icon-news

III Święto Pary

Wydarzenia | 01.10.2023

Ponad 3 tys. osób wzięło udział w III edycji Święta Pary w Zabytkowej Kopalni Srebra. Mimo że pogoda nie dopisała w pierwszej części dnia, udało się uruchomić wszystkie maszyny o czasie i zaprezentować je w całej okazałości.

Czytaj więcej

Upamiętnienie żołnierzy podczas Mszy Świętej

Wydarzenia | 18.09.2023

27 września 1981 r. wmurowano tablicę upamiętniającą udział 11 Pułku Piechoty i 3 Pułku Ułanów w kampanii wrześniowej 1939 r. SMZT umieściło wtedy urnę z prochami z pola bitewnego z okolic Tomaszowa Lubelskiego na murze dawnego kościoła garnizonowego, obecnie pod wezwaniem św. Anny przy ul. Gliwickiej w Tarnowskich Górach. 42 lata później Tarnowskie Góry nadal pamiętają. 24 września 2023 r. najpierw została odprawiona msza święta, a później złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicami.

Czytaj więcej

Gwarki 2023

Wydarzenia | 11.09.2023

Cztery dni zabawy w czasie niezwykłego święta niezwykłego miasta. Tak w telegraficznym skrócie można zrelacjonować tegoroczne Gwarki. Wyjątkowe święto odbyło się od 7 do 10 września.

Czytaj więcej

Podziemny rejs z poezją Andrzeja Kanclerza

Wydarzenia | 31.07.2023

Inspiracją do ich napisania były unikatowe tarnogórskie podziemia. I to właśnie w tych podziemiach autor postanowił je przeczytać. Za nami wieczór autorski Andrzeja Kanclerza w Sztolni Czarnego Pstrąga, zorganizowany (29 lipca 2023 r.) z okazji 40-lecia twórczości autora.

Czytaj więcej

Barbórka w środku lata 2023

Wydarzenia | 17.07.2023

Za nami kolejna edycja Barbórki w środku lata w Tarnowskich Górach. 15 i 16 lipca bawiliśmy się na wzór dawnych bergfestów. Impreza odbyła się dokładnie 239 lat po odkryciu złóż srebronośnych w szybie Rudolphine.

Czytaj więcej

Rajd rowerowy na 6-lecie UNESCO

Wydarzenia | 10.07.2023

Aktywna niedziela na szlaku UNESCO w Tarnowskich Górach. 9 lipca 2023 r., czyli dokładnie 6 lat od wpisu 28 pogórniczych artefaktów w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach na najbardziej prestiżową listę świata, odbył się rajd rowerowy.

Czytaj więcej

Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po Parku Miejskim

Wydarzenia | 06.07.2023

Prawie 400 osób wzięło udział w bezpłatnych wycieczka z przewodnikiem po Parku Miejskim. Wydarzenie odbyło się 2 lipca 2023 r. w ramach II edycji święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Kierunek GZM. W ramach fabularyzowanego zwiedzania w Tarnowskich Górach można było spotkać postaci historyczne, które w ciekawy sposób odkrywały przed turystami tajniki miejsca wpisanego na listę UNESCO.

Czytaj więcej

Walne Zebranie Członków SMZT 2023

Wydarzenia | 02.06.2023

Za nami Walne Zebranie Członków SMZT, które odbyło się 18 czerwca 2023 r. w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Tym razem miało ono charakter sprawozdawczy za ubiegły rok. Efektami głosowań są m.in. udzielenie absolutorium zarządowi oraz przyznanie czterech kolejnych tytułów Honorowych Członków SMZT.

Czytaj więcej

Industriada 2023 z superbohaterami

Wydarzenia | 25.05.2023

Za nami kolejna Industriada, która tym razem odbyła się 17 czerwca 2023 r. Była to już w sumie 14. edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki w woj. śląskim, ale po raz pierwszy w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra można było spotkać tarnogórskiego superbohatera – Człowieka Dynamita. Tradycyjnie Industriada odbyła się także w Sztolni Czarnego Pstrąga, która zamieniła w mitologiczną krainę z Hydrą Przemysłu w roli głównej.

Czytaj więcej

Czwartek Tarnogórski:  Co miał na myśli Goethe w Tarnowskich Górach?

Wydarzenia | 18.04.2023

Dlaczego Goethe napisał słynny czterowers? W jakich okolicznościach mógł powstawać utwór? Co myślał pisarz o tarnogórzanach, a co ich uraziło? Na te pytania próbował odpowiedzieć Sławomir Ziemianek na wykładzie pn. „Co czytał Goethe na krańcu Królestwa? Inne spojrzenie na słynny wpis poety”. 27 kwietnia odbył się kolejny Czartek Tarnogórski.

Czytaj więcej

Wybory Pięknej z Rept po raz drugi w Tarnowskich Górach

Wydarzenia | 11.04.2023

Sadzenie drzewek, rozdawanie sadzonek, rozstrzygnięcie konkursów, warsztaty, degustacja soków, występy artystyczne, inscenizacja historyczna, kosze pełne jabłek, a do tego piękna słoneczna pogoda. Kolejne Wybory Pięknej z Rept przechodzą do historii. 23 kwietnia na tarnogórskim rynku odbyła się II edycja wydarzenia, która na pewno na długo pozostanie w pamięci.

Czytaj więcej

Tarnowskie Góry i Wieliczka. Prace artystów powróciły do Miasta Gwarków

Wydarzenia | 04.04.2023

Przejechały prawie 300 km w obie strony. Najpierw powstawały w plenerach i podziemiach Tarnowskich Gór. Następnie można je było oglądać w Kopalni Soli Wieliczka. Teraz powróciły do Miasta Gwarków! 1 kwietnia 2023 r. w Galerii pod Kopułą w budynku Zabytkowej Kopalni Srebra odbył się wernisaż wystawy „Tarnowskie Góry i Wieliczka – Śladami zabytków na Liście UNESCO”.

Czytaj więcej

Tola Charak o swoim życiu i literackiej twórczości

Wydarzenia | 14.03.2023

-Przed trzecią operacją ratującą życie doszłam do wniosku, że pora spisać testament (i to nie ten majątkowy). Chciałam się pożegnać i tak właśnie powstała „Trauma”, czyli moja pierwsza książka – powiedziała Tola Charak na spotkaniu autorskim w siedzibie SMZT. 23 marca 2023 r. odbył się kolejny Czwartek Tarnogórski, który poprowadziła Zosia Lesiewicz. Spotkanie miało formę dyskusji, a po jego zakończeniu można było kupić książkę z dedykacją autorki.

Czytaj więcej

Lodowe Srebro 2023

Wydarzenia | 21.02.2023

Za nami II edycja Lodowego Srebra w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. 19 lutego 2023 r. ponad 300 morsów pływało 30 metrów pod ziemią. Amatorzy pokonali dystans 25, 50 lub 100 metrów, a zaprawieni w zimowych kąpielach przepłynęli cały podziemny korytarz.

Czytaj więcej

Spotkanie z najstarszymi członkami SMZT

Wydarzenia | 27.01.2023

26 stycznia 2023 r. w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Gliwickiej w Tarnowskich Górach spotkali się Miłośnicy w różnym wieku. To już coroczna tradycja, aktywizacja naszych seniorów no i niepowtarzalna okazja, żeby powspominać oraz znaleźć odpowiedzi na pytania, na które jeszcze tylko oni są w stanie odpowiedzieć.

Czytaj więcej

Czwartki Tarnogórskie powróciły. Spotkanie z Łukaszem Zimnochem

Wydarzenia | 05.01.2023

– Ludzie napływowi spoza naszego regionu przyjeżdżają tutaj i mówią, że ten Śląsk jest strasznie zadymiony. A ja tego nie widzę, bo jestem ze Śląska, narodowości śląskiej, języka śląskiego… Dlatego w tym co mówię oraz piszę, nawet nie próbuję być obiektywny – powiedział Łukasz Zimnoch na rozpoczęcie spotkania autorskiego pn. „Jacy Ślązacy”, które odbyło się 19 stycznia 2023 r. w ramach Czwartków Tarnogórskich. Tradycyjne wykłady dot. dziedzictwa Tarnowskich Gór i okolic powróciły po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią.

Czytaj więcej

Parada Górnicza znów w Mieście Gwarków

Wydarzenia | 12.12.2022

– Bez względu na to, czy kopiemy sól, piach, kamień, rudy srebronośne, czy też węgiel, to jesteśmy jedną wielką rodziną! Bezpośrednio albo pośrednio wszystko zawdzięczamy górnictwu. To bardzo szlachetny zawód, dlatego odkurzamy tradycję i powracamy do parady górniczej – powiedział prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak do braci górniczej na rynku. 11 grudnia przez Tarnowskie Góry przeszła Parada Górnicza Miasta Gwarków.

Czytaj więcej

Barbórka 2022

Wydarzenia | 07.12.2022

– Odtąd ci, na których ramieniu spoczęła szpada górnicza, a skóra ich biodra opasała, mają być jednakowo w rodzinie kopackiej traktowani i opieką starszych otoczeni – usłyszeli przewodnicy i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podczas skoku przez skórę, czyli starej tradycyjnej ceremonii przyjmowania nowicjuszy do stanu górniczego, a tego dnia dokładnie do braci przewodnickiej. 4 grudnia w budynku Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach odbyła się Barbórka, podczas której prezes Zbigniew Pawlak symbolicznie pasował dziesięcioro nowych przewodników.

Czytaj więcej

Wspomnienie zmarłych w 2022 r. przy Dzwonnicy Gwarków

Wydarzenia | 04.11.2022

Zarząd SMZT oraz Gwarkowie spotkali się w Tarnowskich Górach przy Dzwonnicy Gwarków, żeby jeszcze raz wspomnieć zmarłych w ostatnich miesiącach kolegów oraz koleżankę. Andrzej Kanclerz odczytał wspomnienia i zapalono symboliczną lampkę. Uroczystość odbyła się 2 listopada, czyli we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zwane także Zaduszkami. 

Czytaj więcej

Msza Święta za ułanów 2022

Wydarzenia | 28.09.2022

25 września w kościele pw. św. Anny w Tarnowskich Górach została odprawiona msza święta w intencji  żołnierzy 11. Pułku Piechoty, 3. Pułku Ułanów Śląskich, pomordowanych i zmarłych w więzieniach, obozach koncentracyjnych, poległych na wszystkich frontach II wojny światowej i w partyzantce, zmarłych w kraju i za granicą oraz w intencji żyjących kombatantów.

Czytaj więcej

W Tarnowskich Górach mamy parę! Za nami II Święto Pary

Wydarzenia | 16.09.2022

– Poprzez te maszyny zaznaczamy, że to w Tarnowskich Górach, od uruchomienia pierwszej w okolicy maszyny parowej, zaczęła się symbolicznie europejska rewolucja przemysłowa – tłumaczył Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej otwierając drugą edycję imprezy. 24 września w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach odbyło się II Święto Pary, w którym wzięło udział w sumie około 5200 osób.

Czytaj więcej

GWARKI 2022

Wydarzenia | 06.09.2022

– Wy rządzicie górą – my schodzimy do kopalni, ale za rok znowu upomnimy się o te klucze i dostęp do miasta – mówił przy przekazaniu klucza do miasta w ręce Burmistrza Arkadiusza Czecha Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Tak symbolicznie i zgodnie z tradycją zakończyły się Gwarki 2022. Impreza odbyła się w dniach: 8-11.09.22 r.

Czytaj więcej

INDUSTRIADA 2022, czyli fajrant w kopalni i sztolni

Wydarzenia | 05.09.2022

,,Po szychcie. Czas na fajrant!”, to motyw przewodni INDUSTRIADY 2022, która odbyła się 3 września. W Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach przygotowaliśmy w sumie aż 27 atrakcji. Można było m.in. wziąć udział w fabularyzowanym zwiedzaniu podziemi, pośpiewać stare pieśni górnicze lub własnoręcznie wykonać dzwonki. Wszystko w duchu starych górniczych tradycji.

Czytaj więcej

Barbórka? W Tarnowskich Górach nawet w środku lata!

Wydarzenia | 11.07.2022

Minęło 238 lat i 11 pokoleń, ale tradycja wciąż jest żywa. 16 i 17 lipca w Tarnowskich Górach odbyła się tegoroczna edycja Barbórki w środku lata. Wydarzenie nawiązuje do odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphine oraz dawnego lipcowego Bergfestu, czyli święta górniczego.

Czytaj więcej

Dzień Krajobrazu 2020 – zaproszenie

Wydarzenia | 07.10.2020

20 października przypada Dzień Krajobrazu. Z tej okazji już w niedzielę, 11 października odbędzie się spacer krajobrazowy. Tym razem zapraszamy do rezerwatu Segiet, położonego na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór.

Czytaj więcej

Silver Concerto – niezwykły koncert industrialny

Wydarzenia | 25.10.2019

Zapraszamy wszystkich 15 listopada do Filharmonii Śląskiej na niezwykły koncert inaugurujący VII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego ReGeneracje. Jednym z punktów bogatego programu, będzie koncert industrialny Silver Concerto Adama Wesołoweskiego na na klawesyn, orkiestrę smyczkową i multimedia wykorzystujące dźwięki i obrazy Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga – obiektów światowego dziedzictwa UNESCO

Czytaj więcej

Św. Barbara w Tarnowskich Górach, czyli tu wszystko się zaczęło

Wydarzenia | 12.08.2019

Wyjątkowa historia opowiedziana w równie wyjątkowym miejscu, bo we wnętrzach zabytkowego kościoła. Zapraszamy wszystkich w środę 14 sierpnia do parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, gdzie odbędzie się uroczysta prezentacja książki prof. Krystyny Kossakowskiej-Jarosz i ś.p. ks. prof. Jana Góreckiego związana z kultem św. Barbary w Tarnowskich Górach.

Czytaj więcej

CzT: Fagot, instrument dęty drewniany, wykład interaktywny

Wydarzenia | 18.06.2019

Nadszedł czas na nasze kolejne, comiesięczne spotkanie z cyklu Czwartków Tarnogórskich. Tym razem odbiegniemy dosyć daleko od naszych zwyczajowych tematów historycznych i industrialnych, mamy zamiar za to zaproponować Państwu obcowanie z żywą muzyką z odrobiną wyglądu w życie codzienne orkiestry symfonicznej i warsztatu pracowników takich instytucji.

Czytaj więcej

Spotkanie autorskie z poetami

Wydarzenia | 22.05.2019

24 maja o godzinie 18:00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbędzie się spotkanie autorskie z poetami: Henryką Kocot i Andrzejem Kanclerzem. Spotkanie jest jedną z imprez odbywających się w ramach obchodów 65-lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, którego członkami są Henryka Kocot i Andrzej Kanclerz.W czasie spotkania przedstawią między innymi wiersze powstałe z inspiracji dziedzictwem gwarków tarnogórskich.

Czytaj więcej

Turystyka wśród górniczych szybów

Wydarzenia | 17.05.2019

Minął miesiąc, więc czas na kolejny Czwartek Tarnogórski, organizowany przez nas już po raz 368. Imponujący dorobek, prawda? Krzewimy z Wami wiedzę historyczną od listopada 1954 roku, czyli blisko 65 lat i zamierzamy to robić przez następnych lat 65. Bądźcie z nami.

Czytaj więcej

Niezwykła kolekcja z inspiracji podziemi

Wydarzenia | 18.04.2019

Obrazy, zdjęcia, rzeźby i płótna, razem około 100 eksponatów. Wszystkie powstały z inspiracji tarnogórskich podziemi, które trafiły w lipcu 2017 r. na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 14 kwietnia można je oglądać na specjalnej wystawie zorganizowanej w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim z okazji 65-lecia Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Czytaj więcej

Czwartek Tarnogórski: Fortepian Sommerfelda w zbiorach SMZT

Wydarzenia | 17.02.2019

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej posiada w swoich zbiorach niezwyky instrument – to zabytkowy fortepian wyprodukowany przez bydgoską fabrykę pianin i fortepianów Brunona Sommerfelda. Dlaczego model ten jest taki niezwykły? O tym opowie nam nauczyciel muzyki i stroiciel Artur Bauc, który poprowadzi najbliższy „Czwartek Tarnogórski”.

Czytaj więcej

Czwartek Tarnogórski – Imperial War Museum

Wydarzenia | 21.01.2019

Imperialne Muzeum Wojny, historia, zbiory, polskie aspekty działalności to temat najbliższego „Czwartku Tarnogórskiego”. O zbiorach londyńskiej placówki, a także o polskich i śląskich wątkach, które skrywają jej archiwa opowie były kustosz IWM Mariusz Gąsior.

Czytaj więcej

Czwartek Tarnogórski 13.12.2018

Wydarzenia | 07.12.2018

Zapraszamy na kolejne spotkanie z historią naszej ukochanej Ziemi Tarnogórskiej. Tym razem przeniesiemy się do Miasteczka Śląskiego. To tam w latach 60. ubiegłego wieku wybudowano ogromny kombinat metalurgiczny – Hutę Cynku.

Czytaj więcej

Czwartek Tarnogórski 15.11.2018

Wydarzenia | 13.11.2018

Zapraszamy na niezwykłą podróż do Hiszpanii, gdzie znajduje się wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO kopalnia rtęci w Almaden. To obiekt niesamowity, gdyż obejmuje tereny największego złoża rud rtęci w Europie. Jaki miała wpływ na gospodarkę Starego Kontynentu i czym wyróżnia się na tle innych obiektów, o tym opowie prof. dr hab. Krystian Probierz z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Czytaj więcej

CZWARTEK TARNOGÓRSKI 25.10.2018

Wydarzenia | 15.10.2018

„Sezon Czwartków Tarnogórskich czas zacząć! W nowym formacie, z nowymi pomysłami, z gośćmi z renomowanych instytucji naukowych i nie tylko! Sięgamy poza horyzont Tarnowskich Gór!” – wyjaśnia Mariusz Gąsior z Sekcji Historycznej SMZT.

Czytaj więcej

Msza w intencji tarnogórskich bohaterów

Wydarzenia | 27.09.2018

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaprasza do wspólnej modlitwy i upamiętnienia żołnierzy 11. Pułku Piechoty oraz 3. Pułku Ułanów Śląskich. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. św. Anny w Tarnowskich Górach 30 września o 12.00.

Czytaj więcej

Pyrlik, żelazko i wianki czyli Tarnowskie Góry zapraszają na Barbórkę

Wydarzenia | 12.07.2018

Barbórka w środku lata? Koncert na 100 pyrlików? Występ, w którym udział mogą wziąć wszyscy widzowie ubrani w … czapki górnicze? Takie rzeczy są możliwe tylko w Tarnowskich Górach! W rocznicę organizowanych od końca XVIII wieku Bergfestów, rok po przyznaniu tytułu UNESCO właśnie w środku lipca w mieście gwarków odbędzie się w „Barbórka w środku lata”. W czasie imprezy (14-15 lipiec) będzie można jednak poczuć klimaty nie tylko górnicze, ale i ludowe.

Czytaj więcej

Czwartek Tarnogórski: „DLACZEGO MATKA GÓRNOŚLĄSKICH ZBORÓW ?”

Wydarzenia | 20.03.2018

Już w najbliższy czwartek kolejne spotkanie z historią naszego miasta. Marek Panuś uchyli rąbka tajemnicy o dziejach parafii ewangelickiej w Tarnowskich Górach. Dowiemy się m.in. jaką rolę odegrali ewangelicy w historii naszego miasta oraz dlaczego parafię tarnogórską określa się mianem „matka górnośląskich zborów”? Zapraszamy

Czytaj więcej

Ziemia Tarnogórska w dawnej epigrafice

Wydarzenia | 20.02.2018

Kolejne spotkanie z historią w ramach tzw. Czwartków Tarnogórskich odbędzie się 22 lutego o 17.00. Tematem przewodnim będą wyniki badań dotyczących epigrafiki Ziemi Tarnogórskiej.

Czytaj więcej

Czwartek Tarnogórski

Wydarzenia | 15.01.2017

Wybuch wojny trzydziestoletniej, w którą uwikłane było miasto gwarków oznaczał koniec marzeń o wielkim przemyśle. Skutki największej w XVII w. wojennej zawieruchy mieszkańcy Tarnowskich Gór odczuwali przez wiele dziesięcioleci. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaprasza na kolejny wykład historyczny w ramach tzw. „Czwartków Tarnogórskich”. O wojnie, która odmieniła nie tylko miasto, ale także cały region, opowie dr Mieczysław Żeglin.

Czytaj więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem