icon-news

Zabytki UNESCO źródłem inspiracji artystów

Aktualności 31.07.2018

Tarnogórskie obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO widziane oczami polskich i zagranicznych artystów. W poniedziałek 6 sierpnia w mieście gwarków rozpocznie się piąta już edycja Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego „Srebrem Pisane”.

Zaproszenie do udziału w Międzynarodowym Interdyscyplinarnym Plenerze Artystycznym, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, przyjęła grupa 10-ciu artystów z Polski , Węgier i Niemiec. Wśród nich są nie tylko malarze, rzeźbiarze czy graficy, ale również muzycy i historycy sztuki.

W plenerze wezmą udział János Gnandt i János Tóth z węgierskiej Bekeszczaby – partnerskiego miasta Tarnowskich Gór, muzyk Przemysław Szczotka, Stanisław Zając – historyk sztuki, dwoje fotografów Jan Masa i Barłomiej Zylla, Jerzy Sztuka (rzeźba i malarstwo),  prof. Werner Lubos (malarstwo), jego syn Artur (rzeźba) i Ryszard Wasielewski (malarstwo).

W czasie kilkudniowego pobytu odwiedzą oni podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, a także Hałdę Popłuczkową. Miejsca te, dzięki ogromnemu wysiłkowi SMZT,  od ubiegłego roku znajdują się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Podczas pleneru w kopalni, rzeźbiarz Artur Lubos odnowi jej znak rozpoznawczy, czyli słynne figury gwarków znajdujące się na głębokości 40 m, w komorze srebrnej. Postaci te Artur Lubus stworzył ponad 20 lat temu. Ciekawostką jest to, że figury te miały wytrzymać tylko kilka miesięcy. Przyszedł jednak czas na ich „lifting”.

Inspiracji artyści szukać będą również na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra. To najstarsza i jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych maszyn i parowozów.

Na liście miejsc, które odwiedzą goście SMZT jest także zabytkowa starówka tarnogórska oraz Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim i  w park w Świerklańcu.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej już po raz piąty organizuje tego rodzaju plener dla artystów. Prowadzi go znany tarnogórzanin i jednocześnie członek zarządu SMZT prof. Werner Lubos. Wspiera go członek zarządu Stowarzyszenia – Ryszard Wasielewski. Obydwaj Panowie są jednocześnie uczestnikami pleneru.

W czasie pleneru rodzą się pomysły, nie tylko na obrazy czy rzeźby. W poprzednich edycjach powstawały kompozycje muzyczne, filmy, ciekawe fotografie czy nawet teksty artystyczne – podkreśla Werner Lubos i dodaje, że „ideą pleneru jest zetknięcie podziemnej przestrzeni z tym co znajduje się na powierzchni. Podziemia to żywy zabytek, źródło ciągłej inspiracji, w różnych dziedzinach sztuki.

Dzieła sztuki artyści zaprezentują 12 sierpnia podczas wystawy połączonej z wernisażem w Galerii „Pod-Nad” w Tarnowskich Górach. Wydarzenie połączone z koncertem meksykańskiego skrzypka Eduardo Bortolottiego, odbędzie się o godzinie 18.00.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem