Wiecie, że jesteśmy mocno zakręceni na punkcie obiektów podziemnych, a jeżeli są one na Liście światowego dziedzictwa UNESCO to uciecha jest podwójna. Tym razem oddalimy się nieco od naszego regionu, by opowiedzieć Wam o niezwykłej hiszpańskiej kopalni w Almaden, gdzie od starożytności wydobywano rudy rtęci.
Kopalnia rtęci w Almadén to obiekt niesamowity, gdyż obejmuje tereny największego złoża rud rtęci w Europie. Minerał ten wydobywano już 2 tys. lat temu. Podobno złoża zostało odkryte przez Greków w VII w p.n.e. Głównym minerałem na tym obszarze jest tzw. cynober. Działalność górniczą zakończono w 2001 r., natomiast hutniczą 3 lata później.
Kopalnie rtęci w Almadén i Idrii to obiekty wpisane w 2012 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, obejmujące dwie największe kopalnie rtęci w Europie – Almadén w Hiszpanii (gdzie rtęć wydobywano od starożytności do 2001 roku) i Idrija w Słowenii (gdzie złoża rtęci odkryto w 1490 roku i które były eksploatowane do 1999). Upamiętniają one międzykontynentalny handel rtęcią, który zapoczątkował kontakty i wymianę między Europą i Ameryką.
Podczas pisania wniosku o wpis “Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarwania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” kopalnie rtęci w Almadén i Idrii były elementem analizy porównawczej.
UNESCO: https://whc.unesco.org/en/list/1313/gallery/
PRELEGENT: prof. dr hab. Krystian Probierz z Politechniki Śląskiej w Gliwicach
TEMAT: “Kopalnie rtęci w Almadén w Hiszpanii”
DATA: 15.11.2018
MIEJSCE: Siedziba MZT, Gliwicka 2
WSTĘP WOLNY