icon-news

Wybory Pięknej z Rept po raz drugi w Tarnowskich Górach

Wydarzenia 11.04.2023

Sadzenie drzewek, rozdawanie sadzonek, rozstrzygnięcie konkursów, warsztaty, degustacja soków, występy artystyczne, inscenizacja historyczna, kosze pełne jabłek, a do tego piękna słoneczna pogoda. Kolejne Wybory Pięknej z Rept przechodzą do historii. 23 kwietnia na tarnogórskim rynku odbyła się II edycja wydarzenia, która na pewno na długo pozostanie w pamięci.

Kolejne sadzonki w mieście już rosną

Podczas święta tarnogórskiej jabłoni nie mogło zabraknąć sadzenia drzewek. Symboliczne trzy sadzonki pojawiły się tuż obok kopca w Parku Kunszt. Wspólnymi siłami sadzali je prezes SMZT Zbigniew Pawlak, burmistrz miasta Arkadiusz Czech oraz przedstawiciele Rady Dzielnicy Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne. W miejscu odkrycia złóż srebronośnych po raz kolejny pojawiły się postaci historyczne. Jednak zamiast Redena i Heinitza, tym razem główną rolę odgrywał Rover Volkmer – ogrodnik Guido Henckel von Donnersmarcka, który przed ponad stu laty wyhodował Piękną z Rept.

Teraz o młode drzewka zobowiązani są dbać przedstawiciele miejscowej rady dzielnicy.

Atrakcje zarówno dla małych, jak i tych trochę większych

W samo południe rozpoczęły się warsztaty przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. B. Lubosza w Tarnowskich Górach, Tarnogórskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Góry Kultury. Były kolorowanki dla najmłodszych, wymiana książek dla czytelników w różnym wieku, czy też nauka wykonywania poduszek lub ceramik (oczywiście w kształcie jabłka).

Podczas oficjalnego otwarcia imprezy na scenie najpierw pojawili się… hrabia Donnersmarck we własnej osobie razem ze swoim ogrodnikiem Volkmerem. A pod sceną krążyli aktorzy z Lufcika na korbkę, przebrani w postaci rodem z baśni. W sumie nasi przebierańcy rozdali tego dnia aż 150 kg jabłek.

Podróżujemy po świecie, żeby zwiedzać się zachwycać się zabytkami i tradycjami, a przecież to co najcenniejsze mamy u siebie. I mam tutaj na myśli nie tylko artefakty wpisane na listę UNESCO, ale także nasze dziedzictwo niematerialne. Dzięki Wyborom Pięknej z Rept ożywiamy i dbamy o kolejny ważny element historii Tarnowskich Gór – mówił Zbigniew Pawlak.

Za to Arkadiusz Czech widząc tłumy spragnionych wydarzeń w plenerze i pięknej słonecznej pogody dodał, że jak jabłoń bez owoców usycha, tak samo człowiek bez ekspresji nie istnieje. A tego dnia towarem najbardziej pożądanym była Piękna z Rept. W ciągu kilku godzin rozdaliśmy 1000 losów i rozlosowaliśmy ponad 100 drzewek. Jedna z tarnogórzanek przyznała nawet, że tarnogórska jabłoń pojedzie do syna, który mieszka w Wejherowie. To przykład, że festiwal działa i to nie tylko na tarnogórskiej ziemi.

Pod sceną loteria i… degustacja soków jabłkowych (w tym z Pięknej z Rept), które przyjechały do nas prosto z instytutu Sadownictwa w Skierniewicach. A na scenie występy artystyczne i dobra muzyka. Na rynku wystąpili zespół TESS, zespół Się Chce Tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Grzegorz Poloczek (obok którego niespodziewanie pojawił się Mariusz Kałamaga) oraz Chwila Nieuwagi.

Najlepsze jabłka na talerzu i na papierze

„Piękna z Rept: legenda o cierpieniu, przebaczeniu i radości” to tytuł pracy autorstwa Bożeny Kaczmarczyk-Gwóźdź, która wygrała konkurs literacki współorganizowany z biblioteką. Na podium znaleźli się jeszcze Piotr Gansiniec i Dariusz Kowal, a wyróżnienie przyznano Małgorzacie Kucia-Kanclerz. Do rąk zwyciężczyni powędrowała statuetka, a na wszystkich czekały nagrody pieniężne oraz Piękne z Rept.

11 restauracji w czekało mieście na wyniki konkursu kulinarnego. Wśród dań z kaczki jurorów najbardziej oczarowała kaczka w otrzewinie, chips ze skóry kaczej, puder z tłuszczu kaczego, tłuszcz w glinie jadalnej, puree z marchwi, jabłka i mango oraz jadalna skorupka jajka przygotowana w restauracji Kunszt.

– To danie zdecydowanie najbardziej przypadło wszystkim z nas dzięki smakowi, ale i pomysłowości – przyznali jurorzy, wśród których znalazł się finalista MasterChef TVN Grzegorz Bien, cukiernik Łukasz Wylężek, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach Tomasz Respondek, wiceprezes SMZT i doświadczony restaurator Stanisław Karcz oraz zastępca burmistrza ds. społecznych Jolanta Tuszyńska.

Wśród deserów za najlepszą uznano wariację na temat szarlotki z restauracji 4 Pory Roku, czyli odwrócona do góry nogami tartaletka na klasycznym kruchym cieście, pieczone jabłka pokrojone w plastry, jabłko tarte ze śmietaną, cukrem puder i cynamonem, oraz beza przypalana i kruszonka migdałowa.

– To danie mimo , że nowoczesne i ciekawe znakomicie nawiązywało do klasycznej szarlotki – komentowali sędziowie, którzy z powodu bardzo wysokiego poziomu postanowili przyznać jeszcze dwa wyróżnienia. W dziedzinie deserów otrzymała je restauracji Kunszt, a wśród dań głównych z kaczki Bistro Miarki 8

Na zwycięzców czekały statuetki i dyplomy. Do tego zgodnie z regulaminem w ciągu najbliższego miesiąca w menu restauracji muszą pojawić się te dania (choć będą wymagały uproszczenia i modyfikacji). Aby jabłko stało się kolejnym symbolem miasta.

Tarnogórskie jabłko inspiruje i smakuje

Tegoroczny plakat promujący wydarzenie wyglądał inaczej niż rok wcześniej. Tarnogórska artystka Wiktoria Cieślińska namalowała obraz, a  do tego poeta Krystian Krzemiński z Tarnowskich Gór napisał wiersz. Bo obok takiej historii nie da się przejść obojętnie.

Pochodząca z Rept Śląskich, czyli dzisiejszej dzielnicy Tarnowskich Gór jabłoń, pamięta czasy świetności rodu Donnersmarcków. Została zasadzona pod koniec XIX wieku przez ich ogrodnika Roberta Volkmera w przypałacowym ogrodzie. Owoce, które pojawiły się na drzewku, były tak piękne, że postanowił nową odmianę jabłoni nazwać właśnie Piękną z Rept. W XX wieku jej uprawa ograniczała się głównie do Śląska, choć w okresie powojennym sadzona była także m.in. w Niemczech. W ostatnich latach zainteresowanie dawnymi odmianami wzrasta, więc tarnogórska jabłonka coraz częściej pojawia się także w innych rejonach Polski.

ROBERT VOLKMER – ogrodnik hrabiego Donnersmarcka. Urodził się w 1872 r. wg aktu zgonu inspektor ogrodu, syn Wojciecha i Salomei, zmarł 19 czerwca 1930 r. w Tarnowskich Górach, w dzielnicy Tarnowice Stare, jest pochowany na cmentarzu parafii św. Marcina.

Z pierwszych informacji, które otrzymaliśmy z Instytutu Sadownictwa wynikało, że ogrodnik nazywał się Robert Volkner. Po kilku tygodniach okazało się, że prawidłowa odpowiedź (dot. nazwiska), jest bliżej niż myśleliśmy, bo jego grób wciąż znajduje się w mieście. To tylko jedna literka, ale ma w tej historii bardzo duże znaczenie.

Drzewko wygląda niepozornie, bo ma zaledwie metr wysokości. Zarówno kwiaty, jak i owoce pojawiają się dosyć późno. Jabłka kształtem przypominają odmianę ‘Starking’. Skórka jest gładka, błyszcząca, prawie w całości czerwona. W smaku owoc jest kwaskowaty i lekko winny. Jabłka powinno zrywać się w połowie października (za to do jedzenia nadają się od stycznia, a przechowywać je można nawet do czerwca). To nie za wysokie drzewko owocuje bardzo obficie i nawet co roku. Głównie nadaje się na przetwory: soki, cydry, susz, a także do wypieku ciast. Ich smak staje się znacznie lepszy po dłuższym przechowywaniu.

– Ta przygoda  zaczęła się 12 lat temu. Pracowaliśmy nad wpisem tarnogórskich artefaktów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W dokumentach z XIX wieku przeczytałem o Schönen mit Repten czy von Repten. Okazało się, że Tarnowskie Góry mają własne drzewo! Pomyślałem sobie, że dobrze by było, gdyby Piękna z Rept wróciła do naszych sadów i pojawiła się na stołach – mówił Zbigniew Pawlak, Przewodniczący Zarządu SMZT.

I tak też się dzieje! Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej od kilku dekad tworzy arenę wydarzeń kulturalnych w Tarnowskich Górach. Od 1957 r. odbywają się Dni Miasta, czyli Gwarki, a od 2018 r. Barbórka w Środku Lata. W 2022 r. (po tym, jak po trzech latach w Szkółce Ekologicznej Drzew Owocowych w Brzegu k. Opola wyrosły pierwsze jabłonie Pięknej z Rept, zasadzone na zlecenie SMZT) po raz pierwszy zorganizowane zostały Wybory Pięknej z Rept. W zeszłym roku festiwal otrzymał Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki.  Mamy nadzieję, że udaje się zasiać ziarno, dzięki któremu na tarnogórskiej ziemi co roku na rozpoczęcie sezonu będzie odbywała się kolejna unikatowa na skalę światową impreza!

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem