Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tarnowskich Górach wzbogaciła się niedawno o interesujący rękopis – kronikę, obejmującą okres od połowy lat dziewięćdziesiątych XIX wieku po rok 1937. Te zapiski prowadzili proboszczowie Fedor Bojanowski i Friedrich Sowade. Nie były one znane dotąd historykom, co czyni kronikę wyjątkowo cenną. Do manuskryptu dołączono m.in. księgę jubileuszową 150-lecia istnienia parafii ewangelickiej w 1892 roku.
Prelegentami byli dr Sebastian Rosenbaum – historyk, który zajął się opracowaniem i tłumaczeniem rękopisu, Marek Panuś z Muzeum w Tarnowskich Górach i ks. Sebastian Mendrok – proboszcz parafii. Całość moderował Mariusz Jarzombek. W trakcie można było posłuchać mini koncertu organowego w wykonaniu Bartłomieja Kwiatkowskiego.
Jednak warto wspomnieć o gościu specjalnym tego spotkania. Rękopis znalazł Wojciech Wróbel w mieszkaniu swoich rodziców… we Wrocławiu.
-Niedawno zmarła moja mama i kiedy sprzątaliśmy mieszkanie po rodzicach, zauważyliśmy manuskrypt, w którym ciągle przewijała się nazwa “Tarnowitz”. Okazało się, że dotyczy to dzisiejszych Tarnowskich Gór i tutejszej parafii ewangelickiej. I tak trafiliśmy do ks. Mendroka, któremu przekazaliśmy dokument – opowiadał Wojciech Wróbel.
Dzięki dokumentowi dowiadujemy się kolejnych ciekawostek o naszym mieście i po raz pierwszy widzimy, jak wyglądało wnętrze kościoła na rynku przed przebudową. Publikację można nabyć m.in. w siedzibie SMZT przy ul. Gliwickiej 2 w cenie 32 zł. To druga część książki o historii tarnogórskiej parafii ewangelickiej. Pierwszą w 2016 r. wydał Urząd Miasta w Tarnowskich Górach.