icon-news

Czwartek Tarnogórski: „DLACZEGO MATKA GÓRNOŚLĄSKICH ZBORÓW ?”

Wydarzenia 20.03.2018

Już w najbliższy czwartek kolejne spotkanie z historią naszego miasta. Marek Panuś uchyli rąbka tajemnicy o dziejach parafii ewangelickiej w Tarnowskich Górach. Dowiemy się m.in. jaką rolę odegrali ewangelicy w historii naszego miasta oraz dlaczego parafię tarnogórską określa się mianem „matka górnośląskich zborów”? Zapraszamy

CZWARTEK TARNOGÓRSKI – 22.0.2018 

„Nie sposób przejść przez tarnogórski rynek nie zwracając uwagi na stojący w jego północnej pierzei kościół ewangelicki. Podobnie niemożliwe jest pełne poznanie i zrozumienie przeszłości Tarnowskich Gór bez zgłębienia dziejów miejscowego protestantyzmu. Bez tego rozdziału historia miasta jest po prostu niekompletna. Choć temat absolutnie nie zasługuje na marginalizację, obecnie niewiele osób, tekstów i miejsc do niego nawiązuje”.

Tak Marek Panuś zaczyna swoją książkę o dziejach parafii ewangelickiej w Tarnowskich Górach. Czy obchodzony w ubiegłym roku Jubileusz 500-lecia Reformacji zmienił coś w postrzeganiu tej grupy wyznaniowej? Jaką rolę odegrali ewangelicy w historii naszego miasta i, wreszcie, dlaczego parafię tarnogórską określa się mianem „matka górnośląskich zborów”? Na te i inne pytania autor spróbuje odpowiedzieć podczas wykładu w ramach „Czwartku Tarnogórskiego” 22 marca 2018 r.

TEMAT:
„DACZEGO MATKA GÓRNOŚLĄSKICH ZBORÓW ?” – MAREK PANUŚ

Autor publikacji:  „Matka Górnośląskich Zborów – Parafia ewangelicka w Tarnowskich Górach w latach 1742-1945”

          

Wydawnictwo: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tarnowskich Górach
Format:  A5, stron 142
Język:  PL
Cena: 25 PLN

Książka opisuje dzieje tarnogórskiej parafii-matki górnośląskich zborów ewangelickich. Autor porusza w niej najistotniejsze tematy z perspektywy lokalnej, jednocześnie przedstawiając tło polityczne, kulturowe, historyczne, religijne, społeczne Górnego Śląska. Rok wydania: 2017.

Książka dostępna w siedzibie SMZT

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem