Razem z Górniczą Orkiestrą Dętą z Bytomia i tarnogórskimi Gwarkami w paradzie wzięły udział m.in. poczty sztandarowe wielu instytucji górniczych, obchodzący w tym roku swoje 100-lecie przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego oraz świętujący właśnie 115-lecie ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, a także goście z kopalń w Bochni i Wieliczce. Barwny pochód przeszedł na rynek, gdzie wg przedwojennej tradycji, uczestników powitał burmistrz miasta.
– Jako 62. burmistrz Wolnego Miasta Górniczego Tarnowskich Gór witam Was wszystkich, przybyłych procesyjnie na tarnogórski rynek, aby po raz kolejny pokazać (mimo iż w mieście nie istnieje już górnictwo rud srebronośnych), nie zapominamy o patronce, która towarzyszy od wielu wieków górnikom w wykuwaniu historii tej ziemi. To przecież nasze dziedzictwo. Chcemy okazać św. Barbarze wdzięczność i prosić ją o dalsze wstawiennictwo. Święta Barbaro, módl się za nami – powitał brać górniczą burmistrz Arkadiusz Czech który przypomniał także żywot patronki górników. Legenda mówi, że podczas ucieczki przed Barbarą otworzyła się skała, w której mogła się schronić. Dlatego też o wstawiennictwo zaczęli prosić ją właśnie górnicy. Do tego w XVIII w. w mieście zostało założone jedno z pierwszych bractw tej świętej. Barbórkowe tradycje przetrwały kilka wieków i są w naszym mieście żywe do dziś.
Następnie w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła odprawiona została uroczysta msza św., której przewodniczył bp diecezji gliwickiej Andrzej Iwanecki. Oprawę muzyczną wraz z orkiestrą zapewnili muzycy z In Tempore – Kameralnego Zespołu Wokalnego. A po mszy można było się wpisać do (założonej w 1742 r.) wystawionej w kościele księgi Bractwa św. Barbary.
Parada Górnicza to tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki takimi słowami: „Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy”.
Zwyczaj sprzed prawie wieku powrócił do naszego miasta z inicjatywy SMZT w 2019 r. W kolejnych latach parada nie odbyła się z powodu pandemii.
– W najbliższych miesiącach chcemy doprowadzić do wpisu “Kultu św. Barbary oraz tradycji górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej” na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To jest nasze i to nas wyróżnia na tle innych. Mimo że wydobycie zakończyło się tutaj ponad sto lat temu, tradycje górnicze wciąż są w naszym mieście żywe – dodał Pawlak.
Tarnowskie Góry to miejsce narodzin kultu Św. Barbary, który zawędrował do Miasta Gwarków już w 1721 r. Założone wówczas przez Jezuitów bractwo Św. Barbary potwierdził specjalną bullą papież Benedykt XIV. Równocześnie założono księgę bractwa, w której zapisywano nowych członków i wybudowano kaplicę ku czci świętej. Dziś górnikom nadal patronuje św. Barbara, a 4 grudnia świętowana jest barbórka (i to nie tylko na Górnym Śląsku, bo w Stanach Zjednoczonych jest to National Miners’ Day, w Australii National Mining Day, a w Indiach National Coal Miners’ Day).
Uczestnicy Parady Górniczej Miasta Gwarków 2022:
- Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
- Tarnowskie Góry Urząd Miasta
- Górnicza Orkiestra Dęta Bytom
- Węglokoks S.A.
- Węglokoks Kraj S.A.
- Centrala Zbytu Węgla “WĘGLOZBYT”
- Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego
- Wyższy Urząd Górniczy
- Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
- Park św. Kingi w Wieliczce
- Kopalnia Soli w Wieliczce
- Kopalnia Soli w Bochni
- Klub Emerytów Górniczych w Radzionkowie
- Klub Górników przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich
- Politechnika Śląska
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
- Tarnogórskie Starostwo Powiatowe