Alojz z Bobrownik. Życie i dzieło rzeźbiarza Alojzego Niedbały (1905–1987)

Autor
Sebastian Rosenbaum, Jan Renka
Wydawnictwo
SMZT
Format
23 x 14
Język
polski
Cena
39 PLN

Alojzy Niedbała (1905–1987) jest wciąż pamiętany przez wielu mieszkańców miasta i okolic, kolekcjonerów sztuki, artystów, działaczy SMZT. Czas jednak robi swoje: wraz z jego upływem wspomnienie o tym oryginale – rzeźbiarzu-samouku, który wprowadził do sztuki nieprofesjonalnej tak charakterystyczne dla Tarnowskich Gór motywy gwareckie – w naturalny sposób słabnie. Chcemy temu przeciwdziałać, także za sprawą tej pracy, która porządkuje biografię Niedbały, przypomina związane z nim anegdoty, kataloguje choć w części jego wyjątkowo obfity dorobek artystyczny.

Górnośląska Spółka Bracka, jej rozwój, lazarety i lecznice

Autor
Spółka Bracka, Redakcja: Zbigniew Pawlak
Wydawnictwo
SMZT
Format
B5
Język
polski
Cena
29 PLN

„Górnośląska Spółka Bracka, jej rozwój, lazarety i lecznice” to IV tom z serii Tarnogórskie Dziedzictwo. Memoriał przybliża historię najstarszej organizacji górniczej, której celem była ochrona zubożałych, starych i niezdolnych do pracy górników. Działająca w Tarnowskich Górach Górnośląska Spółka Bracka (Oberschlesischer Knappschaftsverein) powstała w 1857 r. i funkcjonowała przez 100 lat, czyli do czasu przejęcia jej obowiązków przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Publikacja przybliża m.in. zadania i statystyki dot. spółki, a także prezentuje archiwalne zdjęcia budynków administracyjnych w regionie.

Książka wydana została przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i pod redakcją pomysłodawcy serii Zbigniewa Pawlaka – Przewodniczącego Zarządu SMZT.

Memoriał na uroczystość pięćdziesięciolecia istnienia Górnośląskiej Szkoły Górniczej

Autor
L. Geisenheimer, redakcja: Z.Pawlak
Wydawnictwo
SMZT
Format
B5, str. 185
Język
polski
Cena
35 PLN

Książka „Memoriał na uroczystość pięćdziesięciolecia istnienia Górnośląskiej Szkoły Górniczej” opracowana przez dr. L.Geisenheimera, to trzecia publikacja z cyklu przekładów historycznych, opisujących tarnogórskie dziedzictwo. Szczegółowo przedstawia rekrutację uczniów, sposób zarządzania, koszty kształcenia, nauczycieli, plany lekcji, wykazy uczniów w poszczególnych latach i wiele innych informacji.
Uroczystość jubileuszu 50-lecia istnienia odbyła się 24 marca 1889 roku. W ostatnim rozdziale zamieszczono szereg zdjęć ukazujących uczniów z różnych lat funkcjonowania szkoły. Wydana została staraniem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.  Pomysłodawcą serii jest Zbigniew Pawlak, Przewodniczący Zarządu SMZT.

STUDIUM KRAJOBRAZU. Fotograficzna podróż Josepha Grehla przez Tarnowskie Góry i okolice

Autor
Sebastian Rosenbaum i Monika Rosenbaum
Wydawnictwo
SMZT
Format
28 x 24 cm, papier kreda, stron 216, obwoluta twarda
Język
polski
Cena
59 PLN
Sto lat temu skromny urzędnik Spółki Brackiej z Tarnowskich Gór, Joseph Grehl (1873–1931), stworzył przed I wojną światową jedyną w swoim rodzaju dokumentację fotograficzną swojego miasta i okolic. Na kilkuset szklanych płytach utrwalił ciasne uliczki powiatowego miasteczka, rozpadające się górnicze chałupy, eleganckie wille i reprezentacyjne nowe gmachy publiczne. Stworzył wieloraki, gęsty portret krajobrazu kulturowego pewnej krainy, leżącej przy wschodniej granicy Rzeszy Niemieckiej. Przez ponad 100 lat zdjęcia przeleżały głęboko schowane. W tym tomie zaprezentowano ponad dwieście jego fotografii. Niemal wszystkie reprodukowane są po raz pierwszy. Fotografie te nie uzupełniają naszego obrazu Tarnowskich Gór i tarnogórskich okolic sprzed stulecia – one budują obraz ten na nowo.
Publikacja została wydana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej we współpracy z Muzeum w Gliwicach.

Memoriał na 100 lecie Królewskiej Kopalni Fryderyk

Autor
H.Koch, redakcja: Z.Pawlak
Wydawnictwo
SMZT
Format
B5, str. 224
Język
polski
Cena
25 PLN
Drugi tom z cyklu „Tarnogórskie Dziedzictwo”, to memoriał z okazji setnej rocznicy uruchomienia pod Tarnowskimi Górami 16 lipca 1784 r.  Królewskiej Kopalni Ołowiu i Srebra Fryderyk, gdzie po raz pierwszy zabiło przemysłowe serce Górnego Śląska.  Bogatą historię zakładu ilustrują liczne rysunki, fakty historyczne, statystyki, komentarze, schematy i mapy. To pierwsza tego typu publikacja, która opisuje miejsca i wartości, które świat uznał za powszechne, wpisując je w 2017 r. na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Autorem opracowania jest Hugo Koch – królewski radca górniczy i dyrektor tejże kopalni. Pomysłodawcą serii i redaktorem publikacji jest Zbigniew Pawlak.  Tekst z j. niemieckiego przełożyła Barbara Widera.  W publikacji znajdziemy również teksty dr Adama Frużyńskiego z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Album Ziemia Tarnogórska w obiektywie

Autor
Jan Renka, Sebastian Rosenbaum
Wydawnictwo
SMZT
Format
28 x 24 cm
Język
PL/ EN/ DE
Cena
69 PLN

Ziemia Tarnogórska to kraina niezwykła. Przez wieki mieszały się tutaj wpływy polskie, czeskie, niemieckie i żydowskie. Dzięki temu możemy dziś mówić, że bogactwo tarnogórskiego dziedzictwa tkwi w jego różnorodności. Obiekty poprzemysłowe sąsiadują tu z zabytkami architektury, zarówno świeckiej (zamki, pałace, gmachy miejskie), jak i sakralnej (świątynie i pamiątki różnych wyznań). O bogactwie – zarówno tym podziemnym jak i naziemnym w lipcu 2017 r. dowiedział się cały świat. Zabytki pogórnicze miasta gwarków wpisano bowiem na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W nowym albumie znajdziemy fotografie nie tylko obiektów o randze światowej, ale także zabytki sakralne, atrakcje turystyczne, obiekty użyteczności publicznej oraz urokliwe miejsca przyrodnicze. Przepiękne zdjęcia Jana Renki uzupełniają teksty dra Sebastiana Rosenbauma. Album jest dostępny w trzech wersjach językowych: po polsku, niemiecku i angielsku.

Nie ma, nie ma, jak to bergmankowi

Autor
Karl Franz Mainka, oprac. S. Resenbaum
Wydawnictwo
SMZT
Format
23 x 14,
Język
polski
Cena
29 PLN

Prosty górnik, oryginał, pisarz, poeta i gawędziarz, Karl Franz Mainka (1868-1938) z Tarnowskich Gór pozostawił po sobie morze tekstów, poświęconych nade wszystko górnośląskiemu górnictwu, regionalnym obyczajom oraz swemu ukochanemu miastu rodzinnemu. Choć był dwujęzyczny, pisał tylko po niemiecku. Dlatego jego niezliczone szkice, podania i opowiastki popadły współcześnie w niepamięć. Zbiór „Nie ma, nie ma, jak to bergmankowi. Osprowki górnicze i tarnogórskie z lat 1921-1936”, w opracowaniu i przekładzie Sebastiana Rosenbauma to jedyny jak dotąd wybór tekstów tego oryginalnego piewcy górnictwa kruszcowego. Tom zawiera ponad 60 tekstów: legend o Skarbniku, wspomnień z Tarnowskich Gór końca XIX wieku, obrazków obyczajowych i szkiców historycznych. Mainka jawi się w nich jako miłośnik „poezji górniczego stanu”, opiewający jak nikt inny trud i piękno pracy górników kruszcowych. Wybór, przekład i opracowanie: Sebastian Rosenbaum. Opracowanie graficzne, projekt typograficzny i skład: Wydawnictwo Dukle.

Tarnowskie Góry / UNESCO

Autor
Z. Pawlak, M. Filak
Wydawnictwo
SMZT
Format
A5, stron 78
Język
PL | EN | DE
Cena
15 PLN

Bogato ilustrowany informator opisujący 28 zabytków pogórniczych wpisanych w lipcu 2017 roku jako „Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Publikacja dostępna w językach: polskim, angielskim i niemieckim. Rok wydania: 2017.

Królewska Huta Fryderyk pod Tarnowskimi Górami na Górnym Śląsku

Autor
M.Dobers, E.Althans, redakcja: Z.Pawlak
Wydawnictwo
SMZT
Format
B5, str. 98
Język
PL
Cena
15

Pierwszy tom z cyklu „Tarnogórskie Dziedzictwo”, to memoriał z okazji setnej rocznicy uruchomienia pod Tarnowskimi Górami (ob. dzielnica Strzybnica) w 1786 r. Królewskiej Huty Srebra i Ołowiu Fryderyk. Autorem opracowania jest Max Dobers , który pod koniec XIX w. pełnił funkcję królewskiego asesora górniczego i inspektora hutniczego w hucie Fryderyk.  Pomysłodawcą serii i redaktorem publikacji jest Zbigniew Pawlak.   Tekst z j. niemieckiego przełożyła Barbara Widera.

Cmentarz św. Józefa w Tarnowskich Górach

Autor
M. Filak, A. Kosiba-Lesiak
Wydawnictwo
Fundacja Popularyzacji Dziedzictwa "Kruszce Śląska", Parafia św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach
Format
221 x 160 mm, 88 stron, druk pełno kolorowy, papier kredowy, okładka - miękka, klejona.
Język
PL
Cena
19

Książka zawiera informacje związane z okolicznościami powstania cmentarza w 1916r. i budynku obecnego przycmentarnego kościoła p.w. św. Józefa oraz na temat wybranych przedstawicieli różnych grup społecznych naszego miasta, którzy spoczęli na nim w okresie minionych 102 lat.    Treści uzupełnione zostały przez kolorowe ilustracje nadające publikacji charakter albumowy.

Zobaczyć niewidzialne

Autor
Z. Krzykowska
Wydawnictwo
SMZT i Muzeum w Tarnowskich Górach
Format
twarda oprawa, papier kreda, stron 231
Język
PL
Cena
48 PLN

Zobaczyć niewidzialne – zabytki sztuki sakralnej w powiecie tarnogórskim, to album Zofii Krzykowskiej prezentujący najpiękniejsze, zachowane zabytki sztuki sakralnej powiatu tarnogórskiego. Wśród ponad 140. przedstawionych eksponatów są obrazy, rzeźby, naczynia liturgiczne i relikwiarze. W 2015 r. publikacja otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii „publikacje książkowe”.

Przewodnik tarnogórski

Autor
S. Wyciszczak
Wydawnictwo
SMZT
Format
A5
Język
PL
Cena
6 PLN

Kolejna, wydana w 2012 r., wersja przewodnika turystycznego po zabytkach Tarnowskich Gór. Opisano w nim  miejsca związane z przemysłową historią miasta, a także zabytki tarnogórskiej starówki, obiekty sakralne i inne okoliczne atrakcje.

Srebrna droga

Autor
B.Melcer-Kwiecinska, K. Krzeminski
Wydawnictwo
SMZT
Format
A4, papier kreda, stron 66, obwoluta twarda
Język
PL | EN | DE
Cena
30 PLN

Wydawnictwo albumowe zawierające przepiękne zdjęcia Brygidy Melcer-Kwiecińskiej i poezje Krystiana Krzemińskiego.

Małe jest piękne

Autor
A. Sopuch, M. Filak
Wydawnictwo
SMZT
Format
210 mm x 210 mm, stron 120
Język
PL
Cena
22 PLN

Bogato ilustrowany przewodnik po najciekawszych detalach architektonicznych miasta gwarków. Zawiera on około 400 ilustracji, w tym zdjęcia, ryciny i mapki.

Ziemia Tarnogórska w obiektywie

Autor
J. Renka, S. Rosenbaum
Wydawnictwo
SMZT
Format
29 x 24 cm, papier kreda, stron 186, obwoluta twarda
Język
PL | EN
Cena
29 PLN

Album zawierający przepiękne zdjęcia z ziemi tarnogórskiej z opisami. Zdjęcia: Jan Renka, tekst: Sebastian Rosenbaum. Dodatkowo zdjęcia trójwymiarowe. Album został wyróżniony nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego w 2009 r . w kategorii – „publikacje”.

Matka Górnośląskich Zborów – Parafia ewangelicka w Tarnowskich Górach w latach 1742-1945

Autor
M. Panuś
Wydawnictwo
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tarnowskich Górach
Format
A5, stron 142
Język
PL
Cena
25 PLN

Książka opisuje dzieje tarnogórskiej parafii-matki górnośląskich zborów ewangelickich. Autor porusza w niej najistotniejsze tematy z perspektywy lokalnej, jednocześnie przedstawiając tło polityczne, kulturowe, historyczne, religijne, społeczne Górnego Śląska. Rok wydania: 2017.

Zapisane w eterze

Autor
M. Pańczyk-Poździej
Wydawnictwo
Śląsk Sp. z o.o. Wydawnictwo Naukowe
Format
A5
Język
PL
Cena
30 PLN

Zbiór felietonów dziennikarki radiowej Marii Pańczyk-Pozdziej wraz z płytą CD. Teksty czytają: prof. Jan Miodek, prof. Jan Malicki oraz autorka publikacji. Rok wydania: 2016.

Kościoły i parafie rzymskokatolickie na ziemi tarnogórskiej

Autor
Ks. dr H. Jeziorski
Wydawnictwo
SMZT
Format
A5, papier kreda, stron 152, obwoluta miękka
Język
PL
Cena
10 PLN

Książka opisująca historię parafii rzymskokatolickich na ziemi tarnogórskiej z licznymi zdjęciami.

Tarnogórski “Sedlaczek” w dziejach miasta na szlaku węgierskiego tokaju

Autor
E. Wyżgoł
Wydawnictwo
SMZT
Format
A5, stron 56
Język
PL
Cena
30 PLN

Historia najstarszej tarnogórskiej restauracji „Sedlaczek” oraz jej powiązań ze szlakiem Węgierskiego Tokaju autorstwa Edwarda Wyżgoła.

Historia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (2003 – 2013)

Autor
Praca zbiorowa
Wydawnictwo
SMZT
Format
A4, papier kreda, stron 180
Język
PL
Cena
40 PLN

Druga część monografii (suplement) Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, która obrazuje działalność organizacji w latach 2003 – 2013.

Historia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (1954 – 2002)

Autor
Praca zbiorowa
Wydawnictwo
SMZT
Format
A4, papier kreda, stron 210
Język
PL
Cena
60 PLN

Monografia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, wydana z okazji pięćdziesięciolecia działalności stowarzyszenia. Pełne kompendium wiedzy o stowarzyszeniu, wiele zdjęć.

 

Pomniki historii. 25 najcenniejszych obiektów i zespołów zabytkowych w Polsce

Autor
Praca zbiorowa
Wydawnictwo
Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków
Format
A4, stron 265
Język
PL
Cena
50 PLN

Wydawnictwo zawiera prezentację 25 najcenniejszych zabytków Polski, opisanych przez znawców historii i historyków sztuki.

O budowie geologicznej, rudach i minerałach rejonu Tarnowskich Gór

Autor
J. Żeglicki
Wydawnictwo
SMZT
Format
A5, stron 82
Język
PL
Cena
10 PLN

O budowie geologicznej, rudach i minerałach rejonu Tarnowskich Gór.

Podziemne trasy turystyczne Polski – kopalnie

Autor
M. Rzeczycki
Wydawnictwo
Technol
Format
A5
Język
PL
Cena
39,90 PLN

Pozycja opisuje najciekawsze,  udostępnione do zwiedzania podziemne trasy turystyczne Polski. Wydanie to skupia się na obiektach pogórniczych, tj. kopalniach i sztolniach.

Historia precyzyjnego zegrana

Autor
F. Wiegant
Wydawnictwo
Drukpol
Format
A5
Język
PL
Cena
33 PLN

Z książki tej dowiemy się w jaki sposób mierzono dawniej czas, a także jak zmieniała się technologia pomiarów, aż do zbudowania pierwszych zegarów mechanicznych.

Światowe Dziedzictwo – Polska na Liście UNESCO

Autor
A. Bujak
Wydawnictwo
kruk
Format
235x320 mm, stron 336
Język
EN | FR
Cena
70 PLN

Monumentalne dzieło z 400 wysokiej jakości fotografiami znakomitego artysty Adama Bujaka. Ukazuje światowej klasy polskie zabytki i unikatowe relikty pierwotnej przyrody. Prezentuje polskie obiekty umieszczone na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Mapa Czasu

Autor
A. Kanclerz
Wydawnictwo
SMZT
Format
A5, stron 57
Język
PL
Cena
9 PLN

Wybór wierszy autorstwa Andrzeja Kanclerza.

Półludzie

Autor
A. Kanclerz
Wydawnictwo
SMZT
Format
A5, stron 57
Język
PL
Cena
15 PLN

Wybór wierszy autorstwa Andrzeja Kanclerza.

Czy w tym mieście mieszka poeta?

Autor
Praca zbiorowa
Wydawnictwo
SMZT
Format
A5, stron 57
Język
PL
Cena
10 PLN

Antologia tarnogórskiej poezji współczesnej pod redakcją Andrzeja Kanclerza.

Wydawnictwa do nabycia w siedzibie Stowarzyszenia – kontakt.
W przypadku zamówień wysyłkowych zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem