icon-news

Stowarzyszenie szkoli nowych przewodników po mieście i obiektach UNESCO

Aktualności 15.01.2018

Ponad 70 osób zdawało w miniony weekend egzamin teoretyczny na przewodnika po Tarnowskich Górach, a także zabytkach wpisanych w lipcu ubiegłego roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz czeka ich sprawdzian praktyczny – zarówno na powierzchni, jak i w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

Egzamin teoretyczny odbył się w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zorganizowało również, trwający przez kilka miesięcy, kurs na przewodnika. Wzięło w nim udział ponad 70 osób. W rolę egzaminatorów wcieliło się z kolei dziewięciu ekspertów reprezentujących takie dziedziny jak: historia, geologia, przepisy BHP czy wiedza ogólna.

Wiceszef SMZT Zbigniew Pawlak odpytywał kandydatów z wiedzy o obiektach UNESCO, a nowa dyrektor tarnogórskiego Muzeum, Beata Kiszel, zadawała pytania kandydatom z historii miasta. Przyszłych przewodników egzaminowali również: współzałożyciel SMZT i organizator słynnych „Czwartków Tarnogórskich” Stanisław Wyciszczak, członek zarządu SMZT i przewodnik Stanisław Karcz, badacz dziejów miasta Mieczysław Filak, pasjonat lokalnej historii Marian Lysik, obecny szef przewodników po Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga Andrzej Szewerda, a także były specjalista górniczy inż. Zygmunt Potempa.

Kurs na przewodnika po mieście gwarków, a także obiektach będących od ponad pół roku na najważniejszej na świecie liście zabytków, to pierwsza od wpisu tego typu inicjatywa w regionie. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, chce w ten sposób przygotować się wraz z tarnogórskim magistratem na przyjęcie turystów nie tylko z regionu, a także z całego świata.

Właśnie razem z Urzędem Miasta Tarnowskie Góry, SMZT prowadzi obecnie rozmowy na temat utworzenia lokalnej organizacji turystycznej, która będzie w stanie profesjonalnie obsługiwać zwiedzających i informować ich o dostępnej ofercie. Trzeba wykorzystać falę zainteresowania Tarnowskimi Górami, a także poszerzać ofertę m.in. o nowe subprodukty turystyczne i lokalne wyroby. Do akcji „UNESCO” musi się jednak włączyć sektor prywatny.

Udostępnienie turystom niektórych obiektów UNESCO, niedostępnych w tej chwili do zwiedzania, to priorytet na najbliższe lata. Chodzi m.in. o wylot Sztolni Głębokiej Fryderyk w Zbrosławicach. Im więcej atrakcji, tym turysta zostanie w mieście dłużej.

Obecnie dla Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga pracuje ponad 30 przewodników. Brakuje natomiast wyszkolonych osób, które są w stanie profesjonalnie oprowadzić turystów po tarnogórskiej starówce, tak mocno związanej z historią przemysłu wydobywczego. Lista obiektów, które turyści powinni tu zobaczyć jest długa. Mamy w mieście prawdziwe skarby, nie tylko te podziemne.

 

O tym ile osób otrzyma certyfikat przewodnika dowiemy się po odbytym przez nich egzaminie praktycznym, który rozpocznie się już 19 stycznia w Zabytkowej Kopalnie Srebra. Będzie to najtrudniejsza część egzaminu. Przewodnik będzie musiał bowiem nie tylko wykazać się wiedzą historyczną czy poczuciem humoru, ale także zdrowym rozsądkiem i umiejętnie stosować przepisy bezpieczeństwa. (smzt)

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem