Ziemia Tarnogórska to kraina niezwykła. Przez wieki mieszały się tutaj wpływy polskie, czeskie, niemieckie i żydowskie. Dzięki temu możemy dziś mówić, że bogactwo tarnogórskiego dziedzictwa tkwi w jego różnorodności. Obiekty poprzemysłowe sąsiadują tu z zabytkami architektury, zarówno świeckiej (zamki, pałace, gmachy miejskie), jak i sakralnej (świątynie i pamiątki różnych wyznań). O bogactwie – zarówno tym podziemnym jak i naziemnym w lipcu 2017 r. dowiedział się cały świat. Zabytki pogórnicze miasta gwarków wpisano bowiem na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W nowym albumie znajdziemy fotografie nie tylko obiektów o randze światowej, ale także zabytki sakralne, atrakcje turystyczne, obiekty użyteczności publicznej oraz urokliwe miejsca przyrodnicze. Przepiękne zdjęcia Jana Renki uzupełniają teksty dra Sebastiana Rosenbauma. Album jest dostępny w trzech wersjach językowych: po polsku, niemiecku i angielsku.
Prosty górnik, oryginał, pisarz, poeta i gawędziarz, Karl Franz Mainka (1868-1938) z Tarnowskich Gór pozostawił po sobie morze tekstów, poświęconych nade wszystko górnośląskiemu górnictwu, regionalnym obyczajom oraz swemu ukochanemu miastu rodzinnemu. Choć był dwujęzyczny, pisał tylko po niemiecku. Dlatego jego niezliczone szkice, podania i opowiastki popadły współcześnie w niepamięć. Zbiór „Nie ma, nie ma, jak to bergmankowi. Osprowki górnicze i tarnogórskie z lat 1921-1936”, w opracowaniu i przekładzie Sebastiana Rosenbauma to jedyny jak dotąd wybór tekstów tego oryginalnego piewcy górnictwa kruszcowego. Tom zawiera ponad 60 tekstów: legend o Skarbniku, wspomnień z Tarnowskich Gór końca XIX wieku, obrazków obyczajowych i szkiców historycznych. Mainka jawi się w nich jako miłośnik „poezji górniczego stanu”, opiewający jak nikt inny trud i piękno pracy górników kruszcowych. Wybór, przekład i opracowanie: Sebastian Rosenbaum. Opracowanie graficzne, projekt typograficzny i skład: Wydawnictwo Dukle.
Bogato ilustrowany informator opisujący 28 zabytków pogórniczych wpisanych w lipcu 2017 roku jako „Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Publikacja dostępna w językach: polskim, angielskim i niemieckim. Rok wydania: 2017.
Pierwszy tom z cyklu „Tarnogórskie Dziedzictwo”, to memoriał z okazji setnej rocznicy uruchomienia pod Tarnowskimi Górami (ob. dzielnica Strzybnica) w 1786 r. Królewskiej Huty Srebra i Ołowiu Fryderyk. Autorem opracowania jest Max Dobers , który pod koniec XIX w. pełnił funkcję królewskiego asesora górniczego i inspektora hutniczego w hucie Fryderyk. Pomysłodawcą serii i redaktorem publikacji jest Zbigniew Pawlak. Tekst z j. niemieckiego przełożyła Barbara Widera.
Książka zawiera informacje związane z okolicznościami powstania cmentarza w 1916r. i budynku obecnego przycmentarnego kościoła p.w. św. Józefa oraz na temat wybranych przedstawicieli różnych grup społecznych naszego miasta, którzy spoczęli na nim w okresie minionych 102 lat. Treści uzupełnione zostały przez kolorowe ilustracje nadające publikacji charakter albumowy.
Zawiera opisy znanych postaci historycznych odwiedzających Tarnowskie Góry na przestrzeni pięciu stuleci – od XVII do XXI wieku. Kolorowe ilustracje to m.in. portrety opisywanych osób oraz ich znaki heraldyczne. To uzupełnione przez autorów drugie wydanie książki pt: „Sławni na Tarnogórskiej Ziemi” z 2003 r. Rok wydania: 2017.
Zobaczyć niewidzialne – zabytki sztuki sakralnej w powiecie tarnogórskim, to album Zofii Krzykowskiej prezentujący najpiękniejsze, zachowane zabytki sztuki sakralnej powiatu tarnogórskiego. Wśród ponad 140. przedstawionych eksponatów są obrazy, rzeźby, naczynia liturgiczne i relikwiarze. W 2015 r. publikacja otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii „publikacje książkowe”.
Album zawierający przepiękne zdjęcia z ziemi tarnogórskiej z opisami. Zdjęcia: Jan Renka, tekst: Sebastian Rosenbaum. Dodatkowo zdjęcia trójwymiarowe. Album został wyróżniony nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego w 2009 r . w kategorii – „publikacje”.
Książka opisuje dzieje tarnogórskiej parafii-matki górnośląskich zborów ewangelickich. Autor porusza w niej najistotniejsze tematy z perspektywy lokalnej, jednocześnie przedstawiając tło polityczne, kulturowe, historyczne, religijne, społeczne Górnego Śląska. Rok wydania: 2017.
Zbiór felietonów dziennikarki radiowej Marii Pańczyk-Pozdziej wraz z płytą CD. Teksty czytają: prof. Jan Miodek, prof. Jan Malicki oraz autorka publikacji. Rok wydania: 2016.
Wspomnienia członków rodziny Donnersmarcków oraz osób z nimi związanych.
Historia najstarszej tarnogórskiej restauracji „Sedlaczek” oraz jej powiązań ze szlakiem Węgierskiego Tokaju autorstwa Edwarda Wyżgoła.
Bogato ilustrowana książka opisująca historię i krajobrazy Świerklańca, w szczególności historię pałacu Donnesmarcków znanąegojako Mały Wersal. Rok wydania: 2017.
Bogato ilustrowana publikacja zawierająca opis najciekawszych maszyn parowych stosowanych w przemyślę górniczym i hutniczym Górnego Ślaska.
Informator opisujący najciekawsze miejsca w Tarnowskich Górach oraz okolicach. Praca zbiorowa.
Wydawnictwo zawiera prezentację 25 najcenniejszych zabytków Polski, opisanych przez znawców historii i historyków sztuki.
Pozycja opisuje najciekawsze, udostępnione do zwiedzania podziemne trasy turystyczne Polski. Wydanie to skupia się na obiektach pogórniczych, tj. kopalniach i sztolniach.
Z książki tej dowiemy się w jaki sposób mierzono dawniej czas, a także jak zmieniała się technologia pomiarów, aż do zbudowania pierwszych zegarów mechanicznych.
Monumentalne dzieło z 400 wysokiej jakości fotografiami znakomitego artysty Adama Bujaka. Ukazuje światowej klasy polskie zabytki i unikatowe relikty pierwotnej przyrody. Prezentuje polskie obiekty umieszczone na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.
Wybór wierszy autorstwa Andrzeja Kanclerza.
Wybór wierszy autorstwa Andrzeja Kanclerza.
Antologia tarnogórskiej poezji współczesnej pod redakcją Andrzeja Kanclerza.
Wydawnictwa do nabycia w siedzibie Stowarzyszenia – kontakt.
W przypadku zamówień wysyłkowych zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.