icon-news

Pamiątkowe medale z okazji rocznicy wpisu na Listę UNESCO

Aktualności 05.09.2018

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wykonało ponad sto pamiątkowych medali z okazji pierwszej rocznicy wpisu tarnogórskich zabytków pogórniczych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Za kilka dni otrzymają je reprezentanci świata polityki, kultury, biznesu i różnych lokalnych, regionalnych i krajowych instytucji. W ten sposób SMZT chce przypomnieć o obowiązku wspólnej troski na rzecz ochrony i zachowania naszego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Pamiątkowe medale zostaną wręczone w najbliższy piątek 7 września w Sali Sesyjnej tarnogórskiego ratusza, podczas tradycyjnej, organizowanej przez SMZT, konferencji popularnonaukowej. Uroczystość wręczania medali poprzedzi wystąpienie szefa Stowarzyszenia – Zbigniewa Pawlaka, który opowie słuchaczom o tarnogórskim dziedzictwie górniczym rud srebra, ołowiu i cynku na tle europejskiej branży wydobycia kruszców od XVI do XIX w.”

Zamysłem powstania medalu jest upamiętnienie pierwszej rocznicy wpisu „Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stowarzyszenie nie ukrywa, że medal ma również przypominać, że ubiegłoroczny sukces to nie tylko prestiż dla miasta, regionu czy kraju, ale również wielka odpowiedzialność.

„Nasz wpis jest bardzo skomplikowany, obiektami zarządza sporo podmiotów, dlatego musimy wspólnie o to dobro dbać i je chronić” – wyjaśnia Zbigniew Pawlak, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i dodaje, że jeszcze przed wpisem zarządzający nominowanymi wówczas obiektami podpisali w Zabytkowej Kopalni Srebra precedensowe na skalę kraju porozumienie na rzecz zachowania, ochrony i wspólnej promocji dobra.

„Półkilogramowy, wykonany z mosiądzu medal, ma cały czas przypominać o powadze sytuacji i wyzwaniach jakie nas czekają. To pierwszy zabytkek z województwa śląskiego wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powinniśmy z tego być wszyscy bardzo dumni” – dodaje szef SMZT

Autorem projektu medalu jest rzeźbiarz Artur Lubos , syn tarnogórskiego artysty prof. Wernera Lubosa, natomiast produkcją zajęła się Katedra Odlewnictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Medal ma nietypową formę. Oprócz charakterystycznych młotków górniczych i herbu SMZT, widać na nim kroplę wody w podziemiach górniczych, co nawiązuje do Wyjątkowej Powszechnej Wartości, czyli zarządzania wodą pogórniczą do celów przemysłowych i spożywczych.

W sumie wyprodukowano ponad 100 medali. Całe przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem