icon-news

Czwartek Tarnogórski: nasze górnictwo to nie tylko Kopalnia Fryderyk

Wydarzenia 17.05.2023

„Nie tylko Kopalnia Fryderyk. Górnictwo kruszcowe na ziemi bytomsko – tarnogórskiej w XX wieku”. 25 maja odbył się kolejny Czwartek Tarnogórski autorstwa Łukasza Stery.

Górnictwo kruszcowe na ziemi bytomsko – tarnogórskiej trwało prawie 800 lat. Wydobywano różnorakie rudy: od galeny srebronośnej, poprzez rudy cynku, na rudach żelaza kończąc. Kluczową datą w historii jest rok 1911, który przyjmuje się za koniec wydobycia rud w rejonie tarnogórskim. Jednakże uwarunkowania geologiczne w niecce bytomsko – tarnogórskiej, jak również przemiany natury politycznej w tej części Górnego Śląska sprawiły, iż górnictwo to przetrwało niemalże do końca XX wieku.

To odpowiedni temat na Czwartek Tarnogórski, na którym przedstawione zostały dalsze dzieje kopalni Fryderyk już po podziale Górnego Śląska, a także kopalń powstałych po jej zamknięciu. Temat przygotował tarnogórzanin, Łukasz Stera. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie studiował Górnictwo i Geologię oraz studiów podyplomowych w Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Od 2004 r zawodowo związany z górnictwem. Interesuje się historią, z naciskiem na  historię górnictwa. Autor książki „150 lecie Górnictwa Węgla Kamiennego w Radzionkowie”. Wieloletni członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz przewodnik w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.


Czwartki Tarnogórskie to tradycja, która ma prawie 70 lat. 18 listopada 1954 r. w kawiarni na rynku odbył się pierwszy wykład historyczny. Prelegentem był Bolesław Lubosz, który opowiadał „O utworach literackich związanych z ziemią tarnogórską”.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem