginalny, wspólny projekt Politechniki Śląskiej i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, pt. Laboratorium Badań i Analiz Warunków Pracy Zawodów Przemysłowych.

Czytaj więcej

Serce kopalni nadal bije – uroczysty wernisaż w zabytkowym pałacu

Aktualności | 28.04.2019

To był niezwykłe inspirujący wieczór, pełen odniesień do wciąż żywej kopalni, z profesorskim performancem o słynnym odkrywcy i koncertem fortepianowym, który zadziwił niejednego konesera. 27 kwietnia w Centrum Kultury Śląskiej odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Srebrem Pisane” – jednorodnej kolekcji dzieł sztuki, która powstała z inspiracji tarnogórskich podziemi, tych samych, które trafiły w 2017 r. na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Czytaj więcej

Miasto Gwarków – tutaj bije źródło industrialnego Śląska

Aktualności | 25.04.2019

„Miasto Gwarków – Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach” będzie pierwszym tego typu szlakiem w Polsce, opartym na zabytkach UNESCO oraz innych historycznych obiektach. Szlakiem objętych zostanie 16 miejsc. Dziś w Urzędzie Miejskim uroczyście podsumowano projekt upowszechniania dziedzictwa dla pogórniczych zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pod roboczym tytułem: „Miasto Gwarków – Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach”

Czytaj więcej

Walończycy w tarnogórskich obiektach UNESCO

Aktualności | 10.04.2019

Przedstawiciele belgijskich kopalń wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako „Główne ośrodki górnicze Walonii” przez dwa dni zapoznawali się z tarnogórskimi obiektami, które dwa lata temu dołączyły do najważniejszych zabytków naszego globu. To część międzynarodowego projektu związanego z zarządzaniem dziedzictwem światowym.

Czytaj więcej

Alojz z Bobrownik odsłonięty

Aktualności | 04.12.2018

To już tradycja, że 4 grudnia razem z Tarnowskie Góry Urząd Miasta i Arkadiusz Czech odsłaniamy kolejne figury gwarków. Trzecia stanęła dziś rano na skwerze przy ul. Głównej w Bobrownikach Śląskich. Przedstawia ona tarnogórskiego gwarka w kapeluszu trzymającego jedną dłonią bryłę kruszcu.

Czytaj więcej

Hałda pod lupą naukowców z Uniwersytetu Śląskiego

Aktualności | 29.11.2018

28 listopada naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zaprezentowali w siedzibie tarnogórskiego magistratu projekt pn. “Dobre praktyki dla wzmocnienia bioróżnorodności i aktywnej ochrony muraw galmanowych rejonu śląsko-krakowskiego BioGalmany”. To kolejne spotkanie związane z cyklem badań hałdy popłuczkowej – miejsca światowego dziedzictwa UNESCO oraz ochrony występującej tam roślinności.

Czytaj więcej

Pomagali Wieliczce, teraz wezmą się za tarnogórskie podziemia

Aktualności | 07.11.2018

Specjaliści od budowania marki stworzą koncepcję pierwszego w Polsce, wielopunktowego produktu turystycznego UNESCO, na który składają się obiekty tworzące „Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”, wpisaną w ubiegłym roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Sztolnia w trójwymiarze – głosowanie

Aktualności | 25.09.2018

Rozpoczęło się głosowanie na projekty do Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego na rok 2019. Jednym z nich jest stworzenie trójwymiarowego modelu długiej na ponad 4,5 km Sztolni Głębokiej Fryderyk. Od ubiegłego roku obiekt ten znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz jest szansa, by poznać go w najdrobniejszych szczegółach.

Czytaj więcej

Medale UNESCO rozdane

Aktualności | 07.09.2018

Kilkadziesiąt osób odebrało dziś w Sali Sesyjnej tarnogórskiego ratusza pamiątkowe medale wydane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w związku z pierwszą rocznicą wpisu zabytków pogórniczych miasta na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Unikatowe bicykle dołączą do słynnej parady historycznej

Aktualności | 06.09.2018

Po wielu latach nieobecności, dwa zabytkowe bicykle, będące własnością Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, znów staną się ozdobą słynnej na skalę kraju parady historycznej, która odbywa się w ramach „Dni Tarnogórskich Gwarków”. Rowery zostały odrestaurowane i w niedzielę 9 września, punktualnie o 11.00 wyruszą w miasto razem z grupą kilkuset osób, które odtwarzać będą dzieje Tarnowskich Gór – od odkrycia złóż srebra i ołowiu, aż po czasy współczesne.

Czytaj więcej

Pamiątkowe medale z okazji rocznicy wpisu na Listę UNESCO

Aktualności | 05.09.2018

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wykonało ponad sto pamiątkowych medali z okazji pierwszej rocznicy wpisu tarnogórskich zabytków pogórniczych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Za kilka dni otrzymają je reprezentanci świata polityki, kultury, biznesu i różnych lokalnych, regionalnych i krajowych instytucji. W ten sposób SMZT chce przypomnieć o obowiązku wspólnej troski na rzecz ochrony i zachowania naszego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Czytaj więcej

Marka Śląskie dla Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Aktualności | 03.09.2018

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, dzięki któremu województwo śląskie może od roku chwalić się pierwszym wpisem na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, otrzymało prestiżowe wyróżnienie w konkursie „Marka Śląskie. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się 1 września, na terenie obiektu widowiskowo-sportowego „Arena Gliwice”, podczas 24. Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Czytaj więcej

Porozumienie w obiekcie UNESCO

Aktualności | 05.08.2018

Zarządzanie światowym dziedzictwem, zwłaszcza zlokalizowanym pod ziemią, do łatwnych nie należy. W gąszczu przepisów – jak w kopalnianym labiryncie, łatwo się pogubić. Na szczęście w naszym gronie są przyjaciele, którzy od wielu lat wspierają Stowarzyszenie swoją wiedzą i doświadczeniem prawniczym.

Czytaj więcej

Zabytki UNESCO źródłem inspiracji artystów

Aktualności | 31.07.2018

Tarnogórskie obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO widziane oczami polskich i zagranicznych artystów. W poniedziałek 6 sierpnia w mieście gwarków rozpocznie się piąta już edycja Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego „Srebrem Pisane”.

Czytaj więcej

Szef brytyjskich obiektów UNESCO w Tarnowskich Górach

Aktualności | 19.07.2018

Dzieli je dystans ponad 2 tys. kilometrów, łączy nie tylko historia przemysłu wydobywczego, ale przede wszystkim obecność na liście najważniejszych zabytków na świecie. W piątek 20 lipca Tarnowskie Góry, których zabytki na tę listę trafiły w ubiegłym roku, odwiedzi Kevin Baker – przedstawiciel historycznych kopalń cyny Geevor oraz Król Edward w Kornwalii, wpisanych na Listę UNESCO w 2006 roku.

Czytaj więcej

Komitet UNESCO wyznaczył nowe kierunki działania

Aktualności | 09.07.2018

Zarządcy 28 obiektów wpisanych dokładnie rok temu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO wyznaczyli dziś podczas spotkania, które odbyło się w sali sesyjnej tarnogórskiego Ratusza, kierunki działania na najbliższe lata. Poruszono kwestie odpowiedniej ochrony naszych dóbr a także rozwoju turystycznego miasta.

Czytaj więcej

Porozumienie w obiekcie UNESCO

Aktualności | 20.06.2018

Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. Arkadiusz Mężyk i szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak podpisali dziś (19.06) w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra – obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO specjalne porozumienia o wzajemnej współpracy. To pierwsza w Polsce tego rodzaju umowa pomiędzy uczelnią a organizacją pozarządową prowadzącą obiekty o randze światowej.

Czytaj więcej

Prezydenckie odznaczenia dla miłośników ziemi tarnogórskiej

Aktualności | 18.06.2018

Kilkadziesiąt osób z regionu otrzymało dziś (18.06) w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wyróżnienia za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Wśród odznaczonych znaleźli się Jerzy Zieliński i Grzegorz Rudnicki – członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, organizacji dzięki której region może szczycić się od blisko roku pierszym obiektem wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

„Człowiek od UNESCO” pokieruje Stowarzyszeniem

Aktualności | 18.06.2018

Zbigniew Pawlak, nazywany w kuluarach „człowiekiem od UNESCO” został nowym szefem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Tak zdecydowali w tajnym głosowaniu członkowie tej organizacji podczas Walnego Zebrania sprawozdawczo-wyborczego. Odbyło się ono 16 czerwca w sali konferencyjnej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Czytaj więcej

Tablica ku czci ostatniego dyrektora szkoły górniczej w Tarnowskich Górach

Aktualności | 04.06.2018

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że dożyliśmy takiej chwili, że mogliśmy uczestniczyć w tym wielkim święcie naszego dziadka i to jeszcze w 150-lecie jego urodzin” – dziękowała Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Teresa Kruczek, wnuczka inż. Feliksa Piestraka, wieloletniego szefa dwóch elitarnych szkół górniczych w Tarnowskich Górach i Wieliczce. W sobotę 2 czerwca, na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej tej niezwykłej postaci.

Czytaj więcej

Tarnowskie Góry z certyfikatem UNESCO

Aktualności | 17.04.2018

Przedstawiciele Tarnowskich Gór i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej odebrali dziś (17.04) na Zamku Królewskim w Warszawie specjalny certyfikat UNESCO, czyli oficjalne potwierdzenie ubiegłorocznego wpisu „Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na najważniejszą listę zabytków świata.

Czytaj więcej

Nowi przewodnicy po obiektach UNESCO

Aktualności | 04.04.2018

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które doprowadziło do pierwszego w województwie śląskim wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, wyszkoliło ok. 50 nowych przewodników. Wczoraj późnym popołudniem w siedzibie SMZT otrzymali oni certyfikaty uprawniające do oprowadzania wycieczek po Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

Czytaj więcej

Obiekt UNESCO w trójwymiarze

Aktualności | 28.03.2018

Być może za niecały rok będziemy mogli zobaczyć jak wygląda trójwymiarowy model hałdy popłuczkowej w Tarnowskich Górach i poznać skutki rozjeżdżania tego obiektu przez quady i motocykle. Model 3D hałdy, będącej od lipca ubiegłego roku miejscem światowego dziedzictwa UNESCO, stworzą naukowcy z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Rozpoczęli oni właśnie badanie hałdy za pomocą specjalistycznego skanera.

Czytaj więcej

Ponad 3,5 mln zł kosztować będzie naprawa zabytkowej sztolni wpisanej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Aktualności | 08.03.2018

Najpóźniej pod koniec 2019 r. ma zostać rozwiązany problem zapadliska na wylocie Sztolni Głębokiej Fryderyk w Zbrosławicach k. Tarnowskich Gór. Zarząd Województwa Śląskiego poinformował właśnie o przyznaniu na ten cel ponad 2,1 mln zł unijnej dotacji. O środki te występowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej razem z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. SMZT od ponad dekady walczy o to, by zagrożenie jakie wystąpiło na końcowym odcinku sztolni, wpisanej w ubiegłym roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, wreszcie zlikwidować.

Czytaj więcej

Archeolodzy odkryli piec do wytopu ołowiu mający około tysiąca lat

Aktualności | 21.02.2018

Podziemny piec hutniczy do termicznego przetwarzania rud ołowiu mający około tysiąc lat, a także o wiele starsze fragmenty ceramiki i narzędzi krzemiennych odnaleźli na terenie Miasteczka Śląskiego archeolodzy z Czechowic-Dziedzic. Niektóre znaleziska będzie można zobaczyć już w najbliższy piątek podczas spotkania z badaczami.

Czytaj więcej

Komitet sterujący debatował o atrybutach UNESCO

Aktualności | 07.02.2018

Komitet Sterujący realizujący Plan Zarządzania „Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” – obiektu wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – obradował 8 lutego w Ratuszu. Przyszłość stacji wodociągowej Staszic, likwidacja zapadliska przy wylocie Głębokiej Sztolni Fryderyk, inwentaryzacja podziemi oraz rewitalizacja innych pogórniczych zabytków wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO to tylko niektóre z zagadnień poruszonych na spotkaniu.

Czytaj więcej

UNESCO w Tarnowskich Górach: Poszukiwania słynnej maszyny parowej

Aktualności | 22.01.2018

To może być jedno z najważniejszych odkryć w najnowszej, przemysłowej historii Górnego Śląska. W okolicy Parku Kunszt w Tarnowskich Górach rozpoczęto poszukiwania śladów pierwszej w tej części Europy maszyny parowej, którą górnicy wykorzystywali od końca XVIII w. do pompowania nadmiaru wody z wyrobisk kopalni Fryderyk. Miejsce to wraz z innymi zabytkami pogórniczymi miasta zostało w ubiegłym roku wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Nowe strony obiektów UNESCO

Aktualności | 18.01.2018

Od tej pory żaden turysta nie powinien już mylić nazw tarnogórskich tras podziemnych wpisanych w ubiegłym roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. O tym, że kopalnia to nie to samo co sztolnia, turyści dowiedzą się m.in. z uruchomionych właśnie stron internetowych tych obiektów. To jednak nie koniec nowości.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie szkoli nowych przewodników po mieście i obiektach UNESCO

Aktualności | 15.01.2018

Ponad 70 osób zdawało w miniony weekend egzamin teoretyczny na przewodnika po Tarnowskich Górach, a także zabytkach wpisanych w lipcu ubiegłego roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz czeka ich sprawdzian praktyczny – zarówno na powierzchni, jak i w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

Czytaj więcej

Tarnowskie Góry: Wydano pierwszy przewodnik o zabytkach UNESCO

Aktualności | 15.12.2017

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które doprowadziło do sukcesu jakim było podniesienie pierwszego zabytku z województwa śląskiego do rangi światowej, wydało właśnie pierwszy przewodnik turystyczny informujący o obiektach pogórniczych wpisanych w lipcu tego roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Wątpliwości dotyczące pradziejów ziemi tarnogórskiej

Aktualności | 13.12.2017

Po wielomiesięcznej dyskusji naukowców na temat prehistorycznych śladów działalności człowieka na obszarze kruszconośnym Górnego Śląska i Małopolski, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej postanowiło wydać publikację, która powinna rozwiać wątpliwości jakie wystąpiły po zaprezentowanej na początku tego roku, w Centrum Kultury Śląskiej, wystawie „Odczytano z torfowisk – początki i sposoby pozyskiwania metali na terenie tarnogórskiego obszaru kruszconośnego”.

Czytaj więcej

Apel do braci górniczej z okazji „Barbórki”

Aktualności | 24.11.2017

Tarnowskie Góry to miejsce narodzin kultu św. Barbary – podkreśla Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i apeluje do braci górniczej z całego regionu do uczestnictwa w nabożeństwie z okazji „Barbórki”. Uroczysta msza święta ku czci patronki dobrej śmierci odbędzie się tradycyjnie 4 grudnia o 10.00 w tarnogórskim kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Czytaj więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem