icon-news

Porozumienie w obiekcie UNESCO

Aktualności 05.08.2018

Zarządzanie światowym dziedzictwem, zwłaszcza zlokalizowanym pod ziemią, do łatwnych nie należy. W gąszczu przepisów – jak w kopalnianym labiryncie, łatwo się pogubić. Na szczęście w naszym gronie są przyjaciele, którzy od wielu lat wspierają Stowarzyszenie swoją wiedzą i doświadczeniem prawniczym.

Do grona tego zalicza się Kancelaria Radcy Prawnego Prof. Uniwersytetu Śląskiego dra hab Mirosława Pawełczyka mieszcząca swą siedzibę w Warszawie. Pan Profesor podpisał dziś z Przewodniczącym Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniewem Pawlakiem, umowę partnerską związaną z obsługą prawną pro bono naszej instytucji i zarządzanych przez nią obiektów poprzemysłowych.

Ze strony SMZT obecni byli także Z-ca Przewodniczącego Zarządu SMZT Stanisław Karcz oraz Skarbnik Stowarzyszenia Bogdan Droś.

Umowę podpisano w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra, na głębokości 40,5 m, przy szybie Anioł, czyli w obiektach będących światowym dziedzictwem UNESCO. To niezmiernie istotny moment dla dalszego rozwoju Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

To jednocześnie kolejna umowa podpisana w naszych podziemiach. Jesteśmy pod tym względem pionierami. Surowe warunki panujące w wyrobiskach dawnej kopalni Fryderyk, której częścią jest nasza trasa turystyczna, pozwalają nie tylko poczuć klimat dawnej górniczej pracy, ale także wzmocnić wzajemne relacje partnerskie. Szczęść Boże za to!

Po podpisaniu umowy prof. Pawełczyk i Jego zespół prawników zwiedził nasze nasze światowe dziedzictwo. W rolę przewodnika wcielił się szef SMZT Zbigniew Pawlak.

Dla przypomnienia, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zarządza i utrzymuje z własnych środków dwa obiekty światowego dziedzictwa UNESCO – Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga. Prowadzi również bazę noclegową w centrym miasta i zajmuje działalnością edukacyjną, kulturotwórczą, artystyczną i badawczą. Kancelaria natomiast jest największą kancelarią prawną działającą w naszym regionie i jedną z niewielu specjalizujących się w obsłudze prawnej skomplikowanych przedsięwzięć infrastrukturalnych.

 

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem