Konkurs kulinarny
W ramach Wyborów Pięknej z Rept 2025 po raz kolejny zapraszamy tarnogórskie restauracje do wzięcia udziału w organizowanym konkursie kulinarnym. Rywalizacja będzie toczyła się w trzech kategoriach:
W konkursie mogą brać udział lokale gastronomiczne działające na terenie miasta Tarnowskie Góry. Można zgłosić się do jednej/ dwóch wybranych kategorii lub przygotować trzy potrawy.Na zwycięzców tradycyjnie czekają statuetki, dyplomy i… po raz drugi nagrody finansowe. Tarnogórski Rarytas jest wart 2 tysiące złotych! Zaś danie główne i szarlotka otrzymają po tysiąc złotych.Laureaci będą zobowiązani do wprowadzenia zwycięskich dań do menu swoich lokali (kaczka z jabłkiem oraz szarlotka muszą być dostępne dla klientów na co dzień/ każdego dnia otwarcia lokalu; Tarnogórski Rarytas musi być dostępny dla klientów lokalu, ale w wybranej formule np. na co dzień, na zamówienie, weekendowo itp. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 18 kwietnia 2024 r. godz. 15.00 (decyduje data wpływu). Wyniki konkursu poznamy w niedzielę 27 kwietnia.
Wybory Pięknej z Rept po raz czwarty
Program na scenie
14.00 – oficjalne rozpoczęcie
14.10 – 14.30 – losowanie drzewek
14.30 – 15.00 – Muzyczna Akademia Rozwoju HARMONIA (akordeoniści ze Szkoły Suzuki w Tarnowskich Górach)
15.00 – 15.30 – losowanie drzewek
15.30 – 16.30 – Grupa wokalna ze szkół w Orzechu, Nakła Śląskiego i Tarnowskich Gór pod kierownictwem Alicji Czura-Musialik
16.30 – 17.00 – losowanie drzewek,
- ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego
- ogłoszenie wyników konkursu literackiego (Biblioteka Miejska)
- wręczenie statuetek
17.00 – 18.15 – Roszak Show
12.00 – 15.30 Rynek
Strefa warsztatów dla dzieci i dla dorosłych, gra miejska
- Góry Kultury
12.00 – 15.00 – warsztaty eko dla dzieci i dorosłych, gra terenowa
- Inspiradonia
12.00 – 15.30 – warsztaty tkackie i malarskie dla dzieci
- Tarnogórskie Centrum Kultury
13.00 – 14.30 – stoisko animacyjne „Kulturalna szarlotka”
- Biblioteka Miejska
12.00 – 15.00 – warsztaty dla dzieci „Tkane jabłuszko”
- Uniwersytet III Wieku
– stoisko z własnymi wyrobami rękodzielniczymi, malarskimi i wyrobami kulinarnymi
- Muzeum w Tarnowskich Górach
11.00 – 12.00 Koncert pod Renesansowym Stropem „Niech no tylko zakwitną jabłonie!” (impreza biletowana)
Wystąpi kwartet klarnetowy Clariphone w składzie: Aleksandra Marchewka (klarnet), Kinga Richter (klarnet), Sylwia Mękarska (klarnet) i Jadwiga Czarkowska-Harasimowicz (klarnet basowy)
- Piękna z Rept znowu w biegu – ustawka biegowa Tarnogórskiego Półmaratonu – start o godz. 13.00 na tarnogórskim Rynku
- Zwiedzanie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Zbawiciela w Tarnowskich Górach na rynku z pastorem Sebastianem Mendrokiem w roli przewodnika
15:00 / bilety: normalny – 15 zł i ulgowy – 12 zł
Organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Urząd Miasta Tarnowskie Góry
Partnerzy: Tarnogórskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Lokalna Organizacja Turystyczna Miasta Gwarków, Tarnogórski Półmaraton.
Wydarzenie dofinansowane ze środków Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach.
Z inspiracji do tarnogórskiej jabłoni
Kontynuujemy akcję z nowym obrazem oraz wierszem na każdą kolejną edycję wydarzenia. Tegoroczni artyści to odpowiednio Ryszard Wasielewski oraz Michał Baczyński.
Michał Baczyński
JABŁOŃ
Za Szybem Adolf
chwyć słowa – owoce jabłoni
uprowadzone wczoraj siłą wiatru
po odległy horyzont
Zapomniane zaułki
ścieżek ogrodowych
poprowadzą w stronę
konstelacji starodrzewu
Dzisiejszej ciepłej nocy
srebrna poświata pełni
okrywa amfilady konarów
dotykając Pięknej z Rept
Piękna z Rept – wyjątkowa i tarnogórska jabłoń
Pochodząca z Rept Śląskich, czyli dzisiejszej dzielnicy Tarnowskich Gór jabłoń, pamięta czasy świetności rodu Donnersmarcków. Została zasadzona pod koniec XIX wieku przez ich ogrodnika Roberta Volkmera w przypałacowym ogrodzie. Owoce, które pojawiły się na drzewku, były tak piękne, że postanowił nową odmianę jabłoni nazwać właśnie Piękną z Rept. W XX wieku jej uprawa ograniczała się głównie do Śląska, choć w okresie powojennym sadzona była także m.in. w Niemczech. W ostatnich latach zainteresowanie dawnymi odmianami wzrasta, więc tarnogórska jabłonka coraz częściej pojawia się także w innych rejonach Polski.
ROBERT VOLKMER – ogrodnik hrabiego Donnersmarcka. Urodził się w 1872 r. wg aktu zgonu inspektor ogrodu, syn Wojciecha i Salomei, zmarł 19 czerwca 1930 r. w Tarnowskich Górach, w dzielnicy Tarnowice Stare, jest pochowany na cmentarzu parafii św. Marcina.
Z pierwszych informacji, które otrzymaliśmy z Instytutu Sadownictwa wynikało, że ogrodnik nazywał się Robert Volkner. Po kilku tygodniach okazało się, że prawidłowa odpowiedź (dot. nazwiska), jest bliżej niż myśleliśmy, bo jego grób wciąż znajduje się w mieście. To tylko jedna literka, ale ma w tej historii bardzo duże znaczenie.
Drzewko wygląda niepozornie, bo ma zaledwie metr wysokości. Zarówno kwiaty, jak i owoce pojawiają się dosyć późno. Jabłka kształtem przypominają odmianę ‘Starking’. Skórka jest gładka, błyszcząca, prawie w całości czerwona. W smaku owoc jest kwaskowaty i lekko winny. Jabłka powinno zrywać się w połowie października (za to do jedzenia nadają się od stycznia, a przechowywać je można nawet do czerwca). To nie za wysokie drzewko owocuje bardzo obficie i nawet co roku. Głównie nadaje się na przetwory: soki, cydry, susz, a także do wypieku ciast. Ich smak staje się znacznie lepszy po dłuższym przechowywaniu.
– Ta przygoda zaczęła się kilkanaście lat temu. Pracowaliśmy nad wpisem tarnogórskich artefaktów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W dokumentach z XIX wieku przeczytałem o Schönen mit Repten czy von Repten. Okazało się, że Tarnowskie Góry mają własne drzewo! Pomyślałem sobie, że dobrze by było, gdyby Piękna z Rept wróciła do naszych sadów i pojawiła się na stołach – mówił Zbigniew Pawlak, Przewodniczący Zarządu SMZT.
I tak też się dzieje! Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej od kilku dekad tworzy arenę wydarzeń kulturalnych w Tarnowskich Górach. Od 1957 r. odbywają się Dni Miasta, czyli Gwarki, a od 2018 r. Barbórka w Środku Lata. W 2022 r. (po tym, jak po trzech latach w Szkółce Ekologicznej Drzew Owocowych w Brzegu k. Opola wyrosły pierwsze jabłonie Pięknej z Rept, zasadzone na zlecenie SMZT) po raz pierwszy zorganizowane zostały Wybory Pięknej z Rept. Dwa trzy temu festiwal otrzymał Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki.