icon-news

Czwartek Tarnogórski: Fortepian Sommerfelda w zbiorach SMZT

Wydarzenia 17.02.2019

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej posiada w swoich zbiorach niezwyky instrument – to zabytkowy fortepian wyprodukowany przez bydgoską fabrykę pianin i fortepianów Brunona Sommerfelda. Dlaczego model ten jest taki niezwykły? O tym opowie nam nauczyciel muzyki i stroiciel Artur Bauc, który poprowadzi najbliższy „Czwartek Tarnogórski”.

Niezwykły eksponat, arcyciekawa historia i brzmienie, które na długo pozostanie w pamięci. Zapraszamy na wyjątkowy, bo muzyczny, „Czwartek Tarnogórski”. Tym razem przybliżymy historię pewnego fortepianu, który znajduje się w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

O historii  modelu z Bydgoszczy opowie Artur Bauc, stroiciel fortepianów i pianin, a także nauczyciel muzyki. Oprócz licznych ciekawostek historycznych związanych z fabryką i jej właścicielem, Artur Bauc zagra na stowarzyszeniowym fortepianie kilka utworów.

CZWARTEK TARNOGÓRSKI: 21.02.2019
SIEDZIBA SMZT: Gliwicka 2, sala 105, I piętro
WSTĘP WOLNY

  

„Z wielką przyjemnością zapoznałem się z pianinami polskiego wyrobu marki Sommerfeld z Bydgoszczy. Pianina te posiadają ton pełny i szlachetny a mechanizm jest zupełnie zadowalający. Zasługują więc na poparcie szerokich sfer polskiego społeczeństwa”. Artur Rubinstein

„Po zwiedzeniu fabryki firmy Sommerfeld w Bydgoszczy w dniu 18 marca 1930 roku stwierdzam z największą przyjemnością, że pianina tej firmy mają piękny i szlachetny ton, we wszystkich oktawach wyrównany, mechanikę precyzyjną, wewnętrzną konstrukcję solidną i nie ustępują pianinom firm zagranicznych”. Feliks Nowowiejski

Fortepian został niedawno nastrojony przez Artura Bauca.

    

Fabryka Pianin i Fortepianów Brunona Sommerfelda – wikipedia

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem