icon-news

Alojz z Bobrownik odsłonięty

Aktualności 04.12.2018

To już tradycja, że 4 grudnia razem z Tarnowskie Góry Urząd Miasta i Arkadiusz Czech odsłaniamy kolejne figury gwarków. Trzecia stanęła dziś rano na skwerze przy ul. Głównej w Bobrownikach Śląskich. Przedstawia ona tarnogórskiego gwarka w kapeluszu trzymającego jedną dłonią bryłę kruszcu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele tarnogórskiego magistratu, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, a także straż miejska i członkowie klubu górników przy parafii Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich. Uroczystego osłonięcia figury, przy dźwiękach „Tarnogórskiego Dzwoneczka” w wykonaniu Silesian Brass Quartet, dokonała z kolei rodzina zmarłego w 1987 artysty.

Alojzy Niedbała na swoim koncie ma kilka tysięcy rzeźb, ale znany jest przede wszystkim z „produkcji” drewnianych gwarków. Dwie figury stały się wzorem do wykonania odlewu o wiele większych posągów, czego efekty widzimy na właśnie w Bobrownikach Śląskich, gdzie „Alojz” mieszkał.

Artysta kochał zwierzęta, dlatego SMZT zasugerowało, aby do odlewu kolejnej figury wybrać taką rzeźbę Niedbały, która zawiera jakiś pierwiastek fauny. Stąd dwa psy warujące u stóp gwarka.

Pierwsze dwie figury stoją już na rondzie na Kaczyńcu i na skwerku przy zbiegu ulic Opolskiej i Cebuli.

Alojz na taśmie milimetrowej

To prawdopodobnie jedyne ujęcia słynnego tarnogórskiego rzeźbiarza podczas pracy. Na 8 mm taśmie filmowej, która znajduje się w naszych zbiorach, „Alojz z Bobrownik” pojawia się przez zaledwie kilkanaście sekund, ale film ten to prawdziwy rarytas.

?Alojzy Niedbała na filmie sprzed ponad pół wieku?️To prawdopodobnie jedyne ujęcia słynnego tarnogórskiego rzeźbiarza podczas pracy. Na 8 mm taśmie filmowej, która znajduje się w naszych zbiorach, "Alojz z Bobrownik" pojawia się przez zaledwie kilkanaście sekund. Ten były górnik kopalni Bytom i rzeźbiarz amator, ma na swoim koncie kilka tysięcy rzeźb, ale znany jest przede wszystkim z "produkcji" drewnianych gwarków. Dwie figury stały się wzorem do wykonania odlewu o wiele większych posągów, czego efekty widzimy na rondzie na Kaczyńcu i na skwerku przy zbiegu ulic Opolskiej i Cebuli.Więcej o AN przeczytacie na łamach MONTESAhttp://www.montes.pl/Montes16/montes_nr_16_05.htm

Opublikowany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Niedziela, 22 kwietnia 2018

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem