icon-news

Gwarki 2023

Wydarzenia 11.09.2023

Cztery dni zabawy w czasie niezwykłego święta niezwykłego miasta. Tak w telegraficznym skrócie można zrelacjonować tegoroczne Gwarki. Wyjątkowe święto odbyło się od 7 do 10 września.

Na scenie na tarnogórskim rynku zaśpiewali i zagrali m.in. Czesław Mozil wraz ze Śląskimi Smykami, Dawid Kwiatkowski, Viki Gabor i Kult.

Po raz pierwszy w tym plenerze wybrzmiał Silver Concerto w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej.
– Jeżdżę z tym koncertem po całej Polsce (ostatnio np. byłem w Toruniu). Gramy, ale kiedy prowadzę koncert, to także opowiadam o genezie, czyli historii tego wyjątkowego miasta, jakim są Tarnowskie Góry – powiedział kompozytor i dyrektor Filharmonii Śląskiej Adam Wesołowski. Na fortepianie zagrała także Aleksandra Gajecka-Antosiewicz.
Silver Concerto to koncert industrialny na klawesyn, orkiestrę smyczkową i multimedia wykorzystujące dźwięki oraz obrazy Zabytkowej Kopalni Srebra. Utwór został skomponowany kilka lat temu na zamówienie urzędu miasta, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Pałacu w Rybnej.
Koncert organizowany był także w ramach Gorczycki Festiwal.

Sobota to dla Miłośników konferencja popularnonaukowa w sali widowiskowej TCK, która w tym roku miała charakter międzynarodowy. Pozytywnie na zaproszenie SMZT odpowiedzieli przedstawiciele japońskiej Kopalni Srebra w Iwami Ginzan i słowackiego Muzeum Górnictwa w Bańskiej Szczawnicy. Te dwa miejsca łączy z Tarnowskimi Górami UNESCO oraz bogata historia związana z wydobyciem cennych kruszców. O zabytkach z najcenniejszej listy świata oraz zarządzających nimi organizacjach opowiadali Helena Galková, Takao Yamate i Mariusz Gąsior. Tego dnia wszyscy zgodnie zapowiedzieli, że to dopiero początek współpracy.

Niedziela to tradycyjnie dzień pochodu. To wydarzenie, które łączy przeszłość z teraźniejszością. W tym roku w tzw. części historycznej wzięło udział ponad 400 osób. Od chłopa Rybki, który w XV wieku znalazł pierwszą bryłę srebra zaczynając, aż na czasach współczesnych kończąc (grupy pasjonatów z terenu powiatu tarnogórskiego i okolic).

Gwarki to zupełnie wyjątkowe święto miasta, łączące w swoim bogatym, obejmującym aż cztery dni, programie wydarzenia o wysoce różnorodnym charakterze, pośród których każdy znajdzie dla siebie doskonałe okazje do relaksu, rozrywki, historii oraz edukacji. Wydarzenie organizowane jest od 1957 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które przygotowywało kolejne edycje imprezy, aż do 1988 roku. Od 2008 roku organizatorem Gwarków jest Tarnogórskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Tarnowskich Górach. W tętniącym życiem sercu miasta, czyli na tarnogórskim Rynku, znajduje się scena główna, na której występują najwyższej klasy artyści z naszego regionu i całego kraju, reprezentujący przekrój stylistyk, od muzyki klasycznej, przez jazz, pop i rap, aż po rock. Na Dni Gwarków Kościół Zbawiciela przy Rynku zamienia się w największą w mieście galerię sztuki, scena przy Tarnogórskim Centrum Kultury oferuje bogaty program występów i zabaw dla dzieci, a w całych Tarnowskich Górach odbywają się liczne towarzyszące wydarzenia sportowe, gastronomiczne, i edukacyjne. Nieodzownym elementem imprezy jest Pochód Gwarkowski, odbywający się w ostatni dzień święta, czyli w niedzielę. Pochód w sposób żywy, często z przymrużeniem oka, przybliża historię naszego miasta, prezentując m.in.: jego założycieli, postacie legendarne, sławnych gości i tarnogórzan, jak też najważniejsze epizody z dziejów Tanowskich Gór. Punktem kulminacyjnym Gwarków jest Pochód Gwarkowski – historyczny korowód prezentujące dzieje miasta Tarnowskie Góry.

Była to już w sumie 63. edycja święta.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem