icon-news

Ze „Śląskiem”, o Śląsku. 70 lat wspólnej pracy – widowisko artystyczne

Wydarzenia 20.02.2024

Za nami uroczysta gala połączona w koncertem, zorganizowane z okazji jubileuszy dwóch organizacji – Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” im. S. Hadyny. 16 lutego w tarnogórskiej hali sportowej odbyło się widowisko artystyczne pn. “Ze Śląskiem, o Śląsku. 70 lat wspólnej pracy”. Artyści wystąpili ze swoim sztandarowym programem “A to właśnie Polska”.

Gloria Artis dla Miłośnika

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególnie zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej, ochronie kultury i dziedzictwa narodowego: Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” uhonorowany został Andrzej Kanclerz.

Medal z ramienia ministra wręczył wicewojewoda Michał Kopański.

Andrzej Kanclerz (ur. 29 listopada 1963 r.) ma na swoim koncie kilkanaście tomików wierszy. Swoje prace publikował także w zbiorach opowiadań, antologiach, książkach popularnonaukowych i gazetach. Jako literat, animator kultury i nauczyciel zainicjował tworzenie się środowiska literackiego w Tarnowskich Górach. Jest ekspertem w zakresie geografii literacko-kulturowej ziemi tarnogórskiej oraz życia literackiego miasta. Od 1998 do 2021 roku prowadził warsztaty literackie w Tarnogórskim Centrum Kultury i animował kulturę literacką w mieście. Wynikiem podjętych działań było uaktywnienie i stworzenie środowiska młodoliterackiego, wydanie trzech antologii, plakatów literackich i zorganizowanie międzynarodowych mityngów literackich, spotkań z autorami w ramach Salonu literackiego TCK oraz happeningów poetyckich. Uczestnicy warsztatów nagradzani byli na ogólnopolskich konkursach poetyckich i wydali własne książki.

Od 2005 r. jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Ważną częścią działalności Andrzeja Kanclerza jest praca społeczna w charakterze sekretarza zarządu organizacji, które od 70 lat chroni zabytki miasta, upowszechnia jego historię i troszczy się o górnicze dziedzictwo tej ziemi.

W ubiegłym roku hucznie świętowaliśmy 40-lecie Kanclerza.

Podziękowania i wymiana prezentami

W imieniu SMZT Przewodniczący SMZT Zbigniew Pawlak za ostatnie lata wspólnej pracy oraz przedsięwzięć podziękował Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Gminie Tarnowskie Góry, Starostwu Powiatowemu w Tarnowskich Górach oraz Zespołowi Śląsk. Na ręce Jacka Brzezinki, Arkadiusza Czecha, Krystyny Kosmali oraz Zbigniewa Cierniaka powędrowały indywidualne podziękowania oraz prezenty m.in. oryginalne plakaty gwarkowskie (z 1976 r., kiedy to została otwarta dla turystów Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz na Dniach Miasta Tarnowskie Góry wystąpił Zespół Śląsk).

Jacek Brzezinka: Nasza współpraca jest korzystna dla obu stron. Jako Metropolia jesteśmy dumni, że możemy działać z ludźmi, którzy z takim zaangażowaniem dbają o miejsca, w których rozpoczęła się przemysłowa rewolucja Śląska. Historia inspiruje nas do podejmowania działań zmieniających współczesny świat. Dziękuję za dotychczasową współpracę GZM z SMZT i deklaruję, że będziemy ją kontynuować.

Arkadiusz Czech: Dziedzictwo kulturowe to pojęcie, które w ostatnim czasie robi symptomatyczną karierę. Trzeba przy tym koniecznie zaznaczyć, że o ile zabytek należy do przeszłości, to dziedzictwo służy współczesnym celom. Dziedzictwo to przy tym nie tylko materialne dobra kultury, lecz także nasza pamięć i tożsamość. Te dwa podmioty, dbają o dziedzictwo kulturowe jak mało kto i za to z całego serca dziękuję.

Krystyna Kosmala (obchodząca jubileusz pracy w tarnogórskim samorządzie): Mamy dla Was jubilatów oryginalne plakaty autorstwa Ryszarda Kai. Dla SMZT Tarnowskie Góry i widoczne na plakacie szyby, podziemia. Dla zespołu Śląsk też plakat tylko, że nawiązujący do nazwy zespołu, bo to Śląsk.

Zbigniew Cierniak: Cieszymy się, że możemy współpracować. Dla nas jest to ogromna duma. Występy i działania edukacyjne, które rok rocznie prowadzimy tutaj na ziemi śląskiej, są dla nas zdecydowanie najcenniejsze.

Ze „Śląskiem”, o Śląsku. 70 lat wspólnej pracy

Organizator:
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Partnerzy:
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny,
Urząd Miasta Tarnowskie Góry,
TOSIR Sp. z O.O. – Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach
Lokalna Organizacja Turystyczna Miasta Gwarków
Innowacje godne UNESCO wspiera Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Widowisko efektem współpracy:

20 września 2023 r. w Koszęcinie władze SMZT oraz Zespołu Śląsk podpisali porozumienie o współpracy. Cel to oczywiście wzajemna promocja naszego regionu, podejmowanie wspólnych inicjatyw, organizacja wydarzeń, a co za tym idzie edukacja w zakresie zarówno materialnego, jak i niematerialnego dziedzictwa.
– Cieszymy się, że będziemy współpracować, bo łączy nas wiele. Zespół Pieśni i Tańca im. Stanisława Hadyny to marka rozpoznawalna na całym świecie, tarnogórskie podziemia to jedyne obiekty w regionie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a do tego… zarówno wasza instytucja, jak i nasza organizacja obchodzą w tym roku 70-lecie swojego istnienia – mówił prezes #SMZT Zbigniew Pawlak podczas podpisania porozumienia o współpracy z zespołem.

Historie, które rozpoczęły się w 1953 roku

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” istnieje od 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”. Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i około 200 corocznie dawanych koncertów – widać wyraźnie, jak bardzo Zespół pracował nad dążeniem do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których „Śląsk” był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone. Zespół „Śląsk” jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą jego działania jest ukazywanie bogactwa kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa to potencjał, gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie. Przyniósł on Zespołowi uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej to jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych organizacji pozarządowych w Polsce. Jej początki sięgają lat 50-tych XX w. (dokładnie 17 listopada 1953 r. dokonano wpisu do rejestru stowarzyszeń). Bez pracy społeczników nie byłoby dziś dwóch sztandarowych zabytków techniki związanych z górnictwem kruszców srebra, ołowiu i cynku tj. Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra. Z inicjatywy Stowarzyszenia powstał także Skansen Maszyn Parowych, święto miasta „Dni Gwarków” i tygodnik „Gwarek”. Bogatą pracę organizacji odzwierciedlają liczne sprawozdania, biuletyny informacyjne, kroniki i wydawnictwa. Jako strażnicy dziedzictwa, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej uratowało od zniszczenia i zapomnienia wiele miejsc i obiektów zabytkowych, tablic pamiątkowych, pomników, a także utworzyło muzeum regionalne. Na przestrzeni lat organizacja ta uczestniczyła także m.in. w tworzeniu Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, organizowała międzynarodowe plenery artystyczne, wystawy, spotkania, konferencje ekologiczne, popularno-naukowe oraz zainicjowała wiele badań związanych z historią ziemi tarnogórskiej. Dzięki jej wieloletniej pracy w lipcu 2017 r. kopalnia i sztolnia zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (to jedyny jak do tej pory wpis w województwie śląskim).

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem