Na zachowanie dziedzictwa kulturowego zabytkowej Sztolni Fryderyk poprzez zabezpieczenie górotworu i modernizację gospodarki wodnej, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogóskiej wraz z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu otrzymało 2 137 893,79 mln zł dotacji. Przyznane fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa: V Ochrona środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów Działanie/Poddziałanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe/5.3.1 Dziedzictwo kulturowe – konkurs.
Zadanie, którego całkowite koszty szacowane są na kwotę ponad 3,5 mln zł obejmować będzie szereg kompleksowych zadań takich dokumentację i projekt w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, przygotowanie dojazdu wraz z przeprawą przez rzekę, konserwację zabytkowego portalu wylotu Sztolni Głębokiej Fryderyk i zrekonstruowanie historycznej obudowy sztolni. Dodatkowe środki pochodzą z budżetu wojwództwa.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej dziękuje za zangażowanie przede wszystkim Marszałkowi Województwa Śląskiego Wojciechowi Sałudze i Członkowi Zarządu Województwa Śląskiego Henrykowi Mercikowi. – Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni zarządowi woj. śląskiego za zaangażowanie. Będziemy mogli zadbać o nasze dziedzictwo i wreszcie posuniemy się do przodu – komentuje Zbigniew Pawlak, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które w zabezpieczaniu będzie współpracować z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, bo to ona zarządza tym właśnie odcinkiem sztolni.
W przedsięwzięciu Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej występuje jako lider projektu. Z kolei Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, będące wspólną instytucją kultury Miasta Zabrze i Województwa Śląskiego, odpowiada za aspekty techniczne utrzymania przedmiotu projektu.
– Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu opracowało całą dokumentację projektową i techniczną. Nad obszernym wnioskiem pracował wieloosobowy zespół specjalistów, czego efektem jest przyznanie na to przedsięwzięcie ponad dwumuluionowej dotacji. Cieszymy się z efektów i dziękujemy MGW za ich zaangażowanie – podkreśla Marek Kandzia, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
MGW jest administratorem końcowego odcinka sztolni między szybem Ewa a wylotem. Przedsięwzięcie jest w dobrych rękach. Instyytucja ta ma duże doświadczenie w prowadzeniu robót górniczych i udostępnianiu podziemnych obiektów poprzemysłowych do zwiedzania. Mowa oczywiście o flagowych zabytkach techniki sąsiedniego Zabrza- Kopalni Guido oraz Sztolni Królowej Luiza.
Przypominamy, że Sztolnia Głęboka Fryderyk, na której na 600 metrach zorganizowana jest turystyczna Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, liczy w sumie prawie 17 km długości, ukończona została w lipcu 1834 roku.
Obecnie sztolniowe wody, po opuszczeniu podziemi wpływają do tzw. roznosu i po kilkuset metrach łączą się z rzeką Dramą. Aby wykonać wszystkie prace budowlane, na czas robót bedzie trzeba wykonać bajpas przekierowujący wodę płynącą ze sztolni.
Projekt obejmuje również demontaż i konserwację zabytkowego portalu, zwanego Bramą Gwarków. Miejsce to odzyska dawny blask i w przyszości, zgodnie z Planem Zarządzania Dobrem na lata 2016-2020 powinien zostać udostępniony turystom. SMZT liczy tu na zaangażowanie Gminy Zbrosławice.
Problem zawaliska na wylocie sztolni pojawił się w 2008 r. Od tamtej pory trwały przepychanki administracyjno-prawne, w czyich kompetencjach leży naprawa i zabezpieczenie sztolni. Dopiero obecny Zarząd Województwa Śląskiego znalazł rozwiązanie prawne tego problemu.
Niewątpliwie sprawy nabrały większego tempa po wpisie „Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę światowego dziedzictwa UNESCO”. Częścią tego wpisu jest właśnie Sztolnia Głęboka Fryderyk. Jeśli umowa z wykonawcą zrobót zostanie podpisana w maju lub czerwcu, na realizację zadanie MGW będzie miało około 1,5 roku.(smzt)