icon-news

Komitet UNESCO wyznaczył nowe kierunki działania

Aktualności 09.07.2018

Zarządcy 28 obiektów wpisanych dokładnie rok temu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO wyznaczyli dziś podczas spotkania, które odbyło się w sali sesyjnej tarnogórskiego Ratusza, kierunki działania na najbliższe lata. Poruszono kwestie odpowiedniej ochrony naszych dóbr a także rozwoju turystycznego miasta.

Komitet Sterujący realizujący Plan Zarządzania „Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” zyskał dziś nowego przewodniczącego. Została nim dr Katarzyna Piotrowska.

Z okazji pierwszej rocznicy podniesienia tarnogórskich zabytków do rangi światowej wszyscy zarządcy miejsc objętych tytułem UNESCO otrzymali z rąk Zbigniewa Pawlaka, przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej certyfikaty potwierdzające wpis naszych atrybutów na tę prestiżową listę. Z uwagi na to, że Zbigniew Pawlak został niedawno nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej nowym koordynatorem miejsc światowego dziedzictwa został Jerzy Cieśliński z SMZT.

Podczas spotkania dyskutowano nad jak najszybszym oznakowaniem obiektów, a także instalacją tablic i drogowskazów przy drogach krajowych i autostradach.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała nas, że nie ma możliwości sytuowania tablic z emblematem światowego dziedzictwa przy autostradach. Poprosiliśmy ministra infrastruktury o ustosunkowanie się do tematu, powołując się na wpisane na listę UNESCO zabytki w Małopolsce i na Dolnym Śląsku, gdzie takie emblematy widnieją na tablicach drogowych. Wciąż czekamy na odpowiedź – mówił dr Adam Hajduga, kierownik Referatu Dziedzictwa Industrialnego w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. – Inwestor może złożyć wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o zastosowanie tzw. zasady odstępstwa. Jeśli będzie taka konieczność – wykorzystamy tę drogę – dodał Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych.

Kluczową kwestią jest likwidacja zapadliska na wylocie Sztolni Głębokiej Fryderyk. Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiej Szewczyk, które zarządza finalnym odcinkiem sztolni poinformował komitet sterujący, że problem powinien zostać usunięty do końca 2019 roku. Środki na ten cel praktycznie są już zabezpieczone.

Trwają rozmowy z PWiK w Tarnowskich Górach odnośnie wpisu do rejestru zabytków wieży wodnej obok Szybu Koehler. Miejsca te od ubiegłego roku są także dziedzictwem światowym.

Końca dobiega również tworzenie projektu rewitalizacji Parku Miejskiego przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

– UNESCO stawia na autentyczność a oczekiwania tarnogórzan są duże. Myślę, że udało nam się znaleźć kompromis. Teraz będziemy szukać środków – potrzebujemy 25 mln zł na realizację tego zadania popartego badaniami archeologicznymi – mówił Zbigniew Pawlak.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele tarnogórskiej policji zapewnili, że wyeliminują całkowicie problem niszczenia przez quady i motocykle zabytkowej Hałdy Popłuczkowej. Funkcjonariusz będą w tym miejscu pełnić służbę po cywilnemu. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu rozpoczęto pierwszy etap badania hałdy metodą skaningową, która ma wykazać destrukcyjny wpływ rozjeżdżania przez motokrosy na strukturę zabytku oraz porastające hałdę unikatowe rośliny – murawy galmanowe.

Zbigniew Pawlak poinformował również, że udało się w ostatnich miesiącach wraz ze Starostwem Powiatowym uporządkować wiatrołomy otaczające Szyb Adam, który znajduje się niedaleko wylotu Sztolni Głębokiej Fryderyk w Zbrosławicach – obiekt jest już wzorowo wyczyszczony. Problem pojawił się z kolei na Srebrnej Górze – znajdująca się tu malownicza wysepka została bowiem w ubiegłym tygodniu zniszczona przez wandali.

– Konieczna jest również inwentaryzacja podziemi, bowiem opieramy się na mapach z końca XIX i początku XX wieku – mówił Pawlak. – Staraliśmy się o 100 tys. zł z budżetu państwa na skaning Głębokiej Sztolni Fryderyk, niestety zabrakło nam 1,5 punktu.

Jak poinformowała Katarzyna Piotrowska – raport o stanie ochrony naszych zabytków będzie rozpatrywany na sesji UNESCO w 2020 roku. – Wtedy będziemy mieli szansę omówić jak poprawiamy kwestie związane z ochroną, tak więc pracy nam nie brakuje – dodała.

Obecna na spotkaniu Agnieszka Sikorska – szefowa biura Śląskiej Organizacji Turystycznej podkreśliła, że ŚOT cały czas pracuje nad zwiększeniem ruchu turystycznego, a teraz ma możliwość pochwalenia się jedynym obiektem z tytułem UNESCO na Górnym Śląsku.

Wiele osób taką rekomendacją przy wyborze miejsc turystycznych się posługuje. Atrybuty UNESCO pojawiły się we wszystkich naszych materiałach promocyjnych – mówiła Sikorska.

Następne spotkanie komitetu odbędzie się w październiku. (UM TG / SMZT)

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem