Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które doprowadziło do sukcesu jakim był wpis pierwszego zabytku z województwa śląskiego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, od lat kultywuje pamięć o dziedzictwie górniczym ziemi tarnogórskiej. Tradycyjnie co roku, z okazji „Barbórki” SMZT organizuje w kościele parafialnym uroczystą mszę św, na którą zaprasza wszystkich górników.
Uroczystości, które odbędą się w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła poprzedzi dźwięk dzwonu, co nawiązuje do tradycji rozpoczęcia górniczej szychty. Później w kościelnej kaplicy zostanie wystawiona księga bractwa św. Barbary. W czasie nabożeństwa, które uświetni występ chóru, zostanie także odczytana modlitwa wiernych.
Po nabożeństwie, na placu przy wylocie ul. J. Cebuli w Tarnowskich Góracgh zostanie odsłonięta kolejna figura gwarka odlana według projektu nieżyjącego już rzeźbiarza Alajzego Niedbały. Członkowie Zarządu SMZT złożą także kwiaty na grobie inż. Franciszka Garusa. W 1967 r. zginął on tragicznie podczas uruchamiania podziemnej trasy turystycznej Zabytkowej Kopalni Srebra.
Barbórkę obchodzono w Tarnowskich Górach już pod koniec XVIII w. Górnicy musieli uczestniczyć w niej w galowych mundurach. Nakaz ich noszenia wydał dyrektor Wyższego Urzędy Górniczego we Wrocławiu Fryderyk Wilhelm von Reden. Za brak munduru groziły nawet surowe kary, w tym pozbawienia wolności. W 1797 r. ręka sprawiedliwości dosięgnęła niejakiego Hungera, kowala pracującego w tarnogórskiej kopalni Fryderyk. Nie założył on munduru podczas „Barbórki” i trafił do aresztu na 24 godziny.
Jak podają archiwa kult św. Barbary, narodził się w Tarnowskich Górach. Okazuje się, że patronka dobrej śmierci miała w mieście gwarków sporą rzeszę wyznawców. W 1721 r. założono tu Bractwo Świętej Barbary, a dziewięć lat później wybudowano przykościelną kaplicę ku czci Świętej. Ówczesny proboszcz parafii św. Ap. Piotra i Pawła Ksiądz Ziebrowski napisał nawet do Stolicy Apostolskiej list z prośbą o oficjalne zatwierdzenie istniejącego już Bractwa. Pozytywna odpowiedź nadeszła dopiero w 1747 r. Równocześnie założono specjalną księgę, w której zapisywano nowych członków. (smzt)