icon-news

Medale UNESCO rozdane

Aktualności 07.09.2018

Kilkadziesiąt osób odebrało dziś w Sali Sesyjnej tarnogórskiego ratusza pamiątkowe medale wydane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w związku z pierwszą rocznicą wpisu zabytków pogórniczych miasta na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Uroczystość wręczania medali, zaprojektowanych przez rzeźbiarza Artura Lubosa poprzedziła prelekcja szefa SMZT Zbigniewa Pawlaka, który przybliżył zgromadzonym gościom tematykę tarnogórskiego górnictwa na tle wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku w Europie od XVI do XIX w.

W swoim wystąpieniu podkreślił o wielkiej roli jaką wywarł przemysł wydobywczy Tarnowskich Gór dla kształtowaniu gospodarki Starego Kontynentu i świata. Zgromadzeni goście poznali mało znane faktu dotyczące szlaków handlowych, którymi od XVI w. wędrował tarnogórski ołów i srebro. Szef SMZT wspomniał także o epoce miedzi, rewolucji przemysłowej Górnego Śląska, transferze technologii i świadomości naszych przodków odnośnie zachowania dziedzictwa przemysłowego miasta dla przyszłych pokoleń.

Projektant medalu Artur Lubos mówił zgromadzonym gościom, że inspiracją do powstania medalu była nie tylko historia przemysłu wydobywczego miasta, ale również historia Stowarzyszenia. Na awersie umieszczone jest logo SMZT, które w tym przypadku nawiązuje do wydobycia na światło dzienne wszystkich atrybutów, które składają się na wpis „Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zaprzyjaźniona z SMZT Kopalnia Soli w Wieliczce przekazała na ręce Zbigniewa Pawlaka i wiceszefa SMZT Stanisława Wyciszczaka wykonaną z soli figurę św. Barbary. Składając gratulacje Agnieszka Wolańska, doradca ds. historii, kultury i dziedzictwa narodowego w Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna Sp. z.o.o,  życzyła Stowarzyszeniu pomyślności na kolejne lata. W tym roku Kopalnia Soli w Wieliczce świętuje 40-lecie wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej konferencja popularnonaukowa odbywa się zawsze w pierwszym dniu miejskiego festiwalu gwarkowskiego, czyli w piątek.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem