icon-news

Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po Parku Miejskim

Wydarzenia 06.07.2023

Prawie 400 osób wzięło udział w bezpłatnych wycieczka z przewodnikiem po Parku Miejskim. Wydarzenie odbyło się 2 lipca 2023 r. w ramach II edycji święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Kierunek GZM. W ramach fabularyzowanego zwiedzania w Tarnowskich Górach można było spotkać postaci historyczne, które w ciekawy sposób odkrywały przed turystami tajniki miejsca wpisanego na listę UNESCO.

Na pingach i warpiach w Parku Miejski

Park został założony w 1903 roku i jest jednym z najstarszych na kontynencie udanych przykładów rewitalizacji terenów poprzemysłowych na tereny rekreacyjne. Na uczestników wycieczki czekały liczne zagadki, niespodzianki i postaci historyczne. W jednym miejscu podczas jednej wycieczki można było spotkać poetę i kronikarza Jana Nowaka, górników, a nawet utopka. Na szklaneczkę wina zapraszał szalony Heinrich Sedlaczek. Opowiadał on o małpiarni, którą miał na obrzeżach dzisiejszego parku, w czasach kiedy były tam jeszcze nieużytki.

Przy głazie narzutowym z wierszem Jana Nowaka czekał kronikarz, burmistrza Richarda Otte, którego można było napotkać w altanie o kształcie przypominającym nadszybie, widocznego na serwisie Carnalla, szybu Spes. Na trasie pojawiły się także przekomarzające się tenisistki, które zagrały w turnieju tenisowym z 1914 roku. Przy chatce Baby Jagi czekała czarownica narzekająca, że dziś ludzie dbając o higienę, zamiast kupować wodę z saturatora, piją wodę sodową z butelki.

Turyści dowiedzieli się, jaki gatunek róż porastał kiedyś pergolę, czym inspirowano się, projektując wieżę widokową, a także gdzie stał pomnik króla Fryderyka Wielkiego oraz znajdowała się altana z tarnogórskich widokówek? Teraz już wiadomo, kim był szurnięty Heinrich, ile szybów górniczych znajduje się na terenie parku, a także gdzie przebiega fragment Sztolni Głębokiej Fryderyk? Wycieczki odsłoniły nawet kulisy słynnych tablic z wierszami Hildebrandta i Nowaka.

Dodatkowo na placu przed Muszlą Koncertową na gości czekały 4 stanowiska warsztatowe, aby każda grupa wycieczkowa mogła podsumować zwiedzanie terenu zajęciami warsztatowymi: malowanie obrazków akwarelą, pastelą, wykonywanie breloczków i magnesów z motywami zabytków UNESCO.

W sumie wycieczek zorganizowano aż 13. W postaci historyczne wcielili się aktorzy kolektywu teatralnego pn. Lufcik na korbkę.

pingi – zapadliska po szybach górniczych
warpie – usypiska, widoczne górki, które są pozostałościami po kopalniach

Poznajemy metropolię w jej święto!

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma już 6 lat, a także setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. 1 i 2 lipca obchodziliśmy święto Metropolii. W sumie zaplanowano 134 wydarzenia.

W programie święta znalazło się wydarzenie specjalne (tym razem w Będzinie) i 133 mikrowyprawy po wszystkich 41 gminach tworzących GZM. Można było zachwycić się zabytkami, przyrodą, historiami miejsc i ludzi. Do wyboru: mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, relaksujące bądź sportowe, dla rodzin z dziećmi , dla młodzieży i dla nieco starszych. Ile gmin tyle pomysłów, więc było w czym wybierać.

Była to już druga edycja święta. W zeszłym roku regionalne wydarzenie rozpoczął wschód słońca oraz aktywne śniadanie na Hałdzie Popłuczkowej w Tarnowskich Górach. Do tego w Mieście Gwarków były także wycieczki z botanikiem na hałdę, wycieczki ekobusem po mieście oraz spacery z przewodnikiem po Parku Repeckim do Bramy Gwarków.

Metropolia GZM wspiera innowacje godne UNESCO i od ponad roku jest partnerem strategicznym Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem