icon-news

Po Tarnowskich Górach śladami wojsk brytyjskich

Aktualności 12.06.2023

Ponad 40 zespołów postanowiło ruszyć śladami wojsk brytyjskich w czasie plebiscytu. 25 czerwca 2023 r., czyli dokładnie w 101. rocznicę przekazania Tarnowskich Gór przez Szkotów i włączenia miasta w granice Polski, odbyła się gra miejska. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Stowarzyszenie Góry Kultury oraz Urząd Miasta w Tarnowskich Górach.

Zabawa zaczęła się w Hostelu Młotek i Perlik, gdzie uczestnicy otrzymali mapkę. Następnie musieli odwiedzić 9 miejsc w ścisłym centrum Tarnowskich Gór i rozwiązać kilka zagadek m.in. wskazać ubrania noszone 100 lat temu, podpisać się tradycyjnym piórem, a nawet spróbować kilku ciast i wskazać, z którego kraju pochodzą. Miejsca zostały wybrane nieprzypadkowo, ponieważ każde z nich jest związane z pobytem wojsk brytyjskich w naszym mieście. Dla przykładu z tarnogórskiego dworca kolejowego w 1922 r. w kierunku Wrocławia wyjeżdżała młoda tarnogórzanka Anna. Była biedną sierotą, dlatego poprosiła szkockich żołnierzy o kupno biletu. Sierżant Thomas Kempshall do końca życia zastanawiał się, jak mogły potoczyć się losy dziewczyny i czy razem z kolegami (kupując bilet), nie uczynił jej czasem krzywdy. Pod wpływem emocji napisał nawet wiersz.

Zabawa kończyła się tak, gdzie się rozpoczynała. W siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej czekał… sam Szkot w tradycyjnym kilcie, szkocka muzyka oraz wojskowa grochówka.

Na końcową sumę złożyły się punkty zdobyte w poszczególnych miejscach oraz czas pokonania całej trasy. Gra została rozstrzygnięta na tarnogórskim rynku. Na najlepsze zespoły czekały nagrody.

I miejsce Zbro

II miejsce Brygada W

III miejsce Sosny

Na zakończenie zagrał zespół Częstochowa Pipes&Drums.


Dlaczego akurat śladem wojsk brytyjskich?

To właśnie Ci żołnierze przebywali na ziemi tarnogórskiej podczas powstań śląskich oraz plebiscytu.

Pamięć o brytyjskich wojskach w Tarnowskich Górach powraca, czego przykładem jest jeden z pokoi w Hostelu Młotek i Perlik przy ul. Gliwickiej 2 i 4 (zarządzanym przez SMZT), udekorowana grafikami z czasów służby szkockiej Czarnej Straży. Ale historia ta ma znacznie więcej wątków. O szkockich żołnierzach pamiętamy od lat, corocznie przecież w pochodzie gwarkowskim maszeruje szkocka orkiestra wojskowa. Jednak to zdecydowanie niepełny obraz, gdyż w Tarnowskich Górach znacznie dłużej stacjonowały bataliony irlandzkie czy też brytyjscy artylerzyści, którzy w naszym mieście spędzili prawie pełny rok.

Gra odbyła się dokładnie 101 lat po przekazaniu Tarnowskich Gór Polsce przez Szkotów. Wtedy też zagrano symbolicznie na dudach. Dzień później na teren miasta i powiatu (na przyznany Polsce po plebiscycie górnośląskim i III powstaniu śląskim) wkroczyło polskie wojsko.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem