Górnicy zawodowi wciąż pracujący i emerytowani. Wydobywający węgiel, sól lub kruszce. Z kopalń czynnych i przemienionych w obiekty turystyczne. Z województwa śląskiego oraz spoza regionu. Wszyscy razem przeszli z Placu Wolności na rynek. Na przedzie szła orkiestra górnicza oraz poczty sztandarowe. Wzdłuż ulicy całość obserwowali mieszkańcy. Na rynku brać górniczą powitał burmistrz Wolnego Miasta Górniczego.
– Czego życzyć z okazji barbórki? Opieki! Opieki nasze patronki – św Barbary na co dzień. Szczęść Boże! – dodał burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech,
Całości dopełniła msza święta (z muzyczną oprawą orkiestry górniczej oraz zespołu In Tempore) w kościele pw. Św. AP. Piotra i Pawła, gdzie mieści się kaplica, w której najprawdopodobniej rozpoczął się kult świętej.
Tarnowskie Góry to miejsce narodzin kultu Św. Barbary, który zawędrował do Miasta Gwarków już w 1721 r. Założone wówczas przez jezuitów bractwo Św. Barbary potwierdził specjalną bullą papież Benedykt XIV. Równocześnie założono księgę bractwa, w której zapisywano nowych członków i wybudowano kaplicę ku czci świętej. I co więcej, bractwo to istnieje do dziś, a górnikom nadal patronuje św. Barbara – 4 grudnia świętowana jest na całym świecie barbórka.
Grudniowa parada to tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki takimi słowami: „Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy”. Zwyczaj sprzed prawie wieku powrócił do naszego miasta z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w 2019 r. W kolejnych latach tradycję przerwała pandemia, ale w 2022 r. parada znowu powróciła i była to trzecia współczesna edycja.
Uczestnicy Parady Górniczej Miasta Gwarków 2023:
- Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
- Tarnowskie Góry Urząd Miasta
- Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
- Górnicza Orkiestra Dęta Bytom
- Węglokoks S.A.
- Węglokoks Kraj S.A.
- Centrala Zbytu Węgla „WĘGLOZBYT”
- Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego
- Wyższy Urząd Górniczy
- Kopalnia Soli w Wieliczce
- KSGiE NSZZ Solidarność
- Klub Emerytów Górniczych w Radzionkowie
- Klub Górników przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich
- Politechnika Śląska
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
- Tarnogórskie Starostwo Powiatowe
- Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku
- Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego