icon-news

Lodowe Srebro 2023

Wydarzenia 03.01.2023

To sportowe, towarzyskie i unikatowe wydarzenie (bo w nietypowej formie i w obiekcie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Po raz drugi zapraszamy do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach miłośników zimnych kąpieli na Lodowe Srebro. II edycja Tarnogórskiej Podziemnej Sztafety Pływackiej zaplanowana jest na niedzielę 19 lutego 2023 r. Zapisy trwają!

W wydarzeniu może wziąć udział 300 morsów. Lodowe Srebro ma charakter sztafety, choć sposób pokonania dystansu oraz czas nie mają tutaj znaczenia. Do wyboru jest jedna z trzech długości trasy: 25, 50 lub 100 metrów. Można iść lub płynąć dowolnym stylem. Każdy z uczestników pokonuje wcześniej zadeklarowany przez siebie dystans (zaznaczony boją) i wraca na start, gdzie poprzez przybicie tzw. piątki kolejnemu zawodnikowi, dokonuje zmiany.

W sztafecie może wziąć udział każdy bez względu na wiek (w przypadku nieletnich wymagana jest zgoda rodzica/ opiekuna prawnego). Zalecamy jednak, żeby kąpać decydowały się jedynie osoby posiadające doświadczenie w morsowaniu (min. 4-5 wejścia do zimnej wody na otwartych akwenach).

Start i Meta sztafety znajdują się na głębokości 30 m w podziemiach Szybu Sylwester. Temperatura wody ma około 8 stopni C, a powietrza 10 stopni C. Woda jest krystalicznie czysta i ma głębokość nieco ponad metr.

Dodatkowo w tym roku miłośników dłuższych dystansów zapraszamy do pokonania całego turystycznego odcinka sztolni, czyli 600 m. Miejsc jest w sumie 30 i tak samo, jak w podstawowej formule sztafety o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Jednak żeby przepłynąć cały podziemny korytarz, zawodnik musi udokumentować swój wcześniejszy start na dystansie 500 m w sezonie 2021/2022/2023.

W pierwszej kolejności startują zawodnicy płynący na dystansie 600 m (start o godz. 9:00). Uczestnicy wypływają pojedynczo co minutę (start w Szybie Sylwester, a meta w Szybie Ewa). Korytarz nie jest z gumy i ma określoną przepustowość, dlatego kolejni pływacy schodzą pod ziemię w 15-osobowych grupach co 30 minut (start o godz. 10:00).

Zgłaszać można się do 10 lutego do godz. 12:00 poprzez formularze internetowe. Wymagana jest opłata startowa (na krótszych dystansach jest to 60 zł, a na 600 m – 100 zł od uczestnika). Płatności trzeba dokonać do 10 lutego na konto: ING Bank Śląski – MKS PARK WODNY TARNOWSKIE GÓRY 48 1050 1386 1000 0022 8449 3489. Symboliczna opłata zostaje przeznaczona na organizację wydarzenia oraz wsparcie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Formularz zgłoszeniowy do udziału w sztafecie na dystansie 25/50/100m

Formularz zgłoszeniowy do udziału w sztafecie na dystansie 600m (została tylko lista rezerwowa)


To już druga odsłona wydarzenia. 10 pięter pod ziemią po raz pierwszy morsowano 22 stycznia 2022 r. Wtedy to do Tarnowskich Gór zjechało w sumie 300 morsów z całej Polski (a chętnych było nawet o wiele więcej). Morsowanie od ponad roku znajduje się w stałej ofercie obiektu, ale miłośnicy zimnej wody kąpią się w podziemnym korytarzu już od kilku lat. W 2015 r. po raz pierwszy podjęły się tego morsy znad zalewu Nakło-Chechło. Rok później podziemny korytarz pokonało około 200, a w 2017 r. 250 osób (wtedy trzeba było przejść lub przepłynąć cały szlak, czyli 600 metrów).

Organizatorzy Lodowego Srebra:

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

MKS Park Wodny Tarnowskie Góry

Urząd Miasta Tarnowskie Góry

WOPR Tarnowskie Góry

Agencja Inicjatyw Gospodarczych S.A. – Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach

Partnerami wydarzenia są także: Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty im. Generała Jerzego Ziętka, Przychodnia BIMED Tarnowskie Góry, Centrum Nurkowe HELIOX.

Komunikat organizacyjny Lodowe Srebro 2023

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem