icon-news

Czwartek Tarnogórski:  Co miał na myśli Goethe w Tarnowskich Górach?

Wydarzenia 18.04.2023

Dlaczego Goethe napisał słynny czterowers? W jakich okolicznościach mógł powstawać utwór? Co myślał pisarz o tarnogórzanach, a co ich uraziło? Na te pytania próbował odpowiedzieć Sławomir Ziemianek na wykładzie pn. „Co czytał Goethe na krańcu Królestwa? Inne spojrzenie na słynny wpis poety”. 27 kwietnia odbył się kolejny Czartek Tarnogórski.

Z dala od ludzi wykształconych, na końcu świata, kto wam
Pomaga skarby odkrywać i je szczęśliwie do światła podnosić?
Tylko rozum i uczciwość, tylko te dwa klucze
Prowadzą do każdego skarbu, który ziemia kryje.

Taki czterowers o Tarnowskich Górach napisał po wizycie w mieście gwarków 4 września 1790 r. Johann Wolfgang Goethe. Kontrowersyjny wiersz znanego niemieckiego pisarza, umieszczony w Złotej Księdze Kopalni Fryderyk od wielu lat jest przedmiotem dyskusji i niekończących się sporów. Utwór wiele lat temu zaintrygował Sławomira Ziemianka (członka Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, przewodnika po tarnogórskich podziemiach). A konkretnie zrobił to jego dziadek, który w ciekawy sposób uczył języka niemieckiego.

Ziemianek przestudiował wiele dokumentów, utworów poety, tekstów źródłowych… Na ich podstawie powstało kilka subiektywnych hipotez i teorii. Na wykładzie było m.in. nawiązanie do 28. rozdziału księgi Hioba oraz książki Heinza Piontka „Goethe unterwegs in Schlesien: Fast ein Roman” (przetłumaczonej oraz odczytanej we fragmencie przez innych Miłośników – Krzysia Białasika i Danusi Kędzierskiej).

„Z dala od ludzi wykształconych, na końcu świata, kto wam pomaga skarby odkrywać”… Być może Goethe miał na myśli po prostu zwykłego górnika, który głęboko pod ziemią, czyli z dala od ludzi wydobywał cenne srebro – mówił Ziemianek.

Informacja o wpisie Goethego do Złotej Księgi szybko rozeszła się po świecie, była komentowana, a w księdze pojawiały się kolejne nawiązania do tego utworu. I co więcej – wiersz jest komentowany do dziś. Czy Goethe obraził tarnogórzan? Po godzinnym wykładzie to pytanie wywołało… godzinną dyskusję i pewnie wywoływać ją będzie przez kolejne setki lat.

Czwartki Tarnogórskie to tradycja, która ma prawie 70 lat. 18 listopada 1954 r. w kawiarni na rynku odbył się pierwszy wykład historyczny. Prelegentem był Bolesław Lubosz, który opowiadał „O utworach literackich związanych z ziemią tarnogórską”.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem